reklama

Vrátit se k expartnerovi, nebo ho nechat jít? Kdy dát bývalému vztahu ještě šanci

Prý každý třetí pár lituje svého rozchodu, a ačkoliv některé vztahy mají zůstat navždy v minulosti, přece jen se některé dvojice rozhodnou to zkusit znovu. Za jakých podmínek se takový krok vyplatí?

Foto: iStock

Málokdy je rozchod oboustranným rozhodnutím, které vypadá jako klidná výměna názorů, po níž si vzájemně poděkujeme za strávený čas a pozvedneme číši prosecca. Rozchod bolí, obzvlášť, když si ho nepřejeme.

Ten, kdo bývá opuštěn, si prochází všemi fázemi truchlení: odmítnutí, hněv, vyjednávání, deprese a teprve poté přijetí, a tedy schopnost jít dál. A na jedné z této fází na vás může čekat překvapení: bývalý partner s nabídkou zkusit to všechno společně zas. Ať už se rozhodnete jakkoliv, měli byste znát motivy, proč se k někomu chcete vrátit nebo proč jít do vztahu podruhé. A zhodnotit všechna pro a proti.

Návrat jako poslední fáze vztahu

Může se stát, že se k sobě s bývalým partnerem vrátíte, abyste se zakrátko rozešli znovu. Vašemu vztahu chybí ta poslední kapitola, ve které oba pochopíte, že pro život potřebujete něco trochu jiného. Občas návratem neusilujeme o svůj předchozí protějšek, ale o toho, kdo jsme vedle něj byli. Když vztah slepíme, zjišťujeme, že důvody rozpadu byly namístě, a posuneme se dále.

Nový vztah příliš rychle

Každý potřebuje různé množství času, aby se vzpamatoval z rozchodu. Nutné však je strávit nějaký čas o samotě a uvědomit si, co jsme právě prožili. Zpracovat svou zkušenost tak, aby nám v dalších etapách pomohla. Důležité je, nevrhat se v tu chvíli do nového partnerství za každou cenu. Nechceme být sami, protože se bojíme. Samota dlouhodobě většině lidí neprospívá, ale třeba rok může být poměrně hojivá. Jenom díky dostatečnému množství času se sebou si nepřeneseme problémy z předchozího vztahu do toho dalšího.

Příčina nespokojenosti

Častou příčinou rozchodů je nespokojenost jednoho z partnerů s vlastním životem. Dotyčný či dotyčná má pocit, že rozchodem se vyřeší jeho problémy. Jenže nechápe, že předně se má podívat do sebe, než udělá fatální krok. První fázi po rozchodu pak prožívá navrhovatel jako euforii, má pocit, že všechno je správné. Pak ale nastupuje konfrontace s realitou, pocit ztráty a vnitřní prázdnoty. O návrat v takovém případě má smysl usilovat pouze v případě, že jste přišli na důvod své vlastní frustrace a dokázali ho adresovat.

Návrat kvůli dětem

Jakmile jste s bývalým partnerem rodiči, je celá situace okolo rozpadu vztahu mnohem bolestivější a hůře snesitelná. Dítě totiž špatně nese rozchod matky a otce, na druhou stranu není v jeho moci určovat, zda spolu dotyční mají být jako partneři. Dospělí potřebují být v harmonickém vztahu, aby ratolesti bylo dobře, a v případě, že vzájemně dospěli k ukončení svého svazku, nemůže to být na zodpovědnosti dětí, že se k sobě maminka s tatínkem vrátí. Tento model, kdy kvůli dětem spolu bývalí partneři začnou znovu žít, je také plný očekávání. Jak otec, tak matka totiž podvědomě čekají, že jim potomek bude za jejich "oběť" zavázán. A to není zdravé.

Kdy má návrat smysl?

Každý vztah je jedinečný, proto není možné dát žádnou jednoznačnou odpověď. Zjednodušeně se dá říct, že pouze za předpokladu, že jste pochopili, jakými kvalitami pro život oplýval váš předchozí partner a jak moc se slučují s tím, co potřebujete. Buďte ale připraveni, že když jste se po rozchodu dali znovu dohromady, můžete si s partnerem vyměnit role. Ten, kdo byl zvyklý na pozornost a péči, najednou projevuje své city, a podobně. Návrat do vztahu je jen pro vyspělé jedince, kteří chápou své chyby a respektují ty, které udělal jejich protějšek.

reklama
reklama
reklama