reklama

Pumi

Pumi díky své neúnavné povaze a nekonečné energii vyniká v různých psích sportech, jako například v agility, v flyballu nebo ve frisbee. Temperamentem se dá přiřadit k teriérům, a proto by si ho měl pořídit jen velmi zkušený milovník psů.

Povaha plemene

Pumi je temperamentní, živé, bystré a hlasité plemeno. Štěkot se dá správnou výchovou potlačit nebo alespoň zmírnit. Po celé generace se tento pes choval samostatně, což přetrvalo i dodnes. Pumi je velmi inteligentní a pokud se bude doma nudit, určitě si najde nějakou činnost sám, se kterou však vůbec nebudete spokojeni vy. Dokáže se dobře přizpůsobit rodinnému životu. Děti respektuje, ale i dětem je nutné vysvětlit, jak se k němu chovat. Tito psi vynikají svými hlídacími schopnostmi, odhodlaností a neohrožeností.

Vzhled plemene

Pumi je středně velké plemeno. Výška psa v kohoutku je 41 cm až 47 cm, přičemž výška feny v kohoutku je v rozmezí 38 cm až 44 cm. Váha by se měla pohybovat od 8 kg až do 13 kg. Tito psi se dožívají poměrně vysokého věku, a to 13 až 15 let.

Skladba těla je kvadratická. Plemeno má vůči tělu poměrně dlouho hlavu s protaženým čenichem. Oči jsou hnědé, středně velké a oválné, už na první pohled vás uchvátí jeho živý a bystrý výraz. Pumi má vzpřímené uši, které jsou u špiček překlopené. Zadní končetiny jsou velmi silné. Ocas je nad zády stočený, vysoko posazený. Srst je krátká a zvlněná, nikdy nesmí být zplstnatělá, tvoří ji silná krycí srst a měkká podsada. Barva srsti může být v různých odstínech šedé, v odstínech žluté, v krémové barvě nebo v bílé barvě, musí být však vždy jednobarevná. Bílý znak na hrudníku, který je v průměru menší než 3 cm nebo bílé čárky na prstech jsou povoleny.

Charakteristické rysy

- temperamentní
- uštěkaný
- oddaný
- aktivní
- neohrožený
- dominantní

Chov

Dle Mezinárodní kynologické federace patří pumi do skupiny I. Ovčáci a honáčtí psi (kromě švýcarských salašnických psů), sekce 1 - pastevečtí psi (bez pracovní zkoušky). V České republice je oficiální zkratka plemene PUM. Více informací se můžete dočíst na webových stránkách chovných stanic, jako například www.pumiworld.estranky.cz.

Výchova a péče o psa

Plemeno není nijak náročné na základní péči. Vzhledem k tomu, že má kudrnatou srst, potřebuje pravidelné kartáčování a trimování. Pumi miluje pohyb, jedná se o vhodného psa na zahradu. To se však nevylučuje s tím, že byste psa nemohli mít i v bytě. Pokud se rozhodnete chovat ho v bytě, musíte mu zajistit dostatek dennodenního aktivního pohybu (dlouhé procházky, různé psí sporty, atd.).

Jako téměř u každého plemene, tak ani u pumiho se nesmí podcenit jeho výchova. Plemeno by si měl pořídit již zkušený chovatel, tito pejsci jsou velmi dominantní a temperamentní (někdy je třeba u některých jedinců kontaktovat i odborníka), ale díky důsledné a spravedlivé výchově lze i z tohoto psa vychovat poslušného a hodného společníka.

Štěně pumiho může stát několik tisíc korun (záleží také na kvalitě rodičů), díky tomu, že v České republice není mnoho chovatelských stanic, dávají původní majitelé přednost osobní domluvě.

Historie

Plemeno vzniklo v Maďarsku mezi 17. až 18. stoletím křížením plemene puli a dalšími psy podobným teriérům (německým a francouzským). Přesnější popis však pochází až z 19. století. Pumi se považuje za samostatné plemeno od počátku 20. století. Tento pes byl využíván jako honácký pes, v dnešní době se spíše jedná o "domácího mazlíčka", který není ve světě příliš rozšířen. Mezi největší chovatele patří Maďarsko a Finsko.

Podobná plemena

Puli
Komodor
Portugalský ovčák

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama