reklama

Záclony jsou základem stínění v místnosti. Jedná se o textilie, často průsvitné, nezachycující veškeré světlo a své okolí zaplňují stíny svých vzorů, jsou - li na nich vyšity. Výrobní materiál, kterému se přímo říká záclonovina, získáváme z polyesterových filamentů (hladkých, tvarovaných, mikrovlákenných) nebo z bavlny. Spodní část je často zakončena krajkou. Některé druhy záclon jsou krajkové celé.

Horní konec je zavěšen nad oknem na tzv. garnyž pomocí různých druhů úchytek - "S" háčků, žabek nebo kroužků. U oken se záclonami často najdeme i neprůhledný závěs coby konečnou stínící vrstvu.

Účelem záclon je vytvoření příjemné domácí atmosféry, intimity. Zatímco v minulosti se bez nich neobešla žádná domácnost, v současnosti jsou mnohdy nahrazeny žaluziemi. Ty vytváří sice dojem poněkud strohého, až kancelářského interiéru, ale vzhledem k pestrosti designů a barev odpadá i tato námitka. Záclony mají nevýhodu spočívající v hromadění prachových částic, které se pak rozptylují v místnosti, ale včasné praní a čistění těchto bytových textilií tento nedostatek odstraňuje.

Výroba záclon se ve dnešním průmyslu svěřuje specializovaným pletacím strojům, převážně tzv. rašlům. Žakarová vzorovací ústrojí přístrojům umožňují vykreslit vzory dle libosti.

Související články

reklama
reklama
reklama