reklama

Zámek Kačina

Zámek Kačina je nejvýznamnější a největší empírovou stavbou u nás. Honosný zámek je umístěný v rozsáhlém krajinářském parku na jižním okraji obce Svatý Mikuláš. Najdete ho ve Středočeském kraji nedaleko Nových Dvorů, poblíž Kutné Hory.
Na české poměry nezvyklý komplex vyniká dominantním sloupovím a půdorysem luku. Jeho světlá omítka kontrastuje s okolní zelení anglického parku a připomíná prezidentský Bílý dům ve Washingtonu. Centrální budovu zvenčí zdobí reliéfní plastiky v trojúhelníkovém štítu, hlavní vnitřní prostor tvoří vstupní kruhový sál se skleněnou kupolí.
Zámek Kačina dnes slouží především jako Muzeum českého venkova, které zde vzniklo již v roce 1891. Jeden z prohlídkových okruhů zavádí návštěvníky zámku také do unikátní empírové knihovny s čtyřiceti tisíci svazky knih s naučnou i krásnou literaturou. Dále vede přes dobové divadlo, přírodní lékárnu, velké skleníky až do zahrady léčivých bylin.
Do podoby jedné z expozic se promítla i historie slavného šlechtického rodu Chotků, který je se zámkem spjatý.
Expozice na zámku Kačina ve třech hlavních okruzích zabírají přes 3 000 m2.

Historie zámku Kačina

Zámek Kačina stojí na místě středověké vsi Kačín. Nechal ho vybudovat hrabě Rudolf Chotek, nejvyšší purkrabí Království českého. Předlohu svěřil do rukou drážďanského architekta Christiana Franze Schurichta. Na finální podobě komplexu se významně podílel také český architekt Johann Philipp Joendl, který řídil realizaci stavby.
Stavba byla zahájena v roce 1802, v roce 1811 ji bohužel narušil rakouský státní bankrot. Jan Rudolf Chotek se do zámku sice v roce 1823 nastěhoval, avšak pavilon s divadlem a kaplí zůstal nedokončený. Divadlo dostavěl až po smrti Rudolfa jeho vnuk Jindřich, bylo to ve 2. polovině 19. století. Kaple zůstala nedostavěná do současnosti.
Chotkové na zámku Kačina žili do roku 1911, kdy zemřel poslední z rodu a zdědil ji Quido Thun-Hohenstein. Ten zámek zadlužil, během 2. světové války byl pak nucen areál předat příslušníkům Hitlerovy mládeže.
Interiéry zámku byly ve válce zásadně poničeny, z původního mobiliáře se tak bohužel mnoho nedochovalo. Po roce 1945 se Kačina stává státním majetkem a její prostory začíná využívat Národní zemědělské muzeum. Chotkovská expozice byla jako doplnění prohlídky zaměřené na český a moravský venkov zpřístupněna až v roce 1997. V roce 2010 pak byly otevřeny další expozice o historii venkova nebo historii stravování.

Zámek Kačina - akce 2014

Vedle třech klasických okruhů je možné v rámci projektu Otevřte 13. komnatu absolvovat na zámku Kačina také interaktivní prohlídku s duchem Rudlou. Bude dostupná o nedělích od května 2014, o letních prázdninách i v pátek a sobotu.
Na zámku probíhají také celodenní výukové programy pro mateřské a základní školy, které dětem vedle zábavy a soutěží přinášejí řadu nových poznatků o bylinkách a jejich využití. Další programy seznamují s přírodopisným bohatstvím krajiny kolem Kačiny, také životem našich předků nebo pozoruhodnou historií rodu Chotků.
Kulturní zážitky přináší Kačina svým návštěvníkům každý víkend prostřednictvím dobového představení na prknech zdejšího divadla.
Na jaře se na zámku Kačina koná tradiční Zámecká pouť.
Na 6. září 2014 je pro návštěvníky Kačiny zase připravováno Vinobraní na zámku. Navazuje na hlubokou tradici, která sahá až do roku 1847, kdy se na Kačině konalo vůbec první vinobraní. Vedle kvalitního vína a burčáku akce láká také na hudební vystoupení, řemeslné trhy, jezdecké ukázky nebo výstavu zemědělských strojů a domácích zvířat.
13. září pak zámek ožije Zámeckými jezdeckými slavnostmi. Prohlídky zámku budou rozšířeny také o zámeckou konírnu. Program zpestří Hubertova jízda zámeckou oborou, dobové tržiště nebo hudební vystoupení. Chybět nebude ani bohaté občerstvení.

Kontakty, otevírací doba, vstupné

Muzeum českého venkova, Zámek Kačina
Svatý Mikuláš 51, 284 01 Kutná Hora
Tel.: +420 327 571 170
E-mail: [email protected], [email protected]
Web: http://www.kacina.cz

Otevírací doba

Duben, říjen
9:00 - 17:00 hod.
sobota, neděle, svátky

Květen - září
9:00 - 17:00 hod.
denně mimo pondělí

Poslední prohlídka začíná v 16 hodin.

Vstupné

Základní vstupné na jeden ze tří hlavních okruhů je ve výši 100 Kč, snížené pak 70 Kč. Rodinné vstupné vychází na 250 Kč.
Speciální okruh Za duchem Rudlou na zámek Kačina stojí 130 Kč, resp. 80 Kč (snížené vstupné). Rodinné vstupné vyjde na 340 Kč.
Prohlídka expozice Babiččiny kočárky, hračky a panenky stojí 90 Kč, resp. 60 Kč (snížené vstupné). Rodiny za prohlídku zaplatí 220 Kč.
Děti od 3 do 6 let mají vždy vstupné za 25 Kč.
Aktualizováno k: 12. 4. 2014, zdroj: www.kacina.cz

Zámek Kačina - ubytování

Zámek Kačina je situován poblíž Kutné Hory, kde je řada ubytovacích možností. Ubytování lze najít i v nedaleké Čáslavi. Pokud si chcete dopřát pobyt na zámku, k dispozici je zámek Hostačov, vzdálený asi 25 km od Kačiny, poblíž Golčova Jeníkova. Opačným směrem, asi 50 km od Kačiny, nabízí ubytování včetně tematických pobytových balíčků zámek Loučeň u Kutné Hory.

Zámek Kačina a okolí

Zámek Kačina je obklopený překrásným parkem, který přímo vybízí k romantickým procházkám. Navštívit můžete také historické skvosty v nedaleké Kutné Hoře. Turisty k návštěvě láká i město Čáslav s vyhlášeným pivovarem.

Tipy na výlet

- Kutná Hora: chrám sv. Barbory, mincovna Vlašský dvůr, Muzeum českého stříbra aj.
- Čáslav
- Žehušice: obora s bílými jeleny, barokní zámek
- Zámek Žleby, Loučeň u Kutné Hory aj.

reklama
Doporučené recepty
    reklama