reklama

Princ William, vévoda z Cambridge

Princ William, vévoda z Cambridge, je druhý v pořadí následnictví na britský trůn. Prvním v pořadí je Williamův otec, princ Charles, prvorozený syn královny Alžběty II., která je hlavou Commonwealthu od roku 1953. Williamovy děti, které má s manželkou Kate, jsou dalšími v následnickém pořadí.

Prince William, Jeho královská Výsost vévoda z Cambridge (za svobodna Jeho královská Výsost princ William z Walesu), je člen britské královské rodiny. Od narození je druhým v pořadí na trůn, na němž už přes pětašedesát let sedí jeho babička, královna Alžběta II.

Princ William je rytířem Podvazkového řádu a vzděláním magistr umění (Master of Arts). Je také prezidentem Anglické fotbalové asociace. Kromě toho je plukovníkem Irské gardy.

Princ William, stejně jako ostatní členové králové rodiny, plní svou roli a povinnost: především podporuje královnu v její službě národu. William je zapojen do mnoha charitativních projektů, spolu se svou manželkou, vévodkyní z Cambridge, jsou zakládajícími patrony Královské nadace, jejíž projekty se týkají duševního zdraví, ochrany přírody, dětí a útlého dětství ad.

Dětství

William se narodil 21. června 1982 princezně Dianě (rozené Spencerové) a princi Charlesovi, prvorozenému synovi královny Alžběty II. a prince Philipa. Jako syn prince z Walesu se stal druhým následníkem britského trůnu. Mladším bratrem prince Williama je princ Harry (*1984).

Do dětství obou chlapců zásadně zasáhla tragická smrt jejich matky. Lady Diana zemřela 31. srpna 1997 při automobilové nehodě v Paříži. Její smrt přišla krátce poté, co Diana strávila s oběma syny prázdniny v jižní Francii. Diana už byla v té době rok rozvedená s princem Charlesem, přesto zůstávala jako matka následníka trůnu členkou královské rodiny a zejména "princeznou lidských srdcí".

Vzdělání

William navštěvoval nezávislé školy v jižní Anglii. Pokračoval, dle očekávání a tradic, na prestižní Eton College, kde studoval zeměpis, biologii, matematiku a dějiny umění.

Před nástupem na univerzitu byl necelý rok v britské armádě a účastnil se cvičení v Belize. Část téhož roku strávil také v jižním Chile jako dobrovolník organizace Releigh International.

V letech 2001-2005 navštěvoval Univerzitu v St. Andrews ve Skotsku.

Rodina

V dubnu 2021 oslavil William desetileté výročí svatby se svou ženou Catherine, vévodkyní z Cambridge, řečenou Kate. S Kate Middletonovou se seznámil na univerzitě, chodili spolu poměrně dlouho, na nějaký čas se i rozešli. Kate byla soustem bulvárního tisku, kvůli dlouhé a nikterak dynamicky se vyvíjející známosti s princem ji bulvární média nazývala Watie Katie (Čekačka Kačka).

Pár se nakonec zasnoubil v roce 2010 během návštěvy Keni. Princ William daroval Kate zásnubní prsten, který nosila jeho matka, princezna Diana. A o rok později, 29. dubna 2011, se v londýnské westminsterské katedrále svatého Petra konala velkolepá svatba. Navštívily ji stovky hostů z celého světa, včetně státníků, a sledovaly miliony lidí po celé zeměkouli.

Vévodkyně s princem Williamem absolvovala řadu oficiálních zahraničních návštěv a jako pracující členka britské královské rodiny má na starosti patronát nad řadou charit a organizací.

Pár má tři děti, následníky trůnu s "pořadovými čísly" třetí, čtvrtá a pátý. Nejstarší syn Kate a Williama, princ George, se narodil v červenci 2013. O dva roky později, v květnu 2015, přišla na svět princezna Charlotte. Třetí dítě, princ Louis, se narodil v dubnu 2018.

Putinovo Rusko už se ničím netají. Vzhlíží k Sovětskému svazu a lační po pomstě | Video: Kristýna Pružinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama