Jste závislí na partnerovi? Může vás to stát vztah
Nenápadně mu občas "projedete" mobil, tu sem (tak dvakrát týdně) ho nečekaně navštívíte v práci a ze zásady ho neseznamujete s kamarádkami – těmi hezkými? Tak pozor, to zavání závislostí…
Nedávno jsem potkala bývalou spolužačku Petru, vždycky to bývala veselá holka a najednou vypadala šedě. Zašly jsme na kafe a ona mi vyprávěla, že chodí na terapie, protože začala být nezdravě závislá na svém partnerovi.
Sledovala ho, četla mu v mobilu SMS, a dokonce sem tam zavolala z jeho mobilu na neznámé číslo, samozřejmě když byl ve sprše nebo venčit psa, aby se přesvědčila, komu že její drahý volal. Začala žárlit, i když nebylo proč, a celý příběh neskončil happyendem, jak je vám asi jasné, partner Petru po jednom velkolepém záchvatu žárlivosti opustil – a ona se zhroutila.
Pozor na bujnou fantazii
Jak se to tak stane, že hezká, pořád ještě docela mladá ženská s dobrou prací, smyslem pro humor a životním nadhledem takhle "zešílí"? Petře za pár let zatiká čtyřicítka, touží po dětech a bojí se, že zůstane sama. Její partner by k svatbě a dětem pravděpodobně došel také, jen trochu pomalejším tempem, jak už to tak u chlapů bývá. Jenže, co když ne? Napadalo prý Petru čím dal neodbytněji, co když je s ní jen proto, že neví, jak by se s ní rozešel, a co když dokonce někoho má?
Tyhle a další tisíce mučivých představ mou spolužačku napadaly, i když pro ně neměla jediný důvod. Místo aby vyhledala pomoc, třeba zkušeného terapeuta, nebo aspoň všechno vysypala kamarádce, dusila své bujaré představy v sobě a sama se v nich ještě posilovala. A konec příběhu už znáte.
Ani nevím jak…
"Víte, já ani nevím jak, ale najednou se vidím, jak stojím s jeho mobilem v ruce a čtu mu zprávy, maily, Facebook…" Napsala mi jedna slečna v mé internetové "dotazovně". Fakt je, že něco podobného se mi občas v noci stane s čokoládou, ani nevím jak a najednou se vidím, že ve mně zmizelo pár kostiček, ale s mobilem partnera? Ale jo, chápu, rozumím, jsme jenom lidi. Jestli se na něj ale nenápadně vyptáváte sousedky, co jako dělá, když nejste doma, stalkujete jeho profily na sociálních sítích a večer zkoušíte, jestli se náhodou nezapomněl odhlásit z e-mailu, a když ano, tak mu ho trochu prošacujete, vězte, že tohle vážně normální není.
Revize duše
V tuhle chvíli je čas udělat sondu do hlubin své duše a poptat se jí, kde je problém. Tolik ho milujete, že na něj žárlíte, nebo se bojíte, že vás opustí? Nebo snad tušíte, že někoho má, jen se to bojíte přiznat a hledáte nevyhnutelné důkazy? Anebo vám vlastně soužití s ním leze na nervy a hodilo by se vám do krámu, kdyby udělal chybu a vy jste mu mohla se slzou v oku říct, bye bye?
Takže pátrejte, a až na to přijdete, udělejte opatření. Pokud jde opravdu o závislost na partnerovi, ale máte pocit, že návštěva psychologa nebo terapeuta je na vás moc silná káva, doporučuji řídit se radou Markéty, která mi napsala: "Když mi došlo, že mi vážně hrabe a bojím se, že mě Jirka opustí, i když se máme rádi a k obavám není důvod, udělala jsem opatření. Do šuplíku zahodila chytrý mobil a vyměnila ho za předpotopní model pro důchodce, který si může o internetu nechat zdát, sociální sítě na počítači jsem si vyškrtla ze seznamu, a když jsem se ho snažila moc často navštěvovat v práci, svěřila jsem se kamarádce a poprosila ji, aby mě hlídala. Zabralo to, už čtvrt roku jsem v pohodě…"
I takhle jednoduché to může být, internet a čím dál propracovanější profily na sociálních sítích jsou živnou půdou pro žárlivé partnerky – i partnery. Když proto trávíte na Facebooku každý den víc než hodinu, googlujete partnerovo jméno a pak zkontrolujete jeho fotky na Instagramu, je čas být chvilku offline. Třeba si raději udělat čas na dobrou knížku, procházku nebo kafe s kámoškami. Omezte zvědavost na minimum, a pokud to nejde, vyhledejte pomoc. A co na to kamarád Jarda? "No tak samozřejmě, není to dneska sranda odolat virtuálním nástrahám, ale pokud tvůj chlápek nemá na mobilu bezpečnostní kód – asi si sledování zaslouží!" No takže tak, Jarda je totiž programátor, pokud jste to nevěděli…