reklama

Zavařená zelenina nemusí být nudná

Sklizeň zeleniny se kvapem blíží a někdy mlže být problém všechnu najednou zpracovat. Skvělým řešení je zavařování, které zdaleka není vyhrazeno pouze ovocným kompotům nebo kyselým okurkám.

Foto: Shutterstock

Zavařená zelenina se dá použít na mnoho způsobů. Kromě všem dobře známých okurek ale nabízí množství další variací, které vám usnadní i každodenní vaření či okouzlí vaše hosty. 

Zeleninu můžete nakládat samostatně i společně, má to však svá pravidla, která fungují už po generace. Rajské si rozumí s paprikou, mrkev s celerem, zelí s křenem, květák s cibulkou. Doba zavařování se pak liší podle druhu zeleniny.

Zde je inspirace, jak lze pojmout zeleninovou úrodu a uchovat ji v podobě delikátních skleniček.


Relish

Směs ze zeleniny, která slouží jako doplněk a zvýrazňující prvek jídla. Typické je použití okurkového relishe do hot dogu, který má svůj původ v USA. Charakteristikou relishe je hrubší struktura a krátká doba varu, aby působil a chutnal fresh.

Chutney

Sladkokyselá omáčka, která je často kombinací ovoce a zeleniny. Obvykle je více sladká a výrazná díky zajímavým druhům koření. Jejím cílem je vyzdvihnout kontrast chutí. Pochází z Indie, kde slouží jako doplněk k hlavním jídlům. Skvěle si rozumí s chlebovými plackami, oblíbené je také jako dip k zeleninovým placičkám. Mezi nejznámější patří chutney cibulové, mangové či rajčatové.

Čalamáda

Nakládaná zeleninová směs obvykle ze zelí, paprik, cibule a mrkve. Patří do středoevropské gastronomie a historicky sloužila jako způsob zpracování a uchování zeleniny pro zimní měsíce. Čalamáda se často podává jako příloha k masu nebo klobásám. Její osvěžující kyselá chuť výborně doplňuje i jiná tradiční jídla s rýží, bramborami či těstovinami.

Domácí kečup

Hustá rajčatová omáčka známá po celém světě. Co výrobce, to jiná chuť. Když se vám doma sejde hodně rajčat, kečup je osvědčenou jistotou, jak je zpracovat. Výhodou domácího kečupu je, že můžete ovlivnit množství i druh sladidla a nemusíte se omezovat jen na rajčata. Zkuste při přípravě kečupu kromě rajčat zapojit i jablka, dýni nebo jahody. Chuť vás překvapí.

Zeleninová směs na topinky

Když dobře ochutíte a podusíte cuketu, rajčata a papriky, máte perfektní zeleninový základ. Česnek a koření se postará o výraznou chuť. Směs chutná na topinkách jak studená, tak teplá. Hodí se mít v zásobě několik takových skleniček.

Bílé papriky plněné zelím jsou tradiční receptem našich babiček

Základem je výrazný nálev, který zelí dodá typickou sladkokyselou chuť. Papriky zůstávají uvnitř sklenice křupavé a perfektně se hodí ke karbanátkům i rizotu.

Zeleninová směs jako základ na omáčku

Připravte si rajčatovou omáčku s kousky lilku, cukety, mrkve, cibule a vždy budete mít co uvařit. Tento základ můžete smíchat s orestovaným mletým masem, luštěninami, alternativami masa jako je tofu nebo tempeh a podávat s rýží nebo těstovinami.

reklama
Doporučené recepty
    reklama