reklama

Oděvní značku H&M; zná každý, kdo se vyzná v módě a v módních trendech. Švédskou společnost založil Erling Persson ve městě Västeras v roce 1947.

Produkty značky H&M; zažívají v České republice velký boom. Mezi zbožím najdeme kvalitní dámské, ale i pánské značkové oblečení za přijatelné ceny. V nabídce jsou blůzy, halenky, svetry, korzety, košile, kalhoty, saka, bundy, boty, mikiny a další oblečení, které běžně nosíme.

Nejčastější materiál kolekce je hedvábí nebo bavlna. H&M je také známé častými výprodeji, při kterých je zboží zlevněné až o 70 procent.

H&M prodává kolekce a modely od předních světových návrhářů a umělců. Mezi celebritami můžeme najít i Madonnu a Kylie Minogue, která na jaře uvedla svou kolekci plavek zvanou H&M loves Kylie. Značkové oblečení si oblíbili především zákazníci ve věku 18-45 let.

Společnost je v současné době 66. nejznámější značkou na světě. Hodnota firmy dosahuje 11 miliard dolarů. První prodejna byla slavnostně otevřená v Anglii. Pak následovala expanze do Norska, Dánska, Švýcarka a Německa. V současné době má H&M v USA 152 prodejen.

H&M má více než dva tisíce prodejen ve 28 různých zemích. V současné době pro módní značku pracuje 76 tisíc zaměstnanců. Mezi nejznámější módní kolekce patří exkluzivní oblečení módního návrháře Karla Legerfelda. Dalším výjimečným krokem byla kolekce Stelly McCartney a avantgardní kolekce nizozemské návrhářské společnosti Viktor & Rolf. Mezi další návrháře společnosti patřili Robert Cavalli, Matthew Williamson a jako poslední spolupráce byla se Sonie Rykiel.

Hlavním trhem je Německo, kde firma uskutečňuje zhruba 25 procent veškerých svých prodejů. Šedesát procent oblečení se vyrábí v Asii a zbytek v Evropě. H&M; ovládá rodina Stefana Perssona, multimilionářského syna zakladatele Erlinka Persona.

Historie

Společnost byla založená v roce 1947 panem Erlingem Perssonem. Původně prodávali jen dámské oblečení pod názvem Hennes. V roce 1968 získal Erling větší prostory a vybavení Stockholmské firmy, která prodávala lovecké vybavení. Součástí majetku bylo množství pánského oblečení, což pomohlo při expandování do světa pánské módy.

Podle toho přejmenoval svou značku na Hennes & Mauritz, kterou časem nahradila zkratka H&M;. V devadesátých letech firma expandovala do Finska, Rakouska, Francie a Belgie. V roce 200 byly otevřené první dvě pobočky v USA. Na jaře 2007 firma otevřela obchod v Hong Kongu.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Související články

reklama
reklama
reklama