reklama

Kloktadlo nebo nebezpečná droga?

Jméno šalvěje vychází z latinského "salvere" - chránit, léčit. Teď však nejvíc záleží na druhém jméně této zvláštní byliny. Je to léčivka, nebo zvlášť nebezpečná droga?

Jméno šalvěje vychází z latinského "salvere" - chránit, léčit. Teď však nejvíc záleží na druhém jméně této zvláštní byliny. Je to léčivka, nebo zvlášť nebezpečná droga?

Chlupaté, typicky voňavé lístky šalvěje lékařské se už tisíce let používají jako zajímavé koření k masu, ale hlavně jako léčivá bylinka.

Čistí a stahuje

Osvědčila se jako kloktadlo při zánětech sliznic v ústech, v nose a v krku. Výrazně umí ulevit od překrvení dýchacích cest a působí i jako prevence před další infekcí.

Působí při poruchách trávení, ale také proti nadměrnému celkovému pocení. Vzhledem k poměrně vysokému obsahu tříslovin má šalvěj účinky adstringentní (stahovací) a působí proti zadržování vody.

Přidává se do zubních past a často bývá využívána jako přírodní konzervační prostředek. Podporuje pročišťování organismu, takže ji bylinkáři doporučují třeba při únavovém syndromu nebo při redukční dietě. Snižuje napětí v hladkých svalech, takže se dá použít k inhalacím při astmatickém záchvatu.

Léčivka obsahuje jed!

Obsažené fytoestrogeny zlepšují stav žen zejména při přechodu a nemají rakovinotvorné účinky jako umělé estrogeny. Je to díky obsahu thujonu, což je poměrně nebezpečná látka, známá jako součást absinthu a některých dalších alkoholických nápojů s názvem "bitter".

Kvůli obsahu thujonu mohou být silice šalvěje ve vyšších dávkách jedovaté. Předávkování může vyvolávat halucinace. Proto čaj z šalvěje vždy vaříme aspoň dvě dvě minuty, aby se thujon vypařil.

Zatímco šalvěj lékařskou vídáme často, její příbuzná šalvěj divotvorná u nás volně neroste a dá se pěstovat pouze z řízků v květináči.

Skoro jako LSD

I ona obsahuje zvláštní látky - jedná se o salvinorin A, který odborníci označují za jeden z nejsilnějších přírodních halucinogenů. Třeba zakázané LSD je údajně jen o málo silnější. Hlavní rozdíl je přitom v návykovosti.

Kvůli salvinorinu bývá šalvěj divotvorná také nazývána „legální marihuanou". Srovnání však kulhá, protože k jejím účinkům patří ztráta pohybové koordinace, zrakové halucinace, zažívání jiné reality, pocity empatie, vyrovnanosti nebo zmatení a strachu..

Jednou a dost!

Typickým stavem je prožívání disociace (oddělení od vlastního těla, cestování v čase a mezi různými realitami. Právě kvůli těmto nepříjemným zážitkům mnoho expoertů tvrdí, že je to droga, kterou nikdo nechce vyzkoušet víc než jednou...

Práv kvůli salvinorinu se šalvěj letos u nás dostala na seznam zakázaných drog. Některé země ji však mimo zákon postavily už dříve - v roce 2002 například Austrálie, v posledních letech však také Belgie, Švédsko či Itálie.

Takže pozor: Nová zákonná úprava znamená, že lidé si už nebudou moci rostlinu libovolně pěstovat doma.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama