reklama

10 důvodů, proč se léčit homeopaticky + co kdy brát

Homeopatické  léky možná vnímáte jako zázrak nebo kouzelný lektvar. Ale už jste je zkusili? Teď je pravý čas!

Foto: Isifa/Thinkstock

Homeopatické  léky možná vnímáte jako zázrak nebo kouzelný lektvar. Ale už jste je zkusili? Teď je pravý čas.

Jistě jste již v minulosti o homeopatii slyšeli. Pokud se však homeopatií neléčíte přímo vy nebo někdo z vašeho blízkého okolí, možná neznáte důvod, proč je homeopatie člověku tak prospěšná a kladete si otázku "Proč se mám léčit homeopatickými léky?"

10 důvodů pro homeopatickou léčbu 

Na vaše proč vám nabízíme 10 odpovědí, které připravila MUDr. Eva Kettmannová„ lékařka a odbornice v homeopatii  Více naleznete na uLékaře.

  • Homeopatické léky jsou šetrné k našemu zdraví
  • Nezatěžují organismus - nejsou toxické a nemají žádné vedlejší účinky
  • Nevzniká na nich závislost
  • Jsou vhodné pro všechny věkové skupiny od kojenců, přes těhotné ženy až po seniory
  • Dokážou vyléčit nejen běžné choroby, jako je rýma, nachlazení, či kašel, ale poradí si i s bolestivou menstruací, alergií, ekzémem, astmatem, migrénou, přepracovaností…
  • Je možné je kombinovat s klasickými léky
  • Nejsou finančně nákladné
  • Nezpůsobují alergické reakce
  • Nesnižují schopnost soustředění a řízení motorových vozidel
  • Nehrozí předávkování (intoxikace) organismu

Konkrétní homeopatika pro chřipku

Radío odborník uLékaře MUDr. Jaroslav Čupera, který pracuje jako homeopat v AGNI centru pro klasickou a přírodní medicínu v Rosicích u Brna:

Již od prvních příznaků je vhodné podávat Oscillococcinum, první dávku co nejdříve a pak 1 tubu 3× denně po dobu 1-3 dní. Oscillococcinum je lékem, který má mimochodem nejvyšší stupeň vědeckého důkazu účinnosti nejen v léčbě, ale i v prevenci chřipky.

Doporučujeme: Existují homeopatická antidepresiva?

Pro přehlednost volby léku je vhodné rozdělit si fáze nemoci na prvotní fázi nástupu, fázi rozvinuté nemoci a fázi zotavování, rekonvalescence.

Při prudkém nástupu onemocnění je nejčastěji indikovaný lék Aconitum 15 CH, který odpovídá situaci, kdy se horečka objevuje náhle, většinou v noci, je vysoká, nad 39 st. Celsia, pacient se nepotí, má horkou, suchou kůži. S tímto obrazem nemoci se můžeme setkat většinou po prudkém prochlazení, například profouknutí ledovým zimním větrem. V prvních hodinách je možno podávat 5 granulí i po 15 minutách až do nástupu pocení či zlepšení stavu nemocného.

Při náhlém propuknutí nemoci

V případě, kdy se potíže opět objeví náhle, ale vysoká horečka je doprovázená značným pocením, kůže je vlhká, rudá, sálá z ní horko, oči nemocného jsou lesklé a je citlivý na světlo, hluk a dotek, je to obraz léku Belladonna 15 CH. Tento lék se podává v dávce 5 granulí v 1-2hodinovém intervalu, opět dokud se nemocný nezačne cítit lépe.

Pokud je ale začátek nemoci spojený jen s nevýrazným zvýšením teploty, kolem 37,5 st. Celsia, nemocný může mít rýmu s krvácením z nosu, suchý, dráždivý kašel, pak je oním odpovídajícím lékem Ferrum phosphoricum 15 CH. Frekvence podávání tohoto léku je taky pozvolnější, 5 granulí 3-5× denně.

Včas zahájená odpovídající léčba může rozvoj chřipky zcela zastavit, anebo nemocnému alespoň výrazně ulevit.

Co brát na doléčení?

Po fázi nástupu onemocnění následuje fáze rozvinuté nemoci. V klinické praxi se osvědčily zejména následující léky: Bryonia alba je lékem pro vysoké horečky doprovázené intenzivním pocením, které ale nemocnému přináší alespoň přechodnou úlevu, stav je doprovázený intenzivní žízní, kdy nemocný pije velká množství tekutiny v delších časových intervalech, kromě pocení nastává zlepšení absolutní nehybností.

Naproti tomu je pacient vhodný k podání léku Rhus toxicodendron, pokud je neklidný, klid a nehybnost jeho stav zhoršují, a proto se neustále převaluje na lůžku. Indikaci tohoto léku potvrzuje výsev oparů při teplotách. Gelsemium sempervirens je lékem pro pacienty zchvácené, kteří jsou ospalí, otupělí, jejichž vysoké horečky jsou doprovázené bolestí hlavy a nemají žízeň. Eupatorium perfoliatum je lékem pro pacienty, kteří si budou stěžovat na slabost a velké bolesti svalů a kloubů. Lék, který nejvíce odpovídá potížím pacienta, je vhodné podávat v ředění 9 nebo 15 CH, zpočátku opět třeba v intervalu 1-2 hodin a se zlepšováním stavu prodlužovat intervaly mezi podáváním.

Jak ulevit při rekonvalescenci

Po období akutních teplot nastupuje fáze ústupu nemoci a rekonvalescence. V případě, kdy stále přetrvávají lehce zvýšené teploty, pacienta pobolívají klouby, přetrvává kašel a cítí se stále unavený, je výborným lékem Sulfur iodatum 15 CH. Je to lék doléčující zánět.

Pokud se pacient cítí slabý a v průběhu chřipky se hodně potil, lékem na tuto ztrátu tělesných tekutin je China 9 CH. Pro manažery a vůbec lidi intenzivně duševně pracující, kteří se po akutní viróze nemůžou dostat "do tempa", nemyslí jim to a z práce je brzo bolí hlava, je indikován lék Kalium phosphoricum 9 CH. Některý z těchto léků podáváme 3× denně 5 granulí do odeznění příznaků či po dobu 1 týdne.

V první řadě prevence

Jako u každého onemocnění i u chřipky a nachlazení platí, že nejlepší je prevence, aby k tomuto onemocnění vůbec nedošlo. Vhodná strava, dostatek vitamínů, cvičení a otužování jsou potřebným základem dobré tělesné odolnosti. Tu je pak možné podpořit i homeopatickými léky zlepšujícími imunitu. Jak je již zmíněno výše, Oscillococcinum je lékem s  vědecky potvrzeným účinkem i v prevenci chřipky, v této indikaci se podává 1 tuba 1× týdně.

Kromě Oscillococcina je nyní volně prodejný i  přípravek Influenzinum 15 CH. Je to přípravek cíleně určený k  prevenci chřipky, jak už ostatně napovídá i jeho název, a je vyroben z  inaktivovaných virů chřipky. Pro účinnou prevenci se podává 1× týdně 5 granulí, v období probíhající chřipkové epidemie je možno dávkování zvýšit na 5 granulí 1× denně.

Dvě základní pravidla homeopatické léčby

Na závěr bych rád doplnil, že homeopatická léčba je rychlá, šetrná a  účinná, nicméně vždy je třeba dbát na dvě základní pravidla homeopatické léčby.

Individualizace - tedy výběr léku, který co nejvíce odpovídá potížím nemocného

Účinkování léku - toto pravidlo se týká léčby akutních onemocnění: lék by měl začít fungovat do 6-12 hodin od nasazení. Pokud se během těchto několika hodin neprojeví známky zlepšení stavu pacienta, je třeba pečlivě přehodnotit diagnózu, výběr léku a v případě přetrvávajících problémů se obrátit na lékaře-homeopata.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Homeopatická léčba dětí: Pomáhá nebo jim škodí?

Manažer farmaceutické firmy: "Byl jsem svině!"

Test: Jaké vyšetření potřebujete a proč?

reklama
Doporučené recepty
    reklama