reklama

Zámek Telč

Zámek Telč se nachází ve stejnojmenném městě, na náměstí Zachariáše z Hradce, mezi Ulickým a Štěpnickým rybníkem, v okrese Jihlava v kraji Vysočina. Od roku 1958 je kulturní památkou České republiky a roku 1995 národní kulturní památkou. V roce 1992 byl zapsán spolu s historickým jádrem města na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Zámek v Telči je velmi vyhledávanou lokalitou pro natáčení filmů.

Historie

Za doby krále Karla IV. existoval první telčský hrad, který byl zničen v roce 1387 při požáru města. Na místě dnešního zámku nechal v druhé polovině 14. století Jindřich III. z Hradce vybudovat vodní hrad. Ve století následujícím se zde odehrávaly bouřlivé historické události – hrad byl dobyt husity i přesto, že Jan III. z Hradce sympatizoval s reformním hnutím, pak jej získali pánové z Hradce zpět, pobýval zde císař Zikmund Lucemburský, Jan III. i jeho syn Jindřich IV. z Hradce se postavili proti králi Jiřímu z Poděbrad a Jindřich se postavil na stranu uherského krále Matyáše Korvína. Hrad v Telči prošel během té doby v pozdně gotickém stylu. Po nešťastné smrti Jindřicha se stal dědicem panství Adam z Hradce a po něm zdědil moravské majetky syn Zachariáš z Hradce, který nechal pod vedením italských mistrů přebudovat hrad na renesanční zámek. Impulsem byla výprava českých šlechticů do Itálie, kde se seznámili s italskou renesancí a jejími mistry.

Nejreprezentativnějším prostorem zámku je Zlatý sál, který pochází z té doby. Díky tomu, že se zámek dědil z rodu na rod (Slavatové, Lichtenštejnové z Kastelkornu a Podstatští z Lichtenštejna), zůstala zachována jeho kontinuita a původní stav interiérů. Posledním majitelům byl zámek v roce 1945 zkonfiskován. V roce 1958 byl vyhlášen kulturní památkou České republiky a v roce 1995 národní kulturní památkou. V současnosti spravuje zámek v Telči Národní památkový ústav. Zámecký areál přiléhá k rohu náměstí a tvoří spolu s městem významnou památkovou rezervaci, která byla v roce 1992 zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Zámek je místem vyhledávaným filmaři. Vznikly zde známé a oblíbené filmy Pyšná princezna, Až přijde kocour, Helimadoe, v nedávné době se zde natáčely filmy Bathory, Borgia a nová Angelika.

Zámecký park a zahrada

Za pozornost stojí také zámecký park a zahrada, které zde byly založeny již v 16. století. Zámecký park se rozvíjel především v polovině 19. století, kdy zde působil jako zahradník sběratel a cestovatel Benedikt Rozel (během svých cest popsal několik nových druhů středoamerických orchidejí). V parku se nachází stará lípa zvaná Zachariášova. Zámecká zahrada patří mezi nejstarší a nejvzácnější architektonické zahrady u nás.

Akce 2014

Během návštěvnické sezóny se na zámku v Telči koná každý rok řada zajímavých akcí: kostýmované prohlídky, výstava fuchsií, koncerty, festivaly, šermířská vystoupení apod.
20. 4. 2014 - 30. 9. 2014 Princezny na zámku aneb Telčí po stopách filmu - výstava
5. 8. 2014 - 28. 9. 2014 Krysáci z Večerníčku v Telči aneb ze smetiště na zámku – výstava filmových loutek
19. 9. 2014 - 21. 9. 2014 Dort pro Brontosaura – 40. výročí hnutí Brontosaurus

Otevírací doba a vstupné

Státní zámek Telč je zpřístupněn veřejnosti od 1. dubna do 31. října denně kromě pondělí. Plné vstupné za prohlídku na trase A je 110 Kč.

Kontakty

Národní památkový ústav
Správa státního zámku Telč
Nám. Zachariáše z Hradce 1
588 56 Telč

Tel.: +420-567 243 821
E-mail: [email protected], [email protected]
www.zamek-telc.eu

Svatby

Na zámku v Telči je možné prožít také nezapomenutelný svatební den. Civilní svatební obřady se konají v prostorách bývalé Zbrojnice na renesanční prohlídkové terase nebo v zámecké zahradě. Termíny svateb je možné vybírat v období návštěvnické sezóny (duben až říjen), ve dnech pátek a sobota, v čase 12:00 a 12:30. Úřední formality se vyřizují na Městském úřadě v Telči.

Tipy na výlety

Hrad Lipnice
Zámek Jaroměřice nad Rokytnou
Zámek Náměšť nad Oslavou
Zelená hora ve Žďáru nad Sázavou
Klášter Nová Říše
Muzeum železnice v Hodicích u Jihlavy
Hrad Roštejn

Související články

reklama
reklama
reklama