reklama

Puli

Puli je plemeno, na kterém Vás hned na první pohled zaujme jeho jedinečná srst. Dříve bylo toto plemeno využíváno jako pastevecký pes, dnes je skvělým společníkem a nepřekonatelným hlídačem, který zbožňuje různé druhy úkolů, ale ještě více pochvaly za dobře odvedenou práci.

Povaha

Puli je rychle učenlivý, temperamentní, různorodý, přizpůsobivý a dobře vycvičitelný pes. Miluje děti a svému pánovi je zcela oddán. Puli má rád pohyb a skotačení na zahrádce, ale rychle se zvykne i na život v bytě. Avšak i přesto by měl jeho majitel brát v úvahu jeho chuť k pohybu a i nadále v něm rozvíjet jeho vrozené schopnosti (jedná se o honáckého psa, který má geneticky zakódováno, to co by měl správně dělat). Svou lásku dává najevo tulením se, ale bohužel někdy je až příliš vztahovačný.

Popis plemene

Puli je středně velký pes. Výška psa v kohoutku je okolo 39 cm až 45 cm a výška feny v kohoutku je 36 cm až 42 cm. Váha puliho by se měla pohybovat od 10 kg až do 15 kg. Tito pejsci se dožívají poměrně vysokého věku, okolo 14 až 16 let.

Skladba těla puliho je pevná a kvadratická. Oči jsou hnědé a středně velké, na první pohled díky chlupům špatně zřetelné, avšak po jejich odkrytí vás překvapí inteligentní a bystrý výraz. Skus je nůžkovitý. Uši jsou vysoko posazené, svěšené a bohatě pokryté srstí. Krk má puli středně dlouhý a dobře osvalený. Ocas je hustě osrstěný, nad zády stočený, středně vysoko posazený. Končetiny jsou u tohoto plemene dobře osvalené.

U puliho Vás zaujme jeho atypická srst, která se formuje do provazců, které mohou měřit až 30 cm. Srst se skládá z podsady a krycí srsti. Barva srsti může být černá, černá s lehce rezavým nebo s šedým nádechem, v odstínech žluté, avšak s výraznou černou maskou nebo perlově bílá, vždy však musí být jednobarevná. Bílý znak na hrudníku, který bude mít v průměru do 3 cm je povolený, stejně jako bílá barva mezi prsty.

Charakteristické rysy

- temperamentní
- učenlivý
- tulivý
- inteligentní

Chov

Dle Mezinárodní kynologické federace patří puli do skupiny I. Ovčáci a honáčtí psi (kromě švýcarských salašnických psů), sekce 1 – ovčácká plemena, bez pracovní zkoušky. V České republice je oficiální zkratka plemene PUL. Více informací se můžete dočíst na webových stránkách chovných stanic nebo webových stránkách klubů tohoto plemene.

Základní péče o psa

Na plemeni Vás ihned zaujme jeho netypická srst, která potřebuje zvláštní péči. Jedná se o tzv. provazcovitou srst, která vzniká díky správnému poměru podsady a krycí srsti (měkká podsada zplstnatí a s pestíky utvoří provazce). Než se takováto srst vytvoří, trvá to přibližně 3 roky. Z provazcovité srsti je nutné pravidelně a pečlivě odstraňovat nečistoty, ale občas je také nutné oddělovat jednotlivé provazce od sebe, rozplétáním nebo zastřiháváním, nikdy se však tato srst nesmí kartáčovat. Pečlivý byste měli být, pokud jde o koupání puliho, ačkoliv si to ihned neuvědomíte, jeho srst může schnout až několik dní.

Stejně jako u každého štěněte, tak i u puliho se musí s jeho výchovou začít brzy. U tohoto plemene je dobré seznámit ho s mnoho lidmi co nejdříve, aby si na ně zvykl. Díky tomu, že je velmi inteligentní, zvládne se naučit mnoho povelů, avšak co přímo nesnáší je tvrdý a nudný trénink. Proto ho musíte vychovávat pevnou, ale spravedlivou rukou a zábavně.

Tito psi milují pohyb a platí u nich, že čím více, tím lépe. Skvěle zvládají různé psí sporty, ale také nedají dopustit na aportování, proto nečekejte, že z nich uděláte gaučové povaleče.

Rozhodnete-li se pořídit si štěňátko puliho, počítejte s tím, že v České republice není příliš mnoho chovatelských stanic a s prodejem štěněte mohou spojené i určité podmínky. Puli bez průkazu původu stojí již okolo 4 000 Kč, štěně s průkazem původu může být až několikanásobně dražší.

Historie

Puli je plemeno, které bylo kolem 18. století vyšlechtěno v Maďarsku, kam se zřejmě dostalo z Asie společně s kočovnými pastevci. Puli patřil mezi nejoblíbenější maďarská pastevecká plemena, byl využíván jako hlídač ovcí. V současné době je puli chován spíše jako společenský pes. Toto plemeno je nejvíce známé zřejmě v Maďarsku, kde si ho oblíbili umělci a politici, kteří pomohli k jeho rozšíření, bohužel ve světě však není příliš známé.

Podobná plemena

Pumi
Komodor
Bergamský ovčák

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama