reklama

Manželská noční můra: Žijete ve 'švédské trojce' se svou tchyní?

Mají odjakživa špatnou pověst. Skoro jako coury. Přitom to jsou 'jenom' tchyně! O ženě, která zasahuje do vztahu dvou lidí, z čehož jeden z nich je její dospělý potomek, bylo napsáno mnoho knih a divadelních her, natočeno spousta filmů i sitcomů, a každý z nás zná minimálně jeden vtip na toto téma. Jaká je vlastně realita?

Foto: ISIFA/Thinkstock

Má opravdu každé druhé manželství problémy s tchyní nebo existují i takové maminky, které nám jsou blízké? Jestli chystáte svatbu nebo jste spolu začali čerstvě žít na 'psí knížku', nastavte si hranice vašeho soužití už na začátku. Pokud partnerství nemá stabilitu a hranice, může se do něj vetřít kde kdo, nejen tchyně.

Ženy bez vlastního programu

Jaké typy žen - tchýní - strkají nejčastěji nohu do dveří svým zadaným potomkům? “Jedná se většinou o ženy, které i po odchodu dospělých dětí zůstavají na své potomky fixované. Oddělování a osamostatňování je separační proces, který je nastartován mnohem dříve než přijde dospělost. Je to dlouhý proces a pro řadu žen je obtížný a bolestný. Jsou také ženy - potenciální tchýně, které plné oddělení se od původní rodiny samy nezažily, a proto považují za naprostou samozřejmost vstupovat do života alias do partnerství svého 'dítěte'.

O to naléhavější je dohoda partnerů na startu jejich soužití o frekvenci kontaktů včetně těch telefonických, kterými může tchýně rozbít idylku partnerů v kteroukoliv dobu”, říká psycholožka Eva Novotná. Určitě máme kolem sebe různé typy 'náročných' tchýní, každá má ale jedno společné: kromě určité dominance, kterou projevuje i ve svém partnerství je všem společná absence vlastního programu. A kdo ji ten program udělá? Přece její dospělý potomek a jeho nová rodina, tím, že jim bude vstupovat do jejich vztahu jakýmkoliv způsobem. A tady může dojít k prvnímu konfliktu.

Bezpečnostní opatření

Co tchyni dovolit a co už je opravdu přes čáru? “Tchyně s fixací na svého dospělého potomka by neměla mít klíče od bytu daného páru. Nemělo by jí být dovoleno šmírovat, slídit a zasahovat do vkusu páru (mimo jiné vkus a humor jsou důležité spojující články párového života), měla by se naučit konečně žít svůj život a mít radost, když bude přizvána párem k vzájemnému sdílení čehokoliv,” říká psycholožka. Koeexistence v určité harmonii je výsledkem dlouhodobého procesu vzájemných ústupků a příbližování ve velmi citlivém provedení.

“Pár by měl dělat vyjímky ve stanovených hranicích jen po vzájemné domluvě, povzbuzovat matku - tchyni k hobby aktivitám, k pomalému posouvání dotyčné k sociálním kontaktům s jejími vrstevníky. Pomalu proto, že situace nežádá impulsivní, striktní chování, proces rozpojování, oddělování není bezbolestný a matka, tchyně může být oddanou pomocnici v péči o vnoučata,” dodává Eva Novotná.

Pozor na 'pupeční šňůru'

A o jaký typ dospělých dětí, upřednostňující matku před svým partnerem (partnerkou) se nejčastěji jedná? “Jde o lidi, kteří jsou stále vázáni s rodiči 'pupeční šňůrou'. To znamená, že ani nikdy jejich separace neproběhla. Nejsou ještě dostatečně samostatní, autonomní a stále mají příliš velké emoční pouto k primární rodině,” vysvětluje Eva Novotná. Protože nejde všechno házet na tchyně: mnozí muži, ale i ženy jsou nedospělí i ve své dospělosti a vměšování a zájem svých matek (našich tchyní) vlastně 'živí'. A to je třeba si přiznat a pracovat s tím, případně navštívit odborníka, který nám s našim problémem může pomoci.

Není snadné být tchyní, ani snachou

Tchyně i snacha by si měly společný problém vyřešit mezi sebou a nezatahovat do toho svého muže a syna, protože to většinou přinese jen rozepře na obou stranách. Žena chce, aby se jí partner zastal, matka očekává to samé, protože on je přece její děťátko. Většinou synové- partneři reagují tak, že chtějí být z obliga, takže jim jdou informace z obou stran jedním uchem dovnitř, druhým ven. Hlavně nemít konflikt se svou matkou a mít klid doma. Proto, pokud má žena s matkou svého muže potíže, chce to vrcholnou diplomacii a tu nejvyšší dávku trpělivosti. Mnohdy se snacha v tomto trojúhelníku musí pohybovat jako akrobatka na visuté hrazdě. Když ovšem v komunikaci s tchyní uspěje, budou z toho dlouhodobě těžit všichni tři.

Potřebuju se zpovídat jako člověk, lidi na balkóně sbírám jako Pokémony, říká Třeštík | Video: DVTV
reklama
reklama
reklama