reklama

Zámek Ploskovice

Státní zámek Ploskovice se nachází ve stejnojmenné obci v okrese Litoměřice v Ústeckém kraji 6 km východně od Litoměřic. Dnešní podobu získal díky známému architektovi Octavianu Broggiovi v letech 1720 až 1730 na popud tehdejší majitelky panství Anny Marie Františky Toskánské. Dnes zámek spravuje Národní památkový ústav. Jedná se o oblíbenou lokalitu českých i zahraničních filmařů.

Historie

První zmínka o Ploskovicích je v prvním česky psaném textu z roku 1057, jedná se o zakládající listinu kapituly litoměřické. První známou osobností, která se proslavila v souvislosti s Ploskovicemi, byl rytíř Dalibor z Kozojed. Postavil se do čela vzpoury poddaných Adama Ploskovského z Drahonic, chvíli Ploskovice spravoval, posléze byl zajat a vězněn v Praze ve věži, která dostala po něm jméno Daliborka, v roce 1498 byl popraven. Jeho příběh se stal námětem mnoha uměleckých děl, např. Smetanovy opery nebo je zpracován ve Starých pověstech českých od Aloise Jiráska.
Majitelé se na zámku v Ploskovicích často střídali, většinou na zámku působili správci a několikrát v historii panství došlo k povstání poddaných. Barokní zámek nechala vybudovat princezna Anna Marie Františka Toskánská, manželka toskánského vévody Gastona, posledního z rodu Medici. Zámek ve stylu vrcholného baroka byl postaven v letech 1720-30 a jeho architektem byl pravděpodobně Kilián Ignác Dientzenhofer.
Na počátku 19. století přešly Ploskovice do vlastnictví toskánské větve Habsburků a roku 1849 se staly letním sídlem posledního českého korunovaného krále Ferdinanda V. Dobrotivého. Díky tomu byl zámek přestavěn a rozšířen v rokokovém stylu. Pak se panství ujal císař František Josef I.
Po vzniku samostatného Československa bylo na zámku letní sídlo Ministerstva zahraničních věcí. Za druhé světové války tu byla nacistická škola, docházelo k nevhodným úpravám a ničení zámku. Po skončení války byl zámek opět ve vlastnictví státu, v roce 1952 se ho ujala státní památková péče a v šedesátých letech 20. let století byl zpřístupněn veřejnosti.

Filmování na zámku Ploskovice

Romantická stavba zámku Ploskovice, jeho exteriéry i interiéry jsou často vyhledávány českými i světovými filmaři. Natáčela se zde celá řada českých pohádek a filmů, také známé zahraniční snímky vznikaly v této lokalitě:
Princ a Večernice, 1978, režie Václav Vorlíček
Jak si zasloužit princeznu, 1995, režie Jan Schmidt
Jezerní královna, 1998, režie Václav Vorlíček
Čertova nevěsta, 2010, režie Zdeněk Troška
Duch nad zlato, 2013, režie Zdeněk Zelenka
Amadeus, 1984, režie Miloš Forman
Jarní vody, 1991, Itálie, hlavní role Nastasiia Kinski
Příběhy mladého Indiana Jonese, seriál, 1992, USA
Honoré de Balzac, 1998, režie José de Ayan, hlavní role Gepard Depardieu
Červený Bedrník (Scarlet Pimpernel II), režie Graham Theakston, BBC ,Velká Británie
Maigret a princezna, 2002, hlavní role Bruno Cremer
First Daughter , 2003, režie Forest Whiteker, USA, hl. role, Katie Holmes, Michael Keaton
Princ a já (The Prince and The Fresh Man), 2003, režie Martha Coolidge, USA
Božena Němcová, 2004, režie Dagmar Knöpfel, Německo
a mnoho dalších.

Akce 2014

11. - 16. 8. 2014 Umělecké sympozium a intervence ,,V zahradě" v zámecké zahradě v Ploskovicích
30. 8. 2014 Hradozámecká noc
10. - 12. 12. 2014 Prodejní vánoční výstava
13. - 14. 12. 2014 Zámecké interiéry a Vánoce

Otevírací doba a vstupné

Zámek Ploskovice je pro veřejnost otevřen v dubnu a říjnu o víkendech a svátcích, v květnu až září denně kromě pondělí. Základní vstupné do historických interiérů je za 90 Kč.

Kontakty

Národní památkový ústav, územní památková správa v Praze
Správa státního zámku Ploskovice
411 42 Ploskovice 1

Email: [email protected]
telefon, fax: +420 416 749 092
www.zamek-ploskovice.cz

Svatby

Svatby se konají jen v několika málo předem určených termínech v roce. Obřady probíhají v reprezentačním sále ploskovického zámku. Informace o svatebních obřadech na zámku Ploskovice podává Matrika Městského úřadu v Litoměřicích, č. tel. 416 916 213 a správa zámku na tel. 416 749 092.

Tipy na výlety

Hrad Helfenburk
Hrad Střekov
Litoměřice
Muzeum železnice Zubrnice
Zámek Velké Březno

Související články

reklama
reklama
reklama