reklama

Proč myslet na rozchod, když už to není jako dřív: Nehledejte chyby tam, kde nejsou

Láska je krásná, ale její konce bolí, někdy až moc. Podle psychologů ovšem mnoho žen vidí konec vztahu tam, kde by ho muž ani vzdáleně nečekal.

Foto: iStock

A zase jsme u toho, ženský a mužský mozek nebo možná ženské a mužské vidění světa… Kdybychom byli stejní, byla by to nuda, ale ta jinakost je někdy opravdu náročná!

Svědčí o tom nedávný průzkum psychologů z korejské university Jonse. Ti totiž zjistili, že ženy velmi často vidí konec vztahu tam, kde muži mají pocit, že je vše v naprostém pořádku. "Ženy se zaměřují na detaily, které muži ani nevnímají. Dalo by se dokonce říci, že se bojí změn, protože podle nic změna chování partnera většinou znamená něco špatného. V hlavě si pak poskládají příběh, který vede k jasnému rozchodu, jejich partneři ovšem o tomto vymyšleném scénáři nemají obvykle ani potuchy. Podle nich je vztah v pořádku, jen možná zapadá do běžné denní rutiny.

Smutné ale je, že mnoho žen se začne "rozchodově" chovat a to, čeho se nejvíc bojí, tím nakonec přivolají," říká vedoucí výzkumu, psycholog Kim So-hang.

Strach z konce pohádky

Podle korejských vědců ženy chtějí žít svou pohádku, doufají, že vztah zůstane stejný, jako byl v prvních měsících, a když se pomalu začne blížit nezbytná rutina, začnou panikařit. Že by ale žena 21. století byla tak málo pragmatická a nebylo jí jasné, že všednost může být i příjemnou záležitostí? "Pokud budu vycházet ze své praxe vztahového kouče, musím říct, že nejvíc účelového pragmatismu projevují ženy od 25 do 40 let, tedy dalo by se říci, že ženy, které touží po rodině a dětech, nebo mají spíše menší děti. Tahle skupina žen se zaměřuje na praktické části života, a když to řeknu velmi neromanticky, na lásku, kromě té mateřské, nezbývá moc času.

Zatímco mladší ženy nebo ty přes čtyřicet hledají pana Dokonalého, mladší skupina se teprve partnerství učí a ženy přes čtyřicet, které jsou samy, doufají, že potkají muže, který bude úžasný a zacelí rány, které z bývalých partnerských vztahů mají," píše na svém blogu anglická koučka Tracy Middford. A právě ženy přes čtyřicet jsou prý největší "naivky". Hledají-li partnera, mají často romantičtější představy než jejich o dvacet let mladší vrstevnice, a když pak zajímavého muže najdou a vztah se začne hezky rozbíhat, při každém náznaku, že něco není ideální, panikaří.

Jak z toho ven?

Musím říct, že mě trochu zdeptalo, že bychom my ženy byly takové stádo naivních princezen, které chtějí žít do smrti v pohádce. Ale když jsem zapátrala sama v sobě a také ve vašich dopisech, musela jsem si přiznat, že ta touha po lásce je někdy možná trochu urputná nebo naivní. Ale je na ní něco špatného? Možná je ta trocha naivity a sklonu k romantice to, co na nás mají muži rádi a co vyvažuje jejich, obvykle pragmatičtější povahu. Přesto, hledat na tom, že se ráno oblékal v koupelně místo v ložnici, nebo že vám napsal jen tři zprávy místo deseti, náznaky toho, že se chce rozejít, není zdravé, a dokonce by se dalo říci, že je to pro vztah nebezpečné.

Tak tedy toto je patero, podle kterého by se podle psychologů měla řídit každá žena, pokud si chce zachovat zdravý vztah:

  • Než začnete dělat závěry nebo scény, nechte věci plynout aspoň tři dny, lépe týden a jen vše pozorujte. Opravdu dělá něco netypického, nejde jen o to, že je unavený z práce?
  • Pokud něco chcete vědět, zeptejte se. Muži se málokdy svěřují nebo začínají debaty o vztazích.
  • Obejměte ho, buďte svůdná, sexy… V jeho náruči nebo posteli se nejlépe pozná, jestli dochází k nějaké změně.
  • Máte pocit, že dělá věci jinak? Zeptejte se, důvod bude pravděpodobně banální.
  • Muž je pragmatik, žena více na city. To ale neznamená, že by se to nemohlo prolnout. Učte ho, jak projevit city, v klidu mu vysvětlete, že potřebujete, aby vás objal, občas vyjádřil, co cítí. Ale prosím, nečekejte, že to začne dělat hned, dejte mu čas…
Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama