reklama
 

Dlouhosrstý jezevčík je malý a vytrvalý lovecký pes. I přes svou velikost je odvážný a sebejistý. Nechybí mu však ani hravost a smysl pro humor.

Vzhled plemene

Dlouhosrstý jezevčík patří mezi malá plemena ve třech velikostech:
Standardní - obvod hrudníku 35cm, hmotnost 7-9kg
Trpasličí - obvod hrudníku 30 - 35cm, hmotnost 5-7kg
Králičí - obvod hrudníku méně než 3ocm, hmotnost 4kg
Tělo je protáhlé, silně svalnaté, nízké s krátkýma nohama. Hlava je směle držena. Oči jsou oválné a velké s přátelským výrazem. Barva očí je červenohnědá až černohnědá. Čenich je černý. Uši jsou vysoko nasazené, zaoblené a přiléhající. Tlapky jsou dobře klenuté s odolnými polštářky. Ocas je nesen v harmonickém prodloužení hřbetní linie. Srst je lesklá s podsadou a rovná. Prodlužuje se na krku, spodní straně těla a na ocase. Barva srsti černá, červená, červenožlutá a žlutá. Jezevčík může mít srst jednobarevnou, dvoubarevnou nebo žíhanou.
Toto plemeno se dožívá v průměru 14 - 15 let.

Povaha

Dlouhosrstý jezevčík je pes mírnější povahy. Ke svým majitelům silně přilne, vůči cizím lidem se chová rezervovaně. Vztah k dětem je všeobecně kladný, nesmějí jej však nijak trápit a pokoušet. Takové jednání si tento pes nenechá líbit. Vzhledem k silným loveckým pudům se nedoporučuje chovat jezevčíka a zároveň drobná zvířata.

Dlouhosrstý jezevčík - charakteristické rysy

- samostatný
- odvážný
- aktivní
- hravý

Výchova a péče o psa

Jezevčík je inteligentní plemeno, které se rychle naučí základním povelům. Nikdy od něj však neočekávejte jejich stoprocentní plnění. Byl vyšlechtěn k samostatné práci a do dnes má při rozhodování svou hlavu. Výcvik musí být proto důsledný avšak ne násilný. V opačném případě z něj může vyrůst kousavý a agresivní pes.
Dlouhou srst jezevčíka stačí pravidelně česat a zastřihávat chlupy rostoucí mezi tlapkami a také v uších. Toto plemeno trpí na záněty uší, a proto se vyplatí udržovat je v čistotě. Jezevčík je také náchylný k nadváze. Nesmí se tedy překrmovat. Zajistit mu musí majitel dostatek pohybu, kterým se také v kondici udržuje svalstvo. Vzhledem ke stavbě těla není vhodný pohyb do a ze schodů.
Štěně s PP nabízí majitelé většinou za cenu dohodou. Bez papírů začínají ceny okolo 4 000,-Kč.

Chov

Klasifikace F.C.I. řadí toto plemeno do skupiny IV.-Jezevčíci s pracovní zkouškou. Více informací naleznete na stránkách www.kchj.cz.

Historie plemene

Předkové dnešního jezevčíka mají kořeny již ve starověkém světě. Na mnoha místech byly nalezeny výjevy psů s dlouhým tělem a krátkýma nohama. Výjimkou není Egypt, Řecko nebo Čína. Chov dlouhosrstého jezevčíka spadá do 15. století a vznikl v Německu křížením španělů s jezevčíky. Cílem bylo získat psa, který bude pomalejší, a lovci jej budou moci při lovu zvěře sledovat. Také se musel snadno dostat do nor lišek a jezevců. První standard plemen vznikl v roce 1888. Dnes je jezevčík využíván jako společenský a také myslivecký pes.

Podobná plemena

- Jezevčík drsnosrstý
- Jack Russell Teriér
- Basset

Související články

reklama
reklama
reklama