reklama

1. máj: Práce škodí!

I když je zítřejší 1. máj svátkem práce na celém světě - to není komunistický výmysl - přesto ho zkuste raději prolenošit. Práce totiž škodí zdraví!

Foto: Profimedia.cz

I když je zítřejší 1. máj svátkem práce na celém světě - to není komunistický výmysl - přesto ho zkuste raději prolenošit. Práce totiž škodí!

Berme úvod článku s úsměvem, samozřejmě jsme vždy rádi, když práci máme. Ale mysleme také na to, že si můžeme uškodit, zvlášť, pokud je práce moc, je spojená s nevhodným prostředím nebo když pracujeme ve stresu. Zvlášť pokud se jedná o ženy.

Mužatky z práce

Ukázalo se totiž, že stres z náročné práce vede u žen k posunu hladin různých hormonů. Především estrogen u nich začíná být nahrazován různými typy androgenů. Tyto  hormony jsou spojované s mužskými charakterovými vlastnostmi, například sílou a soutěživostí. Pokud má žena vyšší hladinu mužských hormonů, mívá problémy otěhotnět. 

"Ačkoliv hormonální profil spojovaný s menším rozdílem mezi pasem a boky může pomoci k úspěchu ve stresujících a těžkých situacích, kde ženy musí velmi těžce pracovat, má i svá rizika. Takové ženy jsou méně plodné a je dost možné, že i méně přitahují muže," říká profesorka Cashdanová, která výzkum vedla.

Jsme tu zavření...

Práce vám může přivodit také duševní poruchy. Zvlášť za pěkného počasí. Studie na 2 000 osobách včetně 1 000 úředníků ukázala, že 57 % lidí propadá za hezkého počasí při práci v kanceláři depresím a dalším psychickým problémům.

Nejohroženější jsou přitom ženy a mladí lidé. Kandidáty psychiatrie přitom tvořila více než polovina zkoumaných mužů a téměř dvě třetiny žen. Výzkum britských vědců totiž prokázal, že skoro 80 % pracovníků totiž tráví venku v létě ve všední den méně než hodinu.

Sluneční světlo, známý "vymítač" depresí, tak lidem moc nepomůže. A naopak rozpor mezi chutí jít ven a povinností sedět uvnitř způsobuje stres, který problémy dál zhoršuje.

Pozor na srdce

Nedávná studie o vlivu stresu v každodenním pracovním životě na srdeční choroby prokázala, že neustálý stres přináší fyziologické změny, které při vývoji onemocnění mohou hrát přímější roli, než se původně vědci domnívali. 

Vědci hodnotili stresovou zátěž u zaměstnanců veřejných služeb a zjišťovali, jakým nárokům jsou vystaveni, například, jak moc jsou kontrolováni, jak často si dělají přestávku a jak často se během práce ocitají v časové tísni.

Tým pod vedením Tarani Chandoly, epidemiologa z londýnské University College, provedl během 12 let sedm průzkumů na 10 tisících lidí a zjistil, že chronicky stresovaní pracovníci měli o 68 procent vyšší riziko rozvoje srdečních onemocnění. Studie tak  přinesla nové důkazy, že práce provázená stresem patří k příčinám koronárních onemocnění.

Kam nesmíte?

Pokud máte nějakou alergii, pak si v práci musíte dát obzvlášť velký pozor. Existuje seznam pracovišť a povolání nevhodných, ba přímo alergikům zakázaných. Patří sem například:

  •  provozy zpracovávající mouku a obilí,
  • povolání s pravidelným kontaktem se zvířaty,
  • zdravotnictví pro lidi přecitlivělé na léky či či latex.                                                                                                                           
  • Lidé přecitlivělí na dřevěný prach pak jistě nebudou dělat truhláře, tesaře či parketáře. Nevhodná je i práce na pile či výroba hudebních nástrojů.

Všudypřítomní roztoči dovedou zhoršit alergické onemocnění u archivářů, čalouníků, skladníků, ale i u mlynářů (roztoči žijí v mouce), pracovníků drůbežáren a dokonce i u kadeřnic a holičů!

Pylový alergik by neměl pracovat v zemědělství, dělat zahradníka či květináře.

Lidé alergičtí na kovy (chrom, nikl, kobalt, vanad, platina) nemohou jít pracovat do elektro a kovoprůmyslu, do galvanoven, ale ani do klenotnictví.

Přesný seznam nevhodných profesí najdou zájemci na webové stránce www.asmanet.com.

Alergii nepodceňovat

I lehcí alergici trpící např. jen alergickou rýmou či ekzémem na rukou jsou ohroženi vznikem profesního onemocnění a neměli by zmíněná povolání vykonávat. Nejzávažnějším důsledkem nevhodné expozice škodlivinou je průduškové astma.

Často se můžeme setkat s alergickým kontaktním ekzémem, vyvolaným rovněž akryláty, pryží, ale i léky či úklidovými desinfekčními prostředky.

Profesní nemoci mají 3 společné znaky:

  1.  jsou způsobeny a zhoršují se kontaktem se škodlivinou na pracovišti,
  2.  po včasném vyřazení alergika z provozu se výrazně zlepší až vymizí, lze jim tedy předcházet,
  3. při jejich uznání má postižený nárok na odškodnění. Obvykle je však nutné prokázat, že před nástupem do práce postižený dané potíže neměl.
Prokop: Lidí, kteří nechtějí žádná opatření, je málo. Roušky jich odmítá pár procent | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama