Saláty jsou pokrmy skládající se ze souboru různých potravin. Připravujeme je jako předkrm nebo doplněk k hlavnímu jídlu, nebo je můžeme servírovat a konzumovat i samostatně podle příležitosti a chuti konzumenta. Saláty různých druhů mají v historii gastronomie dlouhou tradici a jsou populární téměř u všech národů světa.
Saláty nazýváme většinou podle hlavních složek potravin, z nichž jsou vytvořeny. V prvé řadě je nutné se zmínit o salátech zeleninových, dále o bramborových, ovocných, těstovinových, sýrových, rýžových a sójových, luštěninových, rybích, masných. Názvy pro takové saláty nevychází jenom z výše uvedeného hlediska potravinové skladby, bývají také zvoleny podle země původu (například Řecký salát), či původu místního (Šopský salát, Římský salát, Pařížský salát), anebo vychází z hlediska jiného, podle fantazie tvůrce či podniku, který je nabízí(například Caesar).
Zeleninové saláty se připravují buď z čerstvé, anebo zmrazené či sterilizované zeleniny. Může se jednat o saláty jednosložkové - například mrkvový salát, který obsahuje pouze nastrouhanou mrkev (evt. pokapanou olejem či jinak dochucenou) - či o saláty z více složek, do nichž se používá okurka, rajče, kukuřice, paprika, listový salát i výše uvedená mrkev. Zeleninové saláty komponujeme tak, aby chutě jednotlivých druhů zeleniny k sobě ladily navzájem, můžeme je dochucovat vhodnými ingrediencemi.
Bramborové saláty známe z tradičních tabulí štědrého večera i jiných příležitostí a existuje jich mnoho druhů. Hlavní složku tvoří vařený brambor, doplněný o mrkev, petržel, cibuli a další složky podle fantazie a chutě kuchařů a konzumentů.
Ovocné saláty připravujeme z čerstvého i kompotovaného ovoce, můžeme do nich použít i ovocnou šťávu a další přísady.
Těstovinové saláty lze obohatit jinými potravinami, například rybím masem, zeleninou (například kukuřicí) či sýrem. I zde je na kuchaři, jak tuto kompozici dochutí.
Sýrové saláty vynikají výraznou chutí, používá se na ně tudíž sýr aromatický. Nejznámějším příkladem sýrového salátu je Šopský salát původem z Bulharska.
Rybí saláty připravujeme z krabího masa (evt. z krabích tyčinek Surimi), tuňáka, sardinek, tzv. ,,mořských plodů", makrely. Saláty masné jsou složeny nejčastěji z drůbežího či králičího masa, ostatní druhy (maso vepřové či hovězí) nejsou pro tento druh potraviny příliš vhodné.