Yorkšírský teriér se řadí mezi malá společenská plemena a je ideálním společníkem snad úplně pro všechny od starších osob, před aktivní jedince až pro rodiny s dětmi. Tento drobný pejsek je velmi aktivní a hravý. A i přestože vypadá jako plyšová hračka je velice odvážný a rád zastrašuje své okolí štěkáním.
Povaha
Yorkšírský je teriér velmi temperamentní, tvrdohlavý, zvědavý, ostražitý a neuvěřitelně živý. I přesto, že je tento pejsek malého vzrůstu je neskutečně statečný a svého pána i členy celé rodiny ochraňuje na každém kroku. Yorkšírský teriér dokáže bezmezně milovat a svou lásku dává najevo všemi možnými způsoby. Někdy bývá nedůvěřivý k cizím lidem, ale jakmile je jednou příjme do své smečky, jeho láska nezná hranic. Je to velmi společenský a inteligentní pes, který dobře snáší i jiná zvířata.
Vzhled
Výška tohoto plemene v kohoutku je 20 - 24 cm. Ideální váha je od 1,8 kg do 3,2 kg. Pokud se rozhodnete chovat yorkšírské teriéry, hmotnost psa by neměla být menší než 2 kg.
Ihned na první pohled Vás u výstavních psů zaujme jejich velmi dlouhá bohatá srst, která je rozdělena od špičky nosu, po celých zádech až po konec ocasu pěšinkou. Srst je u výstavních jorkšírů rovná, lesklá a neskutečně jemná.
Stavba těla těchto malých aktivních psů je velmi pevná. Lebka je poměrně menší, ne příliš kulatá ani dlouhá s nevýrazným čelem. Čenich je u tohoto plemene vždy černý. Mnozí si myslí, že yorkšírští teriéři mají černé oči, ale při bližším prozkoumání zjistíte, že jejich oči jsou tmavě hnědé, středně velké a velmi živé, proto působí tak mile a inteligentně. Uši mají tvar obráceného písmene V a jsou obvykle vzpřímené. Někdy se bohužel může stát, že se pejskům ouška nepostaví. Tak jako u většiny plemen, tak i u yorkšíra je správný a žádaný skus nůžkový, kdy řezáky spodní čelisti těsně přiléhají za řezáky horní čelisti, ale bývá tolerován i skus klešťový. Přední i zadní končetiny jsou rovné. Tlapky jsou kulaté s černými drápky a polštářky, přičemž přední jsou o něco větší než zadní. Ocas může, ale i nemusí být kupírovaný, je celý osrstěný a pejsek ho hrdě nosí nad úrovní hřbetu.
Charakteristické rysy
- Velmi inteligentní
- Přátelský
- Temperamentní
- Tvrdohlavý
- Zvědavý
- Ostražitý
- Neuvěřitelně živý
- Odvážný
Výchova a péče o psa
I přesto, že je jorkšír malý pejsek, je velice tvrdohlavý a proto nepatří mezi zrovna nejposlušnější plemena. Yorkšírský teriér potřebuje při výchově pevnou ruku, rád zkouší, co si může už jako štěně, dovolit a proto je důležité nastavit mu určité hranice a v jeho výchově být důsledný a velmi pečlivý. I když to bude přes jeho malý vzrůst a roztomilý kukuč někdy opravdu obtížné.
Velký pozor byste si měli dát na to, jak budete nechávat pejska dlouho samotného. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi společenské plemeno, které je na svém pánovi doslova závislé a rádo ho doprovází kamkoliv, bez jeho dlouhé společnosti strádá a je nervózní.
V jeho životě je velmi důležitý pohyb, proto se nebojte tohoto pejska vzít i na delší procházky nebo ho v zimě vypustit do sněhu. Nemusíte se bát, že mu nějak ublížíte, toto plemeno není příliš náchylné k nemocem a i přes malý vzrůst je velmi odolné. Ačkoliv se to příliš neví, ve světě ale i u nás se mnoho psíků účastní agility a jiných sportů, ve kterých hravě vítězí nad ostatními plemeny. Pokud pejska však nijak aktivně nezaměstnáte, může se vám stát, že Vám přibere, toto plemeno má totiž sklony k tloustnutí.
U výstavního jorkšíra je důležitá a velice náročná péče o srst. Základem správné péče o srst je pravidelné kartáčování, pročesávání a balíčkování, což vyžaduje jak velkou trpělivost majitele, tak i pejska.
U jorkšírů společníků nebo malých závodníků je lepší srst stříhat na krátko. Stříhání yorkšíra bohužel nenabízí tolik variant jako u jiných plemen. V podstatě se liší pouze v pár drobných detailech (přání majitele, vzhled pejska) a převládá u něj tzv. střih na westíka.
Štěňata
Pokud se rozhodnete pořídit do své rodiny nový přírůstek, vždy mějte na paměti jednu důležitou věc. Dříve než si štěňátko koupíte, zjistěte si o daném plemeni co nejvíce informací, díky kterým předejdete mnohým dalším zklamáním.
Pamatujte si, že štěňátko by mělo být veselé, hravé, zvědavé. Oči, zadeček, ouška by měli být čisté, bez jakéhokoliv náznaku nemoci. Srst by neměla být slepená. V okolí pupíku a v tříslech nesmí být v žádném případě kýla. Štěňátko také nesmí mít fontanelu, což je neuzavřená hlavička. Při odběru musí být štěně již po prvním očkování. V jídle musí být samostatné, bez větších problémů musí dokázat sníst granule či jinou potravu a nesmí být závislé na mateřském mléce. Proto jsou některá štěňátka vhodná k odběru již například v 6 týdnech jiná až v 8 týdnech.
Štěňátka jsou po narození téměř celá černá. Během dospívání se však zbarvení srsti změní. Na hrudi, hlavě a končetinách je barva srst zlatavá, tělo a krk jsou ocelově modré.
Mnoho lidí se domnívá že jorkšíři jsou kategorizování do velikostí mini, střední a velký. Opak je však pravdou, žádné takovéto rozdělení není. Někteří prostě dorostou do větší velikosti, jiný zůstanou menší. Nikdo vám nemůže zaručit, jestli se například z 20dkg štěňátka nakonec nevyklube tříkilový pejsek.
Ceny štěňátek jsou velmi individuální, a proto se nedá přesně říct, kolik by štěně mělo stát. Ceny se liší hlavně podle toho, zda se jedná o fenečku nebo pejska a také podle toho jestli jsou štěňátka papírová nebo bez papírů. Papírový pejsci mohou stát od 7 000 Kč až klidně po několik desítek korun. Cena nepapírových pejsků se pohybuje obvykle od 4 000 Kč až do 10 000 Kč. Vzhledem k tomu, že jsou jorkšírci velmi oblíbené a vyhledávané plemeno nestává se, že by chovatel štěňátka daroval.
Historie plemene
Yorkšírský teriér je původně pes chovaným anglickou chudinou a to z toho důvodu, že v 11. století existoval zákon, který přísně zakazoval poddaným lovit zvěř a chovat lovecké psy. Zákon vyžadoval, aby byl pes průměrně vysoký maximálně 7 palců (18 cm). Z tohoto důvodu angličtí horníci z oblasti West Riding v hrabství Yorkshire vyšlechtili malého pejska, který uměla chytat krysy, potkany a králíky.
Za prapředka všech jorkšírů se považuje Huddersfield Ben, který žil v letech 1865 až 1871, a zemřel pod koly kočáru.
Yorkšírský teriér byl teprve až v roce 1886 zapsán do chovné knihy English Kennel Club.
V dnešní době patří yorkšíři mezi plemena uznávaná světovou kynologickou federaci (FCI). Dle skupin FCI se yorkšírský teriér řadí do skupiny III. Teriéři a podle plemen mu náleží číslo standardu FCI 86. Oficiální zkratka plemene dle kynologické federace, která je uznávaná vČR je YT a originální název plemene je Yorkshire Terrier.
Podobná plemena
- Australský silky teriér
- Biewer yorkshire terier