reklama

Sedm tipů pro správný výběr slunečních brýlí

Sluneční brýle jsou víc než módní doplněk. Především mají chránit zdraví našich očí a také citlivou pokožku okolo nich

Na golfovém turnaji US Masters v Augustě. V odrazu brýlí je vidět šampión Vijay Singh z Fidži.
Na golfovém turnaji US Masters v Augustě. V odrazu brýlí je vidět šampión Vijay Singh z Fidži. | Foto: Reuters

Některé sluneční brýle jsou cool, jiné kolem člověka vytvoří zdání tajemnosti a ještě jiné umí vyčarovat vzhled rockové hvězdy.

Sluneční brýle jsou ale víc než jen módní doplněk. Především mají chránit zdraví našich očí a také citlivou pokožku okolo nich. Umíte si vybrat správné brýle, které tohle skutečně zvládnou? Přinášíme vám 7 rad, na co se zaměřit při výběru těch nejvhodnějších slunečních brýlí.

Ochrana před UV zářením

Základním požadavkem na sluneční brýle je kvalitní ochrana před UV zářením, které má škodlivé účinky na oční čočku i rohovku.

Zvláště nebezpečné jsou UV paprsky, které se odrážejí od reflexních povrchů, jako jsou sníh, voda, písek nebo hladký chodník.

Čtěte také

Jak si opravdu užít dovolenou - 9 tipů

Pes u zubaře - Jen nová móda?

Konec sexu. Konec vztahu?

Sluneční brýle však před UV zářením chrání nejen naše oči, ale i citlivou pokožku kolem nich - brání tak například tvorbě vrásek.

Kompletní ochrana

UV záření není jen jedno. Používejte proto pouze brýle, které vás spolehlivě ochrání před UVA i UVB zářením. Informace o tom, jak účinnou ochranu poskytuje konkrétní filtr, byste měli najít na etiketě výrobku nebo vám ji poskytne personál specializované prodejny.

Brýle na každý den

Důležité je vybrat si model, ve kterém se vy sami budete cítit dobře a přirozeně. Sluneční brýle by totiž neměly být módním výstřelkem, který oblékáte, jen když máte náladu. Mnohem spíše jsou sluneční brýle jako opalovací krém, tedy samozřejmá ochrana před škodlivými paprsky.

Vyberte si správné stínění

Filtr, který brání vstupu UV záření, je čirý, a proto nám barevný odstín brýlí neříká pranic o tom, jak účinně nás brýle před UV paprsky chrání. Na druhou stranu zabarvení čoček může ovlivnit vnímání barev, na což je důležité myslet především tehdy, pokud používáme brýle při řízení auta.

Význam polarizačních čoček

Čočky s polarizačním filtrem jsou o něco dražší a jejich výhoda spočívá v tom, že dokážou minimalizovat odlesky světla například na vodní hladině. Proto jsou vhodné především pro použití při různých sportovních aktivitách.

Na velikosti záleží

Rozměrné brýle, které lépe stíní vaše oči z různých úhlů, poskytují nejlepší ochranu před škodlivým zářením. Pro tentokrát zapomeňte na Johna Lennona a pořiďte si klidně brýle, které budou dosahovat až na lícní kosti.

Zaručená kvalita

Zapomeňte na nákup v supermarketu nebo na tržišti. Raději si zajděte do oční optiky, kde vám nejen pomohou s výběrem těch správných obrouček, ale především zaručí kvalitu čoček.Sluneční brýle však před UV zářením chrání nejen naše oči, ale i citlivou pokožku kolem nich - brání tak například tvorbě vrásek.
  

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama