reklama
  • Wiki
  • Zámek Stránov

Zámek Stránov se nachází na ostrohu nad řekou Jizerou v obci Jizerní Vtelno, 7 km od Mladé Boleslavi ve Středočeském kraji. Jedná se o novorenesanční zámek, který v roce 2003 v restituci vrácen rodu Šimonků od následujícího roku poprvé zpřístupněn veřejnosti. Romantická stavba neunikla zájmu filmařů – natáčelo se zde již v roce 1924 melodrama Jindra, hraběnka Ostrovínová, v roce 1933 tady vznikla první česká zvuková detektivka Záhada modrého pokoje a v nedávné době pohádkové filmy O svatební krajce, Začarovaná láska Princezna Zívalka.

Historie

První písemné prameny zmiňují v roce 1429 dřevěnou tvrz a jejího pána, Bohuňka ze Stránova. Na stejném místě na popud Jaroše ze Sovojovic vznikl v šedesátých letech 15. století mohutný gotický hrad, který se nazýval Nový Stránov. Od roku 1545 do roku 1589 byli majiteli hradu Berkové z Dubé a po nich Karel z Biberštejna, nejvyšší mincmistr. Dalším rodem na Stránově byli Slavatové, kteří nechali hrad přestavět na renesanční zámek.

V roce 1642 přešel zámek do rukou příslušníka braniborské šlechty, Jana z Lisau, jenž získal šlechtický titul za vojenské zásluhy v bitvě u Nordlingenu. Jeho potomci se pak hlásili k české národnosti a počeštili si jméno na páni z Lisova. Rudolf Adam z Lisova, syn Jana z Lisau, se oženil s pravnučkou astronoma Tychona de Brahe, Alžbětou Lidmilou, která napsala Rodinné paměti, jež vyšly knižně v roce 2002. Díky dalšímu sňatku se v roce 1746 na Stránov dostal Jan Václav Příchovský z Příchovic. Nechal provést barokní úpravy zámku, založit barokní zahradu, vybudovat kašnu z pískovce a postavit kostel sv. Václava.

Na konci 18. století byl pánem na zámku Václav Vojtěch Herites, přezdívaný Herodes, po něm Jan Herites a pak rytíř Bedřich Neubauer. V devadesátých letech 19. století nechala Marie z Valdštejna a Vartemberka přestavět zámek do romantické novorenesanční podoby, jak ji známe dnes. V roce 1917 koupil zámek ředitel Škodových závodů Josef Šimonek (povýšený za zásluhy do baronského stavu). Jeho rodina zde žila až do roku 1950, kdy byl jejich majetek znárodněn. Pak byl objekt využíván jako dětský domov s nedalekým JZD, což mělo za následek velmi necitlivé úpravy v interiérech a zničení mobiliáře. Zámek byl v roce 2003 v rámci restitucí vrácen rodině Šimonkových (spolu s hradem Houska a dvorem Lobeč) a již v roce 2004 byl poprvé ve své existenci zpřístupněn veřejnosti. V roce 2013 začala fungovat stylová zámecká kavárna.

Akce 2015

V průběhu roku se na zámku Stránov koná řada zajímavých kulturních akcí – pohádkový den pro děti, Dechparáda – přehlídka českých dechovek, ochutnávky regionálních dobrot, Strašidelný zámek pro děti, Svatováclavská pouť, vánoční výstava a další.

Otevírací doba a vstupné

Zámek Stránov je otevřen po celý rok o víkendech a během letních prázdnin každý den kromě úterý. Cena základního vstupného je 60 Kč.

Kontakty

Zámek Stránov
Jizerní Vtelno 83
294 31 Jizerní Vtelno
Tel.: +420 608 056 933
Tel.: +420 606 406 308
Email: [email protected]
www.zamekstranov.cz

Svatby

Na zámku Stránov je možné uspořádat menší romantickou svatbu v malé rodinné kapli a přilehlých prostorách.

Tipy na výlety

Mladá Boleslav
Benátky nad Jizerou
Mnichovo Hradiště
Mělník
Nymburk
Zámek Brandýs nad Labem
Kosmonosy
Hrad Houska
Český ráj

Související články

reklama
reklama
reklama