reklama

Zběhovec plazivý

Ajuga reptans
Lidové názvy: modrá kukačka, modrá kukanka, modré šišky, zběhový list
Čeleď: hluchavkovité (pyskaté)

Popis byliny

Zběhovec plazivý je nízkou trvalkou s výškou od 10 do 20 cm.
Již dle názvu zběhovec plazivý charakterizují nadzemní plazivé výhonky. Lodyha rostliny je přímá nebo vystoupavá, nevětvená. Má čtyřhranný profil. Je ochlupená, zejména v horní části. Lodyžní listy jsou krátce řapíkaté, mají srdčitě vejčitý tvar. Listy přízemní růžice jsou oproti tomu řapíkaté dlouze, tvar mají obvejčitý. Listy bývají jemně vroubkované.
Zběhovec kvete od dubna do července. Pyskaté květy mají zajímavou modrofialovou až fialovou barvu, mohou být i bílé nebo růžové. Mají zakrnělý horní pysk, ten je typickým rysem rodu zběhovec. Květy vyrůstají v paždí horních listů. Jsou uspořádány v lichopřesleny, vytvářejí vrcholový klas. Plodem rostliny je tvrdka.

Výskyt a pěstování

Zběhovec plazivý je původním českým druhem. Vyskytuje se od nížin až po horské oblasti. K vidění je hojně až výjimečně po celém území Česka. Je rozšířený v mnoha dalších oblastech mírného pásma Euroasie, částečně také v severní Africe. Druhotně roste i v Severní Americe.
Zběhovec osídluje louky, pastviny, křoviny nebo listnaté lesy. Upřednostňuje vlhká stanoviště. Svědčí mu polostín.
Dříve se zběhovec pěstoval na bylinkových zahrádkách jako léčivka. Postupně se však na něho zapomnělo, aby se v současnosti znovu objevil jako okrasná půdokryvná rostlina. Zběhovec je dostupný také ve šlechtěných kultivarech s různě zbarvenými listy (fialové, bílorůžové, stříbřitě skvrnité aj.) nebo rozličnými barevnými variacemi květů. Přitahuje včely a motýly, ale také mravence, kteří rozšiřují jeho semena
Rostlina není náročná na péči. Rychle se rozrůstá, původní druh může být až invazivní. Množí se semeny, dělením trsů nebo kořenovými výběžky.

Léčitelství

Zběhovec plazivý nabízí ve svém složení třísloviny, hořčiny, organické kyseliny, minerální látky, éterické oleje nebo barviva. Sbírá se kvetoucí nať. Suší se ve stínu, co nejrychleji.

Léčivé účinky zběhovce

- léčí záněty dýchací cest
- je prospěšný při kašli a nachlazení
- pomáhá při ztrátě hlasu
- podporuje trávení a metabolismus
- tlumí bolesti v trávicím ústrojí
- příznivě ovlivňuje činnost jater
- mírně snižuje krevní tlak
- má hojivé vlastnosti

Podávání a užití

Vnitřní užití

Zběhovec plazivý se vnitřně podává nejčastěji jako čajový nálev, popíjí se 2 – 4x denně. Zběhovec je prospěšný zejména při respiračních potížích. Existuje však celá řada bylinek, které mají obdobné účinky (plicník, mateřídouška, jitrocel aj.). Zběhovec proto v současnosti často stojí v pozadí za známějšími léčivkami. Na každého však působí bylinky jinak. Kde nepomůže jedna, může pomoci právě zběhovec. Navíc jde o jednu z mála léčivých bylin, která pomáhá při ztrátě hlasu, ať již z nachlazení nebo v důsledku zánětu hlasivek. Při ztrátě hlasu se skvěle doplňuje s plicníkem a řepíkem, které mají obdobné působení.
Zběhovec nemá negativní vedlejší účinky. V běžných dávkách nemá žádné omezení. To platí i pro příbuzný zběhovec lesní, který má stejné léčivé vlastnosti i podobný vzhled, chybí mu však plazivé nadzemní výběžky.

Vnější použití

Zběhovec plazivý se uplatní i v podobě bylinné koupele. Koupel se zběhovcem je prospěšná při různých kožních poraněních nebo podlitinách.

Čajová směs na dobrý hlas – recept

Vedle sušené natě zběhovce si připravíme i sušenou nať řepíku a sušené květy slézu. Tyto hlavní složky lze ve směsi dle prastarého receptu doplnit i listem podbělu, natí plicníku, rozrazilu, kořenem proskurníku, květem černého bezu nebo semenem fenyklu.
Sušené bylinky smícháme a připravíme jako klasický čajový nálev. Čaj necháme vyluhovat cca 10 min., poté slijeme. Popíjí se po doušcích během celého dne.

Upozornění

Text nenahrazuje lékařské vyšetření. Má pouze informativní charakter. Konkrétní léčba je vždy v rukou odborníka, také využívání léčivých bylin by mělo být individuálně konzultováno s lékařem.

reklama
Doporučené recepty
    reklama