reklama

Russula emetica, Russula clusii, Agaricus russula, Melanoleuca russula
Holubinka vrhavka je stopkovýtrusou houbou z čeledi holubinkovitých. Zaujme zářivou barvou klobouku. Má ostře palčivou chuť a je také jednou z mála jedovatých holubinek. Proto se jí lidově říká jedovatý holoubek. Otrava holubinkou vrhavkou však není závažná, již název houby odkazuje na její projevy.

Popis houby

Holubinka vrhavka je typická kontrastem mezi barvou klobouku a barvou třeně. Zatímco třeň je sněhově bílý, klobouk je lesklý, živě červený, třešňový, krvavý až karmínový. Může však být i světlejší, bělavý či žlutavý. Stářím bledne. Má průměr 3 – 10 cm a zpočátku polokulovitý, později vyklenutý až plochý tvar s jemně vmáčklým středem. Pokožka je jen tenká, dá se sloupnout minimálně do poloviny klobouku.
Lupeny vrhavky jsou v mládí bílé, později krémové či nažloutlé. Zatímco v mládí jsou husté, časem řídnou. Jsou téměř volné nebo zaobleně přirostlé. Mají jemně zubaté ostří. Výtrusný prach je bílý.
Třeň vrhavky dorůstá do délky 4 – 10 cm. Má válcovitý nebo mírně kyjovitý tvar. Je plný, později vatovitě vycpaný až dutý. Je typicky bílý, ve stáří však může být místy i nažloutlý. Bývá podélně jemně vrásčitý.
Dužina holubinky vrhavky je tenká a křehká, křehkost se ještě prohlubuje stářím houby. Má bílou barvu, jen pod pokožkou klobouku bývá načervenalá. V dospělosti nabývá žlutavý odstín. Barva se řezem nebo poškozením nemění. Dužina vrhavky nese nenápadné, příjemné sladce ovocné aroma, avšak intenzivní palčivou chuť.

Možné záměny

Holubinka vrhavka není jedinou holubinkou s červeným kloboukem. Červenobílý vzhled charakterizuje i holubinku nádhernou, holubinku sličnou, holubinku březovou, holubinku lesní nebo holubinku dlouhotřennou. Všechny jmenované houby jsou nejedlé či jedovaté. Vrhavce se však podobají i jedlé holubinky jako mírně palčivá holubinka jahodová, holubinka lesklá, holubinka lepkavá nebo holubinka mandlová. Holubinka mandlová, jedna z nejchutnějších holubinek vůbec, má však barvu spíše masově růžovou.
Obecně je holubinka vrhavka ve srovnání s jinými holubinkami štíhlejší.
Holubinka vrhavka se dá rozeznat od jedlých druhů holubinek díky ostře palčivé chuti dužiny. Nejdříve je však nutné spolehlivě identifikovat rod holubinek. Žádné jiné druhy se totiž v lese zásadně neochutnávají. Holubinky nemají prsten na třeni a chybí jim pochva (na rozdíl od muchomůrek). Navíc jsou typické tzv. kruchostí dužiny, která se láme obdobně jako jablko. Všechny ostatní houby (vyjma ryzců) se vláknitě třepí. Pokud však rýpneme do třeně holubinky, vyrýpneme celistvý kus dužiny, bez vláken.

Kdy holubinka vrhavka roste?

Holubinka vrhavka je v lesích k vidění od června do konce října.

Kde holubinka vrhavka roste?

Plodnice holubinky vrhavky jsou k vidění v jehličnatých, smíšených a vzácně i listnatých porostech. Svědčí jim zejména kyselé půdy. Vyhovují jim stinná stanoviště. Hojně vyrůstají v podmáčené trávě, v mechu, nalézáme je v lesních mokřinách a rašeliništích.
Daří se jim pod borovicemi a smrky.
Holubinka vrhavka je u nás rozšířena hojně, především ve vyšších polohách.

Otrava holubinkou vrhavkou

Již dle názvu způsobuje holubinka vrhavka zvracení a zažívací potíže, a to asi po 2 až 4 hodinách po konzumaci. Slabší otravy však zvracení ani neprovází, projevují se zejména pocity pálení v hrdle a žaludku, pálením žáhy a říháním. V případě požití většího množství houby mohou nastat i průjmy. Pro silně palčivou a hořkou chuť však k tomu dochází jen výjimečně. Houba je totiž nepoživatelná, nesnesitelně ostrou chuť si zachovává i po uvaření.
Přestože je holubinka vrhavka zřejmě nejnebezpečnější holubinkou našich lesů, otrava vždy odezní velmi rychle. Příznaky zpravidla vymizí během jednoho dne a uzdravení je úplné.

Upozornění

Text je informativní, slouží pouze k orientačnímu určení houby. Vzhledem k tomu, že jedlé a jedovaté houby lze v mnoha případech snadno zaměnit, upozorňujeme na nutnost sbíranou houbu bezpečně rozeznat. Vždy sbíráme jen ty houby, které spolehlivě poznáme a které mají většinu charakteristických znaků pro jednoznačnou identifikaci. Provozovatel serveru nenese odpovědnost za případné negativní následky dané mylným určením houby.

Související články

reklama
reklama
reklama