reklama
 
  • Wiki
  • Zámek Skrýšov

Malý barokní zámek Skrýšov s velkým dvorem, stájemi a okolními pozemky se nachází ve stejnojmenné obci v okrese Příbram ve Středočeském kraji. Zchátralý objekt zakoupil herec Karel Roden a rekonstruuje ho především pro chov koní.

Historie

První písemná zmínka o vesnici pochází z roku 1219, kdy byl majitelem Arkleb ze Skrýšova. v 15. století náležel Skrýšov k rozsáhlému rožmberskému panství. Na konci 16. století prodal tento majetek Jindřich Sádlo z Vražného známému rybníkáři Jakubovi Krčínovi z Jelčan a Sedlčan. Jeho dcera pak prodala toto panství Zdeňkovi Malovcovi z Chýnova. Od jeho syna koupil ves Václav Milota z Hrušova. Pak se majitelé rychle střídali.

Nejsou žádné dochované zmínky o tvrzi ani renesančním zámku. Víme jistě, že barokní zámek nechal v roce 1762 postavit Norbert Kfelíř ze Zakšova stejně jako velký barokní kostel sv. Jana Nepomuckého, podle něhož získala vesnice jméno Svatý Jan. Na začátku 19. století byl Skrýšov připojen k lobkovickému panství Vysoký Chlumec. Ve čtyřicátých letech stejného století byly zařízeny interiéry pro pobyt knížete Ferdinanda Josefa z Lobkovic a u zámku vznikla zahrada.

V rámci pozemkových reforem v roce 1926 Lobkovicové o Skrýšov přišli. Zámek byl využíván jako depozitář Národního muzea v Praze a mělo zde sídlo místní Jednotné zemědělské družstvo. Před pár lety koupil zdevastovaný zámek Skrýšov herec Karel Roden jako zázemí pro své koně. Jeho snahou je zrenovovat s pomocí ministerstva kultury tento památkový objekt.

Otevírací doba a vstupné

Zámek Skrýšov není veřejnosti přístupný

Kontakty

Zámek Skrýšov
Skrýšov u Svatého Jana
262 56 Skrýšov

Tipy na výlety

Kamýk nad Vltavou
Tvrz Zrůbek
Lidová hvězdárna Sedlčany
Keltské oppidum Hrazany
Rozhledna Drahoušek u Osečan
Dobříš

Související články

reklama
reklama
reklama