Seznámili se v práci a pak byla svatba. Může vztah na pracovišti fungovat?
Ačkoliv se seznamování v posledních letech čím dál více přesouvá do on-line světa a zejména pak na sociální sítě, podle průzkumů se pořád více než třetina Čechů zamiluje na pracovišti. Podle odborníků je to dáno i tím, že firmy si vybírají zaměstnance s podobnými hodnotami a charakteristikami. V práci navíc trávíme zhruba třetinu svého života. Může milostný vztah na pracovišti fungovat?
"Je snadné se zamilovat do někoho, s kým trávíme čas, jsme spolu na pracovišti, potkáváme se v kuchyňce. V pracovním prostředí ukazujeme svou schopnost spolupráce. Máme jeden pro druhého porozumění, protože máme dokonalou znalost toho, v čem druhý pracuje, a známe jeho realitu," tvrdí psychoterapeutka Alena Večeřová.
Firmy navíc často mají tendence zaměstnávat lidi s podobnými hodnotami a osobními charakteristikami, proto je přirozené, že se lidé do sebe na pracovišti zamilují.
Zatímco některé společnosti vyžadují dodržování pravidla, že v rámci týmu či oddělení nesmějí být páry, jiné firmy jsou mnohem benevolentnější. Podle staršího průzkumu The Society for Human Resource Management se však více než polovina lidí zamiluje spíše do kolegy či kolegyně z jiného oddělení.
Miroslav a Marie Mráčkovi se setkali před čtyřmi lety v distribučním centru amerického internetového obchodu Amazon, kde oba pracovali. Jejich seznámení proběhlo poněkud netradičně, Marie si totiž na kalhoty vyklopila svíčkovou, kterou nesla kolegovi.
Pomyslná jiskra ale přeskočila až o pár měsíců později na firemním večírku. Tři roky vztahu zpečetili vloni svatbou na Kokořínsku. Práci u stejného zaměstnavatele berou podle svých slov jako výhodu. Mohou si díky tomu společně naplánovat směny i dny volna, aby se mohli věnovat jeden druhému. Ne vždy je ale vztah s kolegou výhodou.
Oddělte práci a vztah, nepřenášejte si problémy domů
Podle Aleny Večeřové patří mezi rizika vztahů na pracovišti pocity žárlivosti, rivality a zevšednění. "Pravdou je, že pokud spolu mají milenci pracovat i bydlet, měli by striktně oddělovat věci pracovní od vztahu a nepřenášet například napětí z tlaku na splnění pracovních úkolů do domácnosti," dodává psychoterapeutka.
Tvrdí také, že páry by se měly připravit i na variantu, že jeden z nich bude muset časem přejít na jiné pracoviště nebo alespoň odlišné oddělení. "Atmosféru ve vztahu to obvykle uvolní," říká.
"Pokud si začnete s kolegou, natož když je vaším nadřízeným, je lepší změnit práci nebo se aspoň ve firmě přesunout do jiného oddělení. Jinak vás všichni budou vnímat jako prospěcháře, a upřímně pokud jste v intimním vztahu se šéfem, nějaký prospěch z toho kyne v 95 procentech případů," uvedl dříve kouč Martin Sommersby.
Láska mezi nadřízenými a podřízenými je ale podle průzkumů vzácná, tvoří zhruba osm procent všech více než pracovních vztahů.
Kolegové byli i Obamovi nebo Gatesovi
Spolupracovníky byly dříve i některé slavné páry. Mezi ně patří třeba někdejší americký prezident Barack Obama a jeho žena Michelle. Potkali se v advokátní firmě Sidley Austin v roce 1989 a vzali se v říjnu 1992. Michelle mu tehdy dělala tři měsíce mentorku a jejich vztah údajně začal po jednom pracovním obědě.
Svou životní partnerku potkal ve firmě také Bill Gates. S Melindou, rozenou Frenchovou, se seznámil v roce 1987 na veletrhu v New Yorku. V Microsoftu pracovala jako marketingová manažerka. Vzali se v roce 1994 a ve firmě pracovala až do roku 1996. Společně také založili charitativní organizaci Bill & Melinda Gates Foundation.
Výjimkou nejsou ani vztahy herců, již se potkali při natáčení společného filmu. Mezi nejslavnější příklady patří Angelina Jolie a Brad Pitt. Jejich vztah ale nevydržel, oficiálně se rozvedli vloni.
Dalším příkladem filmového manželství je Javier Bardem a Penélope Cruzová, kteří se potkali během natáčení hned několika snímků - Jamón, Jamón, Vicky Cristina Barcelona či Konzultant. Chodit spolu začali v roce 2007, tři roky nato se vzali.
Clintonův vztah na pracovišti skončil skandálem
Ne vždycky ale vztahy na pracovišti dopadnou dobře. Psycholog a poradce v oblasti lidských zdrojů David Heider ve starším rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl jeden negativní příklad z praxe.
"Vzpomínám si na jeden nově vzniklý tým sdílených služeb, kde se sešli samí mladí, zcestovalí, komunikativní a velmi živí lidé. To bylo ideální podhoubí pro vznik milostných vztahů. Každý týden se tam objevil nový pár a docházelo tam k neustálému střídání partnerů. Časem se ukázalo, že tak silné pnutí ten kolektiv nemůže vydržet. Postupně lidé začali odcházet a ten tým se rozpadl," říká.
A případy, kdy vztahy na pracovišti skončí skandálem, se nevyhýbají ani slavným. Stačí si vzpomenout na milostný vztah někdejšího amerického prezidenta Billa Clintona se stážistkou Monicou Lewinskou. Clinton kvůli tomu málem odešel z úřadu, nakonec však aféru ustál a Bílý dům opustil až tři roky po vypuknutí aféry. Lewinská se netají tím, jak těžké pro ni období po odhalení románku bylo, a dnes bojuje proti kyberšikaně, kterou zná více než dobře.