reklama

20 tipů: Recepty proti nachlazení a chřipce

Něco na vás leze? Místo věčných čajů a prášků se zkuste nachlazení a kašli bránit jídlem.

Foto: Thinkstock

Něco na vás leze? Místo věčných čajů a prášků se zkuste chřipce, nachlazení a kašli bránit jídlem. Zaženete virus a ještě si pochutnáte!

Když máte při infekci žaludek jako na vodě, možná podvědomě sáhnete právě po ní - ovesné kaši. A uděláte dobře!

Oves a další obiloviny

Oves obsahuje účinné přírodní povzbuzovače imunity beta-glukany, které mají obrovskou schopnost bojovat s nákazou. Umí také podpořit účinek antibiotik. Navíc působí antioxidačně, dokonce víc než známá echinacea, jak potvrdila nedávná studie norských vědců. Podobně fungují i další obilniny, třeba ječmen

Pěkně poctivě si namočte obyčejné vločky - když je předem rozmixujete nadrobno, ani nemusíte. Pak je uvařte v mléce (i to má účinky proti mikrobům). Předvařené přeslazené instantní kaše nechte v regálu marketu.

Ostrý jako křen!

Pokud vaše zažívání snese něco ostřejšího, vyberte si pálivá jídla. Jejich účinkem se vám důkladně prokrví sliznice, které se tak zbaví nežádoucích usídlenců v podobě virů a bakterií.

Doporučujeme: Téma: Kašel

Pálivý křen má však také velmi posilující účinek na naši obranyschopnost. Obsahuje hodně důležitých živin a má antibiotický účinkem. Křen dokáže v našem těle účinně eliminovat infekce a je výborným doplňkem léčby při nachlazení, angíně a chřipce. Jeho silice rozpouštějí usazený sekret na sliznicích dýchacích cest - jak v nosních dutinách, tak v plicích a průduškách, kde léčí rýmu a kašel. Tento účinek pocítíme už při jeho krájení či strouhání, projevuje se typickým slzením, stejně jako u cibule. 

  • Křen s medem: Křen nastrouháme na jemno a  dva lžíce smícháme se lžící medu. Užívá se 3x denně jedna čajová lžička, dětem dávku raději o něco snížíme. Už po chvilce pocítíme, že se nám "spouští rýma", snadněji odkašláváme a lépe se nám dýchá.
  • Jablečný křen:  3 lžíce strouhaného křenu, 2 nastrouhaná jablka, šťáva z půlky citronu. Vše promícháme a podáváme -aspoň máme důvod udělat si chutné vařené masíčko... 
  • Křenová šlehačka: další důvod k mlsání pod záminkou léčby. Čtvrtlitr smetany ušleháme a vmícháme čtyři lžíce nastrouhaného křenu se šunkou jako šunkové rolky nebo s tenkými plátky uzeného jazyka.

Cibuli k masu i do čaje

Velkým bojovníkem proti nachlazení a následnému kašli je cibule. Obsahuje spoustu potřebného vitamínu C a dalších důležitých látek, z nichž největší službu nám v této situaci prokáže allicin - přírodní antibiotikum. Krájená cibule jako obloha k masu nebo sýru vás určitě postaví na nohy. Pak můžete vyzkoušet ještě

  • Cibulový sirup: Nakrájíme cibule na kostičky. Postupně je vrstvíme do nádoby a prosypáváme cukrem (nejlépe třtinovým). Nakonec přikryjeme a necháme odstát. Za pár hodin pustí cibule šťávu, kterou podáváme při kašli několikrát denně po lžičkách.
  • Cibulový čaj: Do 200 ml vroucí vody dáme na 5 minut vařit 2 nadrobno nakrájené cibule. Necháme 10 minut vyluhovat, scedíme a osladíme medem. Pijeme několikrát denně, i když dost páchne.

S česnekem i mezi lidi

Patří k nejuniverzálnějším lékům. Jako přírodní účinné antibiotikum díky stejné látce jako cibule - allicinu - snadno zatočí s kdejakou chorobou. Dopřávejme si ho jako speciální česnekovou pochoutku, nebo přidáním do polévek, pomazánek, omáček či salátů. Do společnosti pak můžeme, když se nezaměnitelného pachu zbavíme napitím mléka. 

Pozor, studie prokázaly, že potravinové doplňky na bázi česneku nemají takové účinky, jako čerstvý.

Jednoduchá česnečka: 200 g brambor, 2 lžíce sádla, 12 stroužků česneku, 1 mrkev, 1 petržel, 1/4 celeru, 2 cibule, svazek petrželky, chléb, máslo.

Brambory oloupeme a nakrájíme na kostičky, kořenovou zeleninu očistíme a nakrájíme na tenké proužky a cibule na drobné kousky. V kastrole rozehřejeme sádlo, osmahneme na něm brambory se zeleninou a zalijeme vodou. Vaříme doměkka. Mezitím opečeme chleba. Česnek oloupeme a prolisujeme do hotové polévky. Dobře promícháme, přidáme nasekanou petrželku a osmaženou topinku, nakrájenou na kostičky.

V úsporné verzi si do talíře připravíme lžičku tuku (olej, máslo, sádlo) a zalijeme vřelou vodou, pak přidáme sůl a prolisovaný česnek. A jak je dobrá i takhle!

Jen starou slepici!

Další polévkou, která funguje na virózy a další infekce, je pravý slepičí vývar. Zavodní vyčerpaný organismus, poskytne výživu a ještě má podle vědeckých zjištění v sobě přirozené protizánětlivé látky a antibiotika. Podle testů slepičí polévka také zvyšuje schopnost cilia - drobných chloupků v nosní sliznici - chránit před bakteriemi a viry.

Zajímavé je, že opravdu musí jít o polévku ze slepice - z mladých kuřat to kdovíproč nefunguje!

Takhle si ji uvaříte:  1 menší slepice,  2-3 l vody, 1/4 celeru,  2 mrkve, 1 petržel, půlku cibule a kus pórku (nemusí být), 100 g vlasových nudlí, 1 lžíci nasekané petrželky

Slepici omyjte, osušte a nakrájejte na menší kousky. Vařte asi hodinu v osolené vodě, zvolna a do poloměkka. Nakrájejte zeleninu nadrobno,  přidejte do vývaru a vařte dál, dokud maso i zelenina nezměknou. Mezitím zvlášť v osolené vodě uvařte vlasové nudle a sceďte je.  Když je maso měkké, oberte ho od kosti a nakrájejte. Do hotové polévky přidejte nudle, dochuťte ji a ozdobte jemně nakrájenou petrželovou natí.

Med: Nejzdravější sladkost

Při onemocnění je med neocenitelný. Nejenže dodává tělu dostatek důležitých  živin a energie, ale ještě má navíc antiseptické a dezinfekční účinky.

Řepový med: Z černé řípy seřízneme špičku. Vnitřek řepy vydlabeme a do třetiny objemu nalijeme med. Necháme stát přes noc. Med do rána vytáhne z řepy šťávu, kterou po lžících  5x denně smícháme s teplým mlékem a vypijeme.

Nejlepší z ovoce a zeleniny

Během infekce je velmi důležitý přísun dostatečného množství vitaminu C. Nejlepší je, je-li podávám formou zvýšené konzumace citrónů, kiwi, pomerančů a kysaného zelí.

Zelný salát: pytlík kysaného zelí propláchneme pod tekoucí vodou. Kdo má dost kuráže, proplachování vynechá. Mezitím si nasekáme cibuli, na ni do misky přidáme zelí, podle chutí osladíme, osolíme a ooctujeme. Přidáme kmín a necháme pár hodin zaležet. Hodí se takřka ke všemu - rozhodně salát vyměňte za obligátní vařené zelí k obědu.

Teplá citronáda Šťávu ze 2 citrónů smícháme ve vysoké sklenici s 2 lžícemi třtinového cukru a zalijeme teplou vodou - ne horkou, zničily by se vitamín C. Přidat můžeme i šťávu z pomeranče. Pijeme každé ráno před snídaní během celého zimního období.

Citrónové rozinky Balíček rozinek spaříme horkou vodou a dáme do malé misky. Na ně vymačkáme šťávu ze 2 citronů a necháme několik hodin nasáknout a nabobtnat. Vitamin C  se naváže na hroznový cukr a má pak větší účinek v našem organismu. Každodenní "zobání" těchto rozinek je skvělou prevencí proti infekci.

Citrónové kloktadlo: Vymačkáme šťávu z jednoho středně velkého citrónu a kloktáme s ní. Přidat můžeme i kapku alkoholu. Záleží pak jen na vás, zda po vykloktání polknete nebo ne. Opakujeme 2 až 3x denně.   

Trocha alkoholu 

Kloktání a vyplachování slivovicí nebo vodkou je moc obyčejné. Raději se napijte medvědího mléka: Je výborné a velmi účinné při počátečních příznacích nachlazení. Ohřejeme 200 ml mléka, přidáme panáka rumu a 2 lžíce medu. Stačí vypít 2 sklenice za večer a ráno se cítíte jak rybička.
 
Z nápojů se doporučuje černý čaj, který má rovněž protizánětlivé účinky.  Možná ale neznáte máslový čaj?  Zahání bolest při polknutí, pálení a škrabání v krku a připraví se takhle: Uvaříme 250 ml černého čaje, přidáme polévkovou lžíci medu a polévkovou lžíci másla. Dobře promícháme a ihned vypijeme. Nejlépe funguje v Tibetu s jačím máslem.

Zázvorový čaj je hitem posledních let. Zkuste tento postup - údajně je ze všech nejúčinnější! 10g čerstvého strouhaného zázvoru, vaříme 5 minut v 1 litru vody. Poté ho přes cedník vymačkáme. Do vzniklého čaje se přidáme šťáva z jednoho citrónu či pomeranče, osladíme a pijeme horké.

Na podporu jater

Při jakémkoli oslabení našeho organizmu jsou  nadměrně zatěžovaná naše játra. Při infekci a chřipce bychom jim proto měli dopřát trochu úlevy v podobě stravy, ve které omezíme všechna tučná, příliš kořeněná a smažená jídla. A naopak přidáme více nízkotučných mléčných výrobků a mrkve.

Mrkvový tvaroh: Nastrouháme 3 mrkve, smícháme je s 250 g nízkotučného tvarohu a naředíme 1 lžící kefíru. Dobře promícháme. Můžeme osladit nebo trochu osolit, podle chuti.

Mrkvové hranolky:  2 mrkve nakrájíme na malé hranolky, pokapeme je šťávou z 1 citronu a 1 lžičkou olivového oleje. Jíme místo chipsů či slaných buráků.

Sádlo tentokrát zvenčí

Z kuchyně pochází i náš poslední tip, ale k jídlu není. Jde o sádlový obklad, který  účinně pomůže při bolestech v krku. Na pruh plátýnka namažeme tenkou vrstvu vepřového sádla. Na něj nastrouháme trochu muškátového oříšku (aby se utvořila tenounká vrstvička). Přikryjeme dalším plátýnkem. Dáme na krk a ovážeme teplým šátkem. Ráno je po bolesti.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Střevní chřipka může zničit antikoncepci. Co pomáhá?

Hubnutí může vést k vážné psychické poruše

Dieta podle krevních skupin

reklama
reklama
reklama