Zůstat ve vztahu, nebo odejít? Napoví vám varovné signály
Bývá to vždy stejné. Na začátku je láska jako trám. Jenže jako všechno ostatní, i vztahy mají svůj vývoj. Měníme se my i naše potřeby, životní nastavení a okolnosti.
Někdy nastane okamžik, kdy máme neodbytný pocit, že ten druhý vedle nás už není tím, kým býval. Možná se změnil on, nebo jsme se příliš změnili my. Jeden z nás šel kupředu, druhý stagnuje, nebo se jeden vydal jiným směrem, než se původně zdálo a ztratil se nám v mlze. Najdeme se ještě, nebo ho máme nechat odejít?
Odejít, nebo zůstat? Ptejte se terapeuta a hlavně sebe
Nejdůležitějším bodem celého problému je vyříkat si vzájemně své pocity. Někdy to z nějakého důvodu nejde. Třeba proto, že neumíme verbalizovat to, co nás tíží nebo naopak náš protějšek nemá vůli cokoliv poslouchat. Pak bývá dobrým pomocníkem párový terapeut. Jako nezúčastněná třetí osoba nám pomůže vyznat se ve vlastních postojích i vzájemných poutech.
Co když ale náš protějšek k žádnému odborníkovi nechce jít? Protože "on přece nemá žádný problém, ten máte jenom vy". Pak je třeba dát na doporučení sebe sama. Na svůj rozum, srdce i intuici, jež budou ideálně namixovány v jednoho rádce. A kde je vlastně ta pomyslná hranice, kdy jde o vývoj vztahu, nebo už je vše za hranicí a je čas odejít? Jaké signály bychom rozhodně neměli přehlížet? Zeptala jsem se koučky a lektorky v oblasti mezilidských vztahů, Lucie Mucalové.
Co je dobré si uvědomit
1) Člověk, který je po vašem boku, není jediný na světě. Tohle se ale špatně poslouchá, když někoho milujeme.
2) Pokud po vás partner chce, abyste byli někým jiným, abyste se chovali podle jeho požadavků, zvažte, zda není čas odejít. Postupem času se můžete stát poslušnou figurkou, která rozhodně nežije svůj život.
3) Hodně za druhého řeknou činy. Pokud partner často slibuje, ale nekoná, o něčem to svědčí.
4) Zbystřete, jestliže vás váš protějšek podceňuje. Nejste pro něj najednou dost dobrá?
5) Srovnává vás a neustále vám dává nevyžádané rady?
Lucie Mucalová
Terapeutka, koučka pro rodiny, děti a mezilidské vztahy. Vystudovala Pedagogickou fakultu UP v Olomouci, je absolventkou ročního koučovacího výcviku a frekventantkou dlouhodobého výcviku v komunikační a strategické psychoterapii a hypnoterapii. Přednáší a publikuje témata z oblasti partnerských vztahů, výchovy dětí a osobnostního rozvoje. Více na www.koucink-vzdelavani.cz.
Vztah budují oba
"Vztah se vyvíjí, prochází zkouškami, potřebuje péči a podporu obou. Pouze z jedné strany není možné vztah táhnout. Tedy je, ale sedřete se psychicky i fyzicky a soužití stejně harmonické nebude. Uvědomte si (klidně sepište), co vám vztah dává a bere. Čeho je více? Je v něm více spokojených, nebo utrápených chvil? Buďte k sobě upřímní. Opravdu je vám po boku partnera hezky a jste spokojená, nebo se o tom jen přesvědčujete? Uvědomte si, zda do vztahu investujete oba, zda se v těžkých chvílích držíte vzájemně nebo je vše na vašich bedrech. Pamatujte si, že vztah má být klidným a bezpečným přístavem. I přesto, že čas od času přijdou očistné bouřky.
Nezapomínejte vnímat své tělo. To hodně napoví, jaký vztah žijete. Rozumem se umíme přesvědčit, že jsme na správném místě. Že partner je úžasný. Ale tělo dost možná volá o pomoc. Jde například o tyto příznaky: Domů se vracíte se staženým žaludkem, protože nevíte, co bude. Pod tíhou přemýšlení vás bolí hlava nebo bedra a podobně. Zkuste zabrousit do tajů psychosomatiky a třeba budete překvapeni, jak vaše nemoc mluví. Do jaké míry je propojena s vaší psychikou," uzavírá Lucie Mucalová.