reklama

Víte, co jsou čakry, a jak mohou pomoci i vám?

O čakrách se mluví i píše hodně. Protože učím jógu, často s nimi pracuji během cvičení i meditací, někteří moji studenti si systém práce s čakrami osvojili a nemůžou si ho vynachválit – zažívají přívaly energie, zlepšil se jim spánek, prostě cítí se lépe…

Foto: iStock

O čakrách by se dalo napsat mnoho, já bych ale raději probrala tohle téma lehčeji, ale o to víc praktičtěji. Tak jen trochu z teorie, čakra v sanskrtu znamená kruh nebo kolo, v našem těle je takových energetických kruhů nepočítaně, ale my se zaměříme jen na hlavních sedm.

Začneme u kořene

Čakry si můžete představit jako trychtýře, které se otáčejí v různém tempu, rozhodně by se ale měly otáčet. Pokud tomu tak není jsou pravděpodobně zablokované, což souvisí s nějakým mentálním nebo fyzickým problémem, jakým, to určíte podle toho, o jakou čakru se jedná.

První čakře se také říká kořenová a nachází se mezi genitáliemi a řitním otvorem. Souvisí s rozmnožovacím systémem, sexualitou a také stabilitou. Její barva je červená. Kořenová čakra dodává našemu životu propojení, spojení se zemí i s námi samotnými. Pokud nefunguje dobře, můžeme se dostat do smyčky potřeb – stále po něčem novém toužíme, ať už se jedná o předměty, zážitky, nebo lidi. V první čakře je zakořeněná energie kundaliní, někdy zobrazovaná jako stočený had, právě kundaliní jóga, ale i jiné styly jógy pomáhají k stabilizaci první čakry, stejně jako kámen – karneol a v aromaterapii třeba esenciální olej, cedrové dřevo nebo pačuli.

Dvojka jde do kříže, trojka nad pupík

Druhé čakře se říká křížová, barvu má oranžovou, najdeme ji v podbřišku a také v bedrech (čakry jdou tělem "skrz naskrz"), souvisí s močopohlavní soustavou a také s tvořivostí a emocemi, jako je radost nebo nadšení. Pokud je "bloklá", můžete pociťovat návaly vzteku, chuti k násilí, ale také inklinovat k závislostem. A jak si pomoci? Tančete – organizovaně i neorganizovaně, třeba jen když jste sama doma. Tvořte, vymalovávejte mandaly, kreslete si, nebo třeba foťte. Vyrovnání druhé čakry pomůžete akvamarínem nebo měsíčním kamenem a také vůní růže nebo santalu.

Třetí čakra, žlutá, se nachází kousek nad pupíkem a "na triku" má naše trávení a také souvisí s tím, jak se bude utvářet síla vaší osobnosti. Když je "trojka" zablokovaná, máme nejrůznější problémy s trávením, ale také trpíme na strachy a úzkosti. Krystal citrínu nebo vůně muškátu či jalovce uvádí třetí čakru do rovnováhy.

Srdce má číslo čtyři, dech zase pětku

Čtvrtá, zelená čakra je tradičně spojená s oblastí srdce a souvisí se soucitem, bezvýhradnou láskou a také s oběhovou, lymfatickou nebo imunitní soustavou. Pokud energie ve čtvrté čakře neproudí, může dojít k problémům s vysokým tlakem, srdcem, ale také k "srdečním problémům" – zlomené srdce, ukřivděnost, přehnaná oddanost… Vyvažovat tuto čakru můžete vůní meduňky, meditací, nebo s pomocí krystalu růženínu.

Pátá, krční čakra souvisí se štítnou žlázou a také s dechem, najdete ji v oblasti krku a má azurově modrou barvu. V nefyzickém smyslu je řazena ke komunikaci, nezávislosti a lidé, kterým v páté čakře neproudí energie, často bojují s dýchacími problémy, sebevyjádřením a "štosují" v sobě to, co by měli poslat dál, tedy říct ostatním. Krční čakru harmonizujte dechem, krystalem tyrkysu, vůní levandule a také zpěvem nebo třeba na kurzu rétoriky.

Šestka a sedmička nás povznesou k duchovnímu já

Šestá, temně modrá čakra se nachází v oblasti třetího oka – tedy u kořene nosu, mezi našima očima a pomáhá nám se sebedůvěrou a intuicí, souvisí s endokrinní a nervovou soustavou. Potíže, které s touto čakrou souvisejí, jsou bolesti hlavy, očí i uší. Čelní čakru harmonizujte procházkami v přírodě, odpojením se od technologií moderního světa i krystalem lapisu, lazuritu a vůní kadidla.

Fialová, sedmá čakra, známá jako korunní čakra, se nachází kousek nad naším temenem a souvisí s epifýzou a hypofýzou, říká se, že souvisí se zrozením, životem i smrtí a s naším vnímáním "nadpozemských" věcí. Její blokace se projevuje epilepsií, bolestmi hlavy souvisejícími s potlačováním myšlenek na určité věci nebo třeba vysokým tlakem… Vyvažujte ji ametystem, křišťálem a vůní lípy nebo růže.

Dech je magický všelék

Jedním z hlavních nástrojů jógy a meditace je dech, bez něj to nejde, ale většina lidí, i když dýchá, nedýchá správně – velmi často jen mělce a povrchově. Hluboký vědomý dech je klíčem k fungujícím čakrám. Během meditací nechávám své jógové studenty pomalu prodýchat každou čakru – položíte se na záda, hlava je v protažení páteře, ruce podél těla, nohy natažené a roztažené na šířku boků – špičky jdou jemně do stran, pozor, aby vám nebyla zima, meditaci můžete provádět klidně i v posteli pod dekou. Zavřete oči a představte si, že s každým nádechem přichází dech postupně do první čakry – nádech čakře přináší to, co potřebuje, s výdechem z ní odejde to, co v ní nemá co dělat.

Tímto způsobem prodýcháte všechny čakry. Pokud je to pro vás příjemnější, můžete si představovat, že s nádechem prozáří příslušnou čakru barva, která jí přináleží. Když budete před spaním třeba jen deset minut prodýchávat čakry, zlepší se fungování těla, dech i váš vnitřní klid.

Objevila jsem, co mám v medicíně dělat. Zdraví někdy není v nabídce, říká paliatrička | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama