reklama

Zámek Orlík

Zámek Orlík se kdysi tyčil na vysoké skále nad údolím Vltavy, dnes stojí na břehu Orlické přehrady, 12 km severozápadně od města Milevska v okrese Písek v Jihočeském kraji. V okolí zámku se rozkládá rozlehlý anglický park se Schwarzenbergskou hrobkou. Na základě zákona č. 229/1991 byl zámek Orlík spolu s dalšími majetky v roce 1992-93 navrácen Karlu Schwarzenbergovi. V návštěvnické sezóně je veřejnosti přístupný v klasických zámeckých prohlídkách.

Historie

Dřevěný hrádek Orlík stával na Vltavě již v době vlády Václava I. První písemné zmínky z let 1230-51 se týkají výběru cla, další zprávy z konce stejného století dokládají, že hrad Orlík patřil ke královským državám nezletilého Václava II. Na přelomu 13. a 14. století byla dřevěná stavba přebudována na gotický kamenný hrad – správní centrum královské moci. Až Karel IV. věnoval hrad Dětřichovi z Portic, svému kancléři. Ten však velmi brzy z neznámých důvodů předal Orlík svému synovci. Další změny na sebe nenechaly dlouho čekat.

Karel IV. v roce 1369 věnoval hrad dalšímu dvořanovi Hyncíku Pluhovi z Rabštejna, který ho po pár letech vyměnil se Zikmundem Hulerem za Chebsko. Huler byl oblíbencem krále Václava IV., který na Orlík rád jezdil. Nakonec byl ale Huler obviněn z padělatelství a popraven. Jeho bratr pak Orlík prodal vysokému úředníkovi Petru Zmrzlíkovi ze Svojšína, podporovateli Jana Husa, od něhož dostal poslední pozdravy z Kostnice. Synové Václav a Jan byli husité, na Orlíku pobýval i Jan Žižka. Další následník Jaroslav Zmrzlík byl příznivcem Jiřího z Poděbrad. V té době se odehrávaly boje mezi hrady Orlík a Zvíkov, jenž byl v držení Rožmberků. Za posledního Zmrzlíka lehl hrad popelem, majitel se odstěhoval a pak panství prodal Kryštofovi ze Švamberka. Švamberk tak vytvořil orlicko-zvíkovské panství, protože už předtím byl držitelem hradu Zvíkova. Na hradě Orlíku byly provedeny rozsáhlé opravy a bylo přistavěno 1 patro. V 17. století se po smrti Petra Voka stali Švamberkové jedním z nejbohatších šlechtických rodů u nás. Jan Jiří Švamberk si za své sídlo vybral Třeboň a na Orlíku byla pouze správa až do roku 1802.

Po stavovském povstání a bitvě na Bílé hoře byl Orlík vydrancován a majetky Petra ze Švamberka zkonfiskovány, on sám zemřel dřív, než mohl být popraven. Novým majitelem se stal Adam ze Šternberka, po jeho smrti koupil Orlík kníže Jan Oldřich z Eggenberka. Poslední z rodu Eggenberků zemřel bez dětí a jeho manželka Marie Ernestina Schwarzenbergová odkázala majetek svému synovci Adamu Františkovi Schwarzenbergovi. Od roku 1802 se Orlík přeměňuje v panskou rezidenci a sídlo sekundogenitury (došlo k rozdělení rodu na dvě rovnocenné větve). Celý zámek byl zařizován novým nábytkem, nádobím a historickými zbraněmi. Kolem poloviny 19. století došlo k novogotické přestavbě. Okolí zámku se proměnilo v anglický park. Ve stejné době byla v parku postavena rodinná hrobka. Schwarzenbergové museli Orlík opustit v roce 1948 a odejít do exilu v Rakousku. V roce 1989 se Karel Schwarzenberg stal prezidentským kancléřem, po restituci v roce 1992 se své funkce vzdal a stal se správcem rodového majetku. V dnešní době rodina zámek neobývá, v návštěvnické sezóně je přístupný turistům.

Zámecký park

Anglický park býval pýchou orlického panství. Po vzniku vodního díla na Vltavě byly krajinné souvislosti a kompozice parku narušeny. Přesto zůstává půvabnou oázou klidu a radosti. V parku se nachází také Schwarzenberská rodová hrobka, která je zmenšenou kopií známé hrobky v Třeboni.

Otevírací doba a vstupné

Zámek Orlík je v zimních měsících přístupný pouze po dohodě se správou zámku. V dubnu, květnu, červnu, září a říjnu je otevřeno každý den kromě pondělí, během letních prázdnin každý den. Základní cena vstupného je 120 Kč.

Kontakty

Zámek Orlík
39807 Orlík nad Vltavou
tel: 382 275 101
e-mail: [email protected]
www.zamekorlik.cz

Svatby

V romantickém prostředí zámeckého areálu se odehrávají civilní i církevní svatební obřady. Církevní obřady se konají v zámecké kapli po dohodě s farním úřadem v Miroticích a se správou zámku. Pro civilní obřady jsou vyhrazeny prostory v I. patře (svatební salonek), terasa nad jezerem nebo je možné uspořádat svatbu pod širým nebem v zámeckém parku. Rezervace termínů a úřední formality se vyřizují na Obecním úřadě Orlík nad Vltavou (tel.: 382 275 118). Svatby se konají obvykle od května do října.

Tipy na výlety

Žďákovský most
Hrad Zvíkov
Zámek Březnice
Zámek Blatná
Svatá hora u Příbrami
Písek
Tábor

reklama
Doporučené recepty
    reklama