Jak jednat s někým, kdo vás bytostně rozčiluje
Nepříjemná obsluha v restauraci, hrubý spolucestující v tramvaji, řidič, který vás málem srazil na přechodu, a ještě zakřičel nadávky z okénka - to všechno jsou likvidátoři dobré nálady.
Jindy vás z konceptu rozhodí člověk, co předbíhá ve frontě, strašně nahlas telefonuje v autobuse, nebo kolega, co si pouští rádio, když se snažíte soustředit.
Důvod, proč vás podobné situace iritují, je, že neodpovídají představám, jak si myslíte, že by se ostatní měli chovat. Někdo má větší trpělivost, jiný menší, ale čas od času si na otrapy postěžujeme všichni. Dokonce i Leo Babauta, autor bestselleru o zenových návycích, přiznává, že se musí stále učit, jak se nerozčilovat nad někým, kdo mu zrovna nesedí. Doporučuje proto strategie, jak si nenechat zkazit náladu už po ránu v MHD.
Buďme dospělí
Představme si, že jsou nám zase dva roky a nemůžeme zrovna dostat hračku nebo sladkost, jakou si přejeme. Celý náš vesmír se otřásá, protože nám jen chybí schopnost nadhledu. Jako dospělí víme, že kromě zmrzliny nebo nové hračky je tu ještě celá řada věcí, které nám můžou udělat radost, takže nepropadneme trudomyslnosti. Když nás někdo naštve, máme tendenci se rozčílit a opět se chovat jako naše dvouleté já. Ve chvíli, kdy incident s člověkem, který nám připadá příšerný, uvidíme seshora, pochopíme, jak bezvýznamná záležitost to je.
Jako když sjíždíme divokou řeku
Neohleduplní řidiči jsou někdy kazisvětem našeho dne. Leo Babauta na ně vyzrál tak, že když jede po několikaproudé dálnici, představuje si, že sjíždí na raftu divokou řeku. Ostatní auta vnímá jako výmoly, prostě se jim musí vyhnout. Ale necítí k nim žádné emoce, jen chápe, že tam jsou a nesmí se střetnout. Babauta tvrdí, že ostatní se o nás nezajímají tak moc, jak si představujeme. Nechtějí nám ublížit, prostě tam jen jsou a jdou si za svým cílem.
Nabídnout pomyslné objetí
Tenhle trik si žádá hodně velkorysosti, ale stojí opravdu za to. Představte si, že vás někdo hodně naštve. Uvědomte si svůj vztek, ale umožněte si vcítit se i do druhého. Agrese je projevem ohrožení, dotyčný má proto co dělat sám se sebou. Být protivný je způsob, jak se s takovými pocity vyrovnat. Představujte si toho, kdo vás bytostně štve, jako malé ustrašené dítě, které jen potřebuje obejmout.