reklama

Když se zamilujete do kolegy: Je láska na pracovišti dobrý nápad, nebo spíše průšvih?

Známé přísloví říká, že "co je v domě, není pro mě". A nutno říci, že má tahle věta něco do sebe. I když v práci trávíme moře času a najít si tady partnera je nasnadě, nebývá to často úplně šťastné rozhodnutí.

Foto: iStock

Podle průzkumů prožije milostné vzplanutí na pracovišti, více jak třetina Čechů. Je to logické, protože v práci trávíme mnoho hodin a s kolegy máme k sobě blíž, než s kýmkoli jiným.

Přesto odborníci varují, že vztahy na pracovišti mohou být velmi rizikové a způsobit nám v budoucnu nejeden problém.

Dva proti všem

Celkem logicky, pokud si najdete partnera nebo milence v pracovním kolektivu, začnete najednou vytvářet jakousi "separovanou dvojku". I kdybyste pracovali v týmu, jako ostatní a na první pohled na vás nebylo nic vidět, intimita, která mezi vámi panuje se nějak projeví. Například si sdělujete tajemství, jež vám někdo prozradil, jeden druhého podporujete a pomáháte si, což je v pořádku, ale někdy to může být, oproti ostatním "nadržování".

Kdo je tady šéf?

A to ani nemluvíme o tom, že vztah vznikne mezi nadřízeným a podřízenou. Zde vždy okolí vnímá, že je partner nadřízeného zvýhodněný, ať už to tak je či ne. "Pokud si začnete s kolegou, natož, když je vaším nadřízeným, je lepší změnit práci nebo se aspoň ve firmě přesunout do jiného oddělení. Jinak vás všichni budou vnímat jako prospěcháře a upřímně, pokud jste v intimním vztahu se šéfem, nějaký prospěch z toho kyne v 95% případů," říká kouč Martin Sommersby.

Příběh Tomáše

Ale pozor, problém může být i to, když se na pracovišti zamilujete do někoho, kdo váš zájem neopětuje. "Do naší kanceláře přišla krásná nová kolegyně. Byla moc sympatická a brzy zapadla do našeho sehraného kolektivu. Bohužel se stalo, že se do mě zamilovala, což mi samozřejmě lichotilo, ale také jsem ženatý a miluji svou rodinu, takže mě ani nenapadlo si s ní něco začít. Přiznám se, že mi celá situace vůbec nedocházela, dokud mě na ni neupozornila kolegyně. Myslel jsem si, že se jí jen líbím nebo spíš jsem jí sympatický více než zbylí dva kolegové. Varování kolegyně jsem stejně moc neřešil, co také s tím.

Jenže pak začal doslova stalking. Asi po měsíci jsem za ní zašel a poprosil ji, ať toho nechá, že je milá, krásná, bezva, ale jsem ženatý a o žádné pletky zájem nemám. Jen jsem to zhoršil. Když zavolala mé ženě a vyprávěla jí báchorky o tom, jak mě miluje, musel jsem to ukončit. Zašel jsem na vedení a informoval o celé situaci, kolegové mě podpořili. Nová kolegyně byla nakonec přeložena na jinou pobočku, ale musím říct, že mi z té situace dodnes běhá mráz po zádech," napsal mi Tomáš.

Když to přeci jen vyjde

Na druhou stranu, mnoho psychologů přiznává, že když partnerství, které vzniklo na pracovišti, vychází a sejdou se v něm dva "pohodáři", může být takový vztah i pozitivní. "Když se sejdou dva rozumní lidé, kteří nemají potřebu ventilovat intimnosti na pracovišti, včetně těch fyzických, a navíc se jim vztah daří, může to být pro zbytek pracovního kolektivu přínos. Takoví zamilovaní jsou schopni se navzájem vybudit k lepším výkonům a pomoci si, což je pozitivní," říká Martin Sommersby.

Každopádně, pokud se do podobné situace dostanete a vidíte, že vaše láska přerůstá ve stabilní vztah, je lepší nic netajit. Nejprve vše proberte doma, vyjasněte si, co by vám od partnera vadilo, kdyby před kolegy říkal či dělal - je dobré si nalít čistého vína. Zhodnoťte jestli jste spolu schopni být doma i v práci a nemít "ponorku", a pokud máte pocit, že ano, je dobré zajít za šéfem a situaci mu vysvětlit.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama