reklama

Závojenka podtrnka

Entoloma clypeatum, Agaricus clypeatus, Agaricus fertilis, Rhodophyllus clypeatus
Závojenka podtrnka je jarní houbou z čeledi závojenkovitých. Jde o chutnou jedlou houbu. Je však natolik podobná některým velmi jedovatým houbám, že se v žádném případě nedoporučuje sbírat začínajícím houbařům.
Podtrnce se říká také sadovka jarní, sadovka štítovitá nebo hloženka. Někdy se označuje i jako závojenka jarní nebo závojenka lesní.

Popis houby

Závojenka podtrnka má hedvábně vláknitý klobouk široký od 3 až do 12 cm. Je variabilní ve velikosti i v barvě. Je špinavě bělavý, může mít i hnědý nebo šedivý nádech. Za sucha je světlejší, lesklý, za vlhka tmavne až do černohnědé barvy a stává se skelnatě vodnatým. Tvar klobouku se vyvíjí. V mládí je kuželovitý či zvonkovitý a má podvinutý okraj. Později se rozprostírá do sklenutého až plochého tvaru s rovným okrajem. Bývá zprohýbaný až rozpukaný, ve středu může mít tupý hrbolek.
Lupeny závojenky podtrnky jsou řídké, vysoké, s nepravidelným ostřím. V mládí mají bílou, později masově růžovou barvu. Tu jim dává růžově zbarvený výtrusný prach. Lupeny se snadno oddělí od dužiny. Jsou zoubkem připojené na třeň.
Třeň dorůstá do výšky od 4 do 12 cm. Má nepravidelně válcovitý tvar, leskle bílou až našedlou barvu. Bývá rýhovaný, někdy i pokroucený. Je bez prstenu. Zpočátku je plný, ve stáří vatovitě vycpaný nebo dutý.
Dužina podtrnky je bělavá, pod pokožkou klobouku nahnědlá. Při poranění nemění barvu, příp. jen mírně šedne. Je charakteristická intenzivní okurkově moučnou chutí a vůní.

Možné záměny

Závojenka podtrnka patří do velmi bohatého rodu závojenek. Většinou jde o jedovaté houby, závojenka podtrnka je jako jedlá houba jednou z mála výjimek. Hrozí však záměnou se svými nebezpečnými příbuznými, proto by ji měli sbírat pouze zkušení a znalí houbaři. I ti by se měli držet zásady, že podtrnka se nikdy nesklízí v lese, vždy se sbírá jen pod ovocnými dřevinami mimo les. Druhým pravidlem, které předejde nebezpečné otravě je, že podtrnka se sbírá pouze zjara, nikdy v létě či na podzim, kdy vůbec neroste.
Závojenka podtrnka je podobná smrtelně jedovaté závojence olovové. Ta je jednou z nejnebezpečnějších hub vůbec. Roste však výhradně v lese, nejvíce v teplých listnatých porostech, nejdříve od června.
Hrozí také záměna s jedovatou závojenkou vmáčklou. Ta je však větší a světlejší. Vyskytuje se v lesích, nejdříve v létě. Již od března však můžeme natrefit na závojenku jarní, která roste nejenom v lesích, ale také na loukách, pasekách a pastvinách. S podtrnkou má podobná stanoviště. Oproti závojence podtrnce je drobnější, podtrnka má dužinu více masitou. Závojenka jarní má nevýraznou vůni i chuť, zato však způsobuje prudkou střevní otravu.
Závojenku podtrnku mohou připomínat i některé druhy pečárek, ty mohou být jedlé, avšak také jedovaté.

Kdy závojenka podtrnka roste?

Závojenka podtrnka je brzkou jarní houbou, která se v případě příznivých klimatických podmínek objevuje již v březnu. Roste do června.

Kde závojenka podtrnka roste?

Závojenka podtrnka roste již dle svého názvu pod trnkami. Najdeme ji však i pod dalšími růžokvětými stromy a keři jako je třešeň, švestka, jabloň, hrušeň, hloh, šípek, dokonce ostružiník aj. Nezřídka se vyskytuje ve skupinkách. Často vyrůstá poblíž čirůvky májovky.
Je rozšířena v zahradách, v sadech, parcích, na pastvinách, v křovinách, podél cest apod. V lese roste jen výjimečně, především v trávě. Zásadně se zde nesbírá kvůli možné záměně se smrtelně nebezpečnou závojenkou olovovou.

Kulinářské využití

Závojenka podtrnka je ceněná pro svůj časný výskyt. Houbaři ji nacházejí již brzy z jara, kdy ostatní houby ještě nejsou dostupné. Má přitom všestranné kulinářské využití. Je to výtečná houba s neobvyklou okurkově moučnou chutí. Chutná samostatně i v houbových směsích.
Podtrnka se hodí do polévek i omáček, může se dávat pod maso, připravovat s vejci, zeleninou, rýží i těstovinami. Dá se také nakládat do skladkokyselého nálevu.

Upozornění

Text je informativní, slouží pouze k orientačnímu určení houby. Vzhledem k tomu, že jedlé a jedovaté houby lze v mnoha případech snadno zaměnit, upozorňujeme na nutnost sbíranou houbu bezpečně rozeznat. Vždy sbíráme jen ty houby, které spolehlivě poznáme a které mají většinu charakteristických znaků pro jednoznačnou identifikaci. Provozovatel serveru nenese odpovědnost za případné negativní následky dané mylným určením houby.

reklama
Doporučené recepty
    reklama