reklama

Jak se stát nejlepší babičkou či dědou na světě

Sžít se s novou rolí babičky nebo dědy není vždy úplně jednoduché. Bez nadsázky by se dalo říct, že jde o reparát zkoušky z dospělosti.

Foto: Isifa/Thinkstock

Sžít se s novou rolí babičky nebo dědy není vždy úplně jednoduché. Bez nadsázky by se dalo říct, že jde o reparát zkoušky z dospělosti.

Prozradíme vám několik zásad, díky kterým se s tímto opáčkem popasujete na výbornou. A jako bonus slibujeme, že vás budou milovat nejen vnoučata, ale také vaše děti, snacha či zeť. 

Více otázek, méně rad!

Mladí rodiče bývají zaskočeni řadou změn. Po narození dítěte si všichni členové rodiny musí teprve vytvořit nový režim. Předem neohlášená návštěva může být vnímána jako narušení soukromí. Proto se ptejte, jakou formu pomoci by rodiče uvítali, a nebuďte uražení v případě odmítnutí. Projevte pochopení a ujistěte rodinu, že jste stále připraveni pomoci.

Pravděpodobně vás to bude stát hodně sebezapření, ale pokud od vás radu nikdo nežádá, žádnou neudělujte. Naslouchejte mladým rodičům, zajímejte se o jejich názory na výchovu a výživu, o denní režim vnoučete.

Nejdůležitější je společný čas

Žádná hračka ani technická vymoženost nenahradí společnou hru a čas strávený venku. "Dětem dávám pod stromeček jen maličkost. Hlavním dárkem je seznam činností, které v novém roce společně podnikneme. Třeba vnuk Víťa miluje vlaky, takže se může těšit, že spolu v létě vyrazíme na výlet vlakem do Jaroměře, kde navštívíme vlakové muzeum. A takových překvapení nacházejí děti pod stromečkem několik," říká paní Suchá, babička pětiletého Vítka. "Z výletů máme celé album fotografií a suvenýrů, které si vážeme do knihy. Každý rok máme jednu. V loni jsme byli v Loučeni, kde jsme odpoledne trávili pobíháním v bludištích v zámeckém parku," dodává. 

Dovádějte jako děti

Užívejte si svou roli! Těšte se z toho, že na výchově vnoučat se pouze podílíte. Snažte se vyjít vstříc rodičům a dodržujte základní požadavky na výchovu, ale zbytek hoďte s chutí za hlavu: blbněte, rozmazlujte, dovádějte a užívejte si dobu, kterou s vnoučaty trávíte. S malým vnoučetem si lehněte na podlahu a dělejte legrační obličeje. S většími dětmi hrajte divadýlko a večer tajemnou stínohru. Sbírejte vtipy a hádanky pro děti, pište kroniku, vymýšlejte tajné hry.

Ocitne-li se přitom chleba na bílé pohovce namazanou stranou dolů, mávněte rukou... Ale rozhodně nezapomínejte na bezpečnost! Rohy opatřete chrániči, zaslepte zásuvky, odkliďte z dosahu ostré předměty nebo křehké věci, léky a čisticí prostředky.

Důvěrník a kronikář 

Pro vnoučata je babička či děda ideální vrba - nepokazte si to tím, že na ně budete žalovat rodičům! Naslouchejte jim a povzbuzujte je. Nenechte si ujít školní představení, choďte s nimi na tréninky, jezděte na závody a vše dokumentujte.

Nečekejte, že vnoučata budou kontakt udržovat sama, každý den jim přináší řadu nových a vzrušujících podnětů. Nevolejte proto jen u příležitosti svátků a narozenin, naopak, telefonujte si s vnoučaty co nejčastěji. První školní den, zápas, nový kroužek, noví kamarádi - to všechno jsou skvělé náměty k hovoru.

Děti milují vyprávění o dětství svých rodičů a prarodičů. Využijte svou znalost rodinné historie, vyprávějte jim o svém životě, vzpomínejte na předky, kteří už nežijí, vytáhněte starou krabici rodinných fotografií. Pro děti je to skvělá zábava a navíc se něco dozvědí o své širší rodině.

zdroj: Babyweb.cz

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama