reklama

Seznámili jste se online? Váš vztah asi nevydrží

Jestliže jste se svým partnerem seznámili přes nějakou internetovou seznamku, pravděpodobně vás následující zpráva moc nepotěší.

Foto: Isifa/Thinkstock

Jestliže jste se svým partnerem seznámili přes nějakou internetovou seznamku, pravděpodobně vás následující zpráva moc nepotěší. Vědci v Americe se rozhodli prozkoumat, jak pevné jsou vztahy párů, které se seznámili online. Jak to dopadlo?

Internetové seznamky zřejmě už existují dostatečně dlouho na to, aby se dalo posuzovat, jaké jsou vztahy, které se tady zrodily. Ještě někdy před deseti patnácti lety to bylo téměř tabu, a lidé se tak trochu styděli za to, že shánějí partnera na internetu. 

Naopak dnes už je to úplně normální, a nikdo se tím netají. Americká seznamka eHarmony je dokonce přesvědčena, že třetina všech manželství má začátek na webu. Znamená to ale, že jsou tyto vztahy zároveň trvanlivější? Pravděpodobně ne. 

Svatba nic neznamená

Odborníci se Stanfrodské a Michiganské univerzity se rozhodli tuhle oblast trochu probádat a zjistit, jak dlouho tyhle "online" vztahy vydrží a jestli jsou skutečně tak pevné, jak seznamky často tvrdí a slibují.

Bohužel pro ty, kdo se tímto způsobem také seznámili, skončilo jejich bádání přesným opakem: Vztahy, v nichž se lidé seznámili přirozeně tváří v tvář vydrží déle než ty z internetu. Také je mnohem méně pravděpodobné, že online vztah čeká svatba a manželství. Offline páry se stále berou častěji.

Když už pár ze seznamky dospěje až ke svatbě, pořád to ještě nemusí být výhra. Online manželství se prý také rozpadají častěji než ta offline.

Čtěte také: 20 let jsem byla single. Byla to nejlepší škola života

Lidem, kteří se seznamují online, prý také trvá delší dobu, než navážou vztah. V offline módu to podle zmíněných vědců jde rychleji. V online módu trvá zhruba šest měsíců, než si na dotyčného utvoříte ucelený a reálný názor. 

V reálu ho poznáte o něco rychleji, navíc je pravděpodobné, že teprve až tehdy, kdy ho dostatečně poznáte, napadne vás, že s ním chcete mít vztah. Kdežto na seznamku se přihlašujete s tím, že s kýmkoli tu začnete komunikovat, je to váš potencionální budoucí partner.

Není to přirozené

Důvodem, proč nejsou internetové vztahy tak trvanlivé, prý může být právě to, že online seznamování už není nic zvláštního. "S tím, jak přestalo být seznamování přes internet stigmatizováno, máme podvědomě tendenci brát tyto vztahy méně vážně než ty, které vznikly v reálném světě," vysvětluje jedna z autorek výzkumu Aditi Paul z Michiganské univerzity.

"Pravděpodobně nedáváme online vztahům příliš velké naděje. A možná je to právě tím, že je vlastně nepřirozené seznamovat se přes internet," dodává s tím, že zřejmě kvůli tomu, že se touto cestou seznamujeme vlastně násilně, nedokáže pak vztah vydržet opravdu dlouho.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Co je normální: Sex každý den, nebo jednou za 14 dní?

20 věcí, které jsou lepší než sex

Superjídlo: Můžete sníst, kolik chcete a neztloustnete

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama