reklama

Holubinka mandlová

Russula vesca
Holubinka mandlová z čeledi holubinkovitých je jednou z nejchutnějších holubinek i jedlých hub vůbec. Za syrova chutná po mandlích, odtud také pochází její název. Říká se jí také holubinka hřibová, protože chutí i kulinářským využitím nahradí pravé hřiby.
Lidově se holubinka mandlová nazývá také mandlovka nebo dubovka.

Vzhled houby

Holubinka mandlová patří k holubinkám střední velikosti. Má masitý tvrdý klobouk o průměru 5 – 12 cm. V mládí má téměř kulovitý, časem polokulovitý, později vyklenutý až zploštělý tvar s mělkou středovou prohlubní. Okraj klobouku je hladký, zejména v mládí podvinutý, ve stáří může být krátce rýhovaný.
Holubinka mandlová je typická masově růžovou či masově hnědou barvou klobouku. Nabývá však také vínových, šedomodrých nebo šedohnědých odstínů. Klobouk mohou pokrývat světlejší skvrny. V dospělosti a na světlejších stanovištích pokožka klobouku bledne. Může být radiálně vrásčitá. Za sucha je matná, za vlhka lepkavá. Jde sloupnout pouze částečně.
Holubinka má křehké měkké lupeny vysoké 5 – 10 mm. V mládí jsou bílé, později krémové, ve stáří mohou mít i rezavé skvrny. Husté lupeny se krátce sbíhají na třeň.
Třeň holubinky je vysoký 3 – 10 cm, má válcovitý tvar, směrem k bázi se zužuje. Je plný, podélně vrásčitý. Bílý poklad mohou pokrývat rezavě hnědé nebo okrové skvrny. Třeň starších plodnic na řezu, zejména na bázi, rezaví.
Dužina holubinky mandlové je bílá, později našedlá. Na řezu se zbarvuje do oranžové, rezavě hnědé až medově žluté barvy. Je tuhá. Má lahodnou nasládlou chuť.
Výtrusný prach je bílý.

Možné záměny

Holubinka mandlová je v některých svých variacích velmi podobná holubince bukovce (má nazelenalý klobouk), holubince namodralé nebo vzácné holubince bělovýtrusé. Mandlovku lze zaměnit i za další holubinky jako je holubinka celokrajná (má červenohnědý klobouk a okrově žluté lupeny), holubinka dřeňová (má tmavě červený výtrusný prach), holubinka doupňáková (má třeň s nádechem fialové či růžové barvy) nebo holubinka jahodová (má načervenalou třeň).
Všechny jmenované holubinky jsou jedlé. Celkem u nás roste asi sto druhů holubinek, mezi kterými najdeme i houby nejedlé. Půjde třeba o holubinku mdlou, která může vzhledem mandlovku připomínat. Nebezpečnější je však záměna holubinky za některou z jedovatých muchomůrek.
Od ostatních hub se dají holubinky odlišit tzv. kruchostí dužiny. Pokud rozlomíme třeň holubinky, praskne čistým lomem. Většina ostatních hub (vyjma ryzců) se vláknitě trhá.

Kdy holubinka mandlová roste?

Holubinka mandlová roste od června do října, při příznivém počasí až do listopadu. Nejvíce je k vidění v srpnu.

Kde holubinka mandlová roste?

Holubinka mandlová roste ve všech typech lesů. Daří se jí zejména v doubravách, bučinách, v borech, ale i pod smrky. Nacházíme ji podél cest, na okrajích lesů, v jehličí i v listí. Roste na kyselých i vápenatých půdách, jednotlivě i ve skupinách.
Holubince svědčí spíše nižší polohy, slunná, sušší stanoviště. Roste i za suchého počasí, avšak to bývá červivá.
Mandlovka na našem území roste hojně. Vyskytuje se po celé Evropě, také v některých částech Asie a v Severní Americe.

Kulinářské využití

Holubinka mandlová má jemnou vůni a delikatesní nasládlou chuť. Tu lze využít na mnoho způsobů. Holubinku lze přidávat do houbových směsí, omelet, polévek a omáček. Může se smažit v trojobalu, pražit, grilovat, stejně jako nakládat do octa. Hodí se také na sušení.
Holubinka má tuhou dužinu, svoji křehkou konzistenci si zachovává, obdobně jako ryzce nebo čirůvky, i po tepelné úpravě.

Pečené mandlovky – recept

Připravíme si očištěné kloboučky holubinek. Pokud to jde, sloupneme z kloboučků pokožku.
Na sádlem či máslem vymazaný plech poskládáme houby, nejlépe lupeny nahoru. Houby posolíme, zlehka posypeme drceným kmínem a dáme do trouby. Pečeme asi 20 min.
Holubinky podáváme i se šťávou, kterou během pečení pustily. Jako příloha postačí čerstvý chléb.

Upozornění

Text je informativní, slouží pouze k orientačnímu určení houby. Vzhledem k tomu, že jedlé a jedovaté houby lze v mnoha případech snadno zaměnit, upozorňujeme na nutnost sbíranou houbu bezpečně rozeznat. Vždy sbíráme jen ty houby, které spolehlivě poznáme a které mají většinu charakteristických znaků pro jednoznačnou identifikaci. Provozovatel serveru nenese odpovědnost za případné negativní následky dané mylným určením houby.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama