reklama

Zámek Jemniště

Barokní zámek Jemniště se nachází asi 50 km jižně od Prahy, 8 km východně od Benešova v obci Postupice. K zámku přiléhá nádherný zámecký park. Zámek byl vystavěn v letech 1720 – 1725. Současným majitelem je Jiří Sternberg, který se svou rodinou obývá levé křídlo zámku. Za zámkem se nachází park, původně francouzský se sochami fontánami a geometrickými liniemi. Na přelomu 18. a 19. století byl přeměněn na romantický anglický park.

Historie

První zmínka o panství Jemniště pochází z roku 1381, kdy byl jeho majitelem Beneš z Cimburka. Jeho sídlem byla v té době tvrz s vodním příkopem, které se dodnes nachází v blízké vesnici a říká se jí „starý zámek“.
V roce 1717 koupil panství hrabě František Adam z Trauttmansdorffu ze staré štýrské rodiny, který nechal na nedalekém pahorku někdy kolem roku 1724 vybudovat „nový zámek“ podle návrhů českého architekta Františka Kaňky. O třicet let později zámek úplně vyhořel, zůstala jenom kaple sv. Josefa. Zámek byl znovu přestavěn a nově vybaven a od té doby k žádným velkým změnám nedošlo, takže dnešní návštěvník může obdivovat typické šlechtické sídlo vrcholného baroka. František Adam Trautsmandorff neměl potomky, tak odkázal Jemniště příbuznému, který však brzy zemřel, majitelkou se stala jeho žena, která se pak provdala za hraběte Jindřicha Františka Rottenhana, významného zemského úředníka. Jeho úkolem bylo podporovat manufaktury, a proto se Jemniště stalo střediskem bavlnářského průmyslu.
V 19. století měnil zámek majitele, až ho v roce 1868 koupil od knížete Windisch-Graetze Zdeněk hrabě Sternberg. (Uvažoval také o koupi Konopiště). Jeho potomci vlastnili Jemniště až do roku 1943. Odmítli se přihlásit k německé národnosti, zámek jim byl zabrán a museli se vystěhovat na postupickou faru. Zámek byl po válce zestátněn, i když manželé Mensdorffovi protestovali. Hraběnka Terezie požádala o restituci, bylo jí vyhověno, ona se však už na zámek nevrátila a žila až do roku 1985 v Postupicích, její manžel zemřel 1991.
V roce 1951 byl zámek znovu znárodněn. Manželé Mensdorffovi byli bezdětní, nárok na Jemniště získal jejich synovec Jan Bosko Sternberg. Dnes je ve vlastnictví Jiřího Sternberga, který na zámku se svou rodinou žije a stará se o jeho provoz.

Otevírací doba a vstupné

Zámek Jemniště je otevřen návštěvníkům v dubnu, květnu a říjnu o víkendech, v červnu a v září denně mimo pondělí, o letních prázdninách denně. Základní vstupné pro dospělého je 150 Kč, vstup do venkovní expozice je za 100 Kč, zvířata do venkovního areálu nesmí.

Svatby

Svatby jsou jednou z hlavních aktivit, kterým se majitelé zámku Jemniště věnují do nejmenšího detailu. Romantickou svatbu jako z pohádky připraví svatebčanům přímo na míru. Církevní obřady se odehrávají v barokní kapli, civilní pak ve svatebních sálech nebo v zahradě. Úřední záležitosti má na starosti matrika Městského úřadu v Benešově, o ostatní se postarají přímo na zámku. V nabídce je návrh scénáře svatebního dne, vypracování rozpočtu, veškeré svatební tiskoviny, květiny, kompletní svatební menu, hudba, fotografování a mnoho dalšího.

Ubytování na zámku

Pro svatebčany a nejen pro ně jsou na zámku Jemniště k dispozici tři apartmány Terezie, František a Rainer, které byly inspirovány historickými interiéry.

Zámecký obchůdek

Na zámku Jemniště je možné zakoupit oděvy značky Hunting Dress code, jejíž zakladatelkou je Petra Sternbergová. Jedná se především o vlněná saka a kabátky v loveckém stylu, který se hodí především pro ženy, které se při své práci pohybují v terénu a chtějí být při tom elegantní, pro architektky, lesní inženýrky, zahradnice apod.

Kontakty

Jiří Sternberg
- majitel zámku Jemniště a panství Jemniště, ubytováni v apartmánech
E-mail: [email protected]
Tel: +420 603 819 651
Mgr. Markéta Černoušková
- kastelánka zámku - svatební obřady, prohlídky, realizace svatebních dní a společenských akcí
E-mail: [email protected]
Tel: +420 731 903 995
www.jemniste.cz

Tipy na výlet

Konopiště
Český Šternberk
Keltské hradiště a kostel sv. Jakuba na Chvojně
Týnec nad Sázavou

reklama
Doporučené recepty
    reklama