reklama

Sex po šedesátce: Nutné zlo?

Možná považujete statného šedesátníka, co šilhá slečnám do výstřihu, za chlípného satyra a jeho podobně aktivní vrstevnici za nestydatého klimakterického diblíka, ale je to tak: jejich sex může být stejně poutavý, ne-li poutavější než bouřlivé sbírání zkušeností v mládí.

Foto: Profimedia.cz

Možná považujete statného šedesátníka, co šilhá slečnám do výstřihu, za chlípného satyra a jeho podobně aktivní vrstevnici za nestydatého klimakterického diblíka, ale je to tak: jejich sex může být stejně poutavý, ne-li poutavější než bouřlivé sbírání zkušeností v mládí.

Vyšší věk rozhodně není důvodem, proč se milování začít vyhýbat. Ba naopak - vzájemné odcizení a nuda v posteli, nemístný pocit trapnosti či falešné představy, co je či není vhodné, nadělají daleko víc škody než vášnivé pomilování. Výhodou milostného soužití ve vyšším věku bývají bohaté životní zkušenosti, trpělivost, vzájemná důvěra, více času a soukromí, u žen po menopauze pak i konec strachu z možného otěhotnění.

Nestojí? Doktoři umí zázraky!

S narůstajícím věkem sice může, ale nemusí klesat chuť na sex, přesněji řečeno potřeba jeho četnosti. Prodlužuje se také délka milování: ženy mohou potřebovat větší vaginální stimulaci a mužům se hůř dosahuje vyvrcholení. Věk si přece jen vybírá daň. Produkce pohlavních hormonů u obou pohlaví klesá. Ženy v přechodu trápí návaly horka, pocení, nespavost, podrážděnost i ztráta chuti na sex. Muži také procházejí přechodem (u nich se nazývá andropauza), který doprovázejí časté poruchy erekce (po padesátce až u 67 %).

Obvykle se stydí jít k lékaři - ke své vlastní velké škodě. Pokud není impotence způsobena vysokým tlakem či cholesterolem, cukrovkou, depresemi nebo vážným onemocněním prostaty, ale jen úbytkem hormonů, dá se snadno léčit. Dokazuje to zkušenost paní A.

„Maminka si mi před rokem stěžovala, že už to s tátou zdaleka není, co bývalo. Plakala do telefonu, že poslední měsíce to vůbec nedělají," vypráví s úsměvem její dcera. „Nakonec jsem ji přesvědčila, aby ho dotáhla k doktorovi. Ten mu předepsal viagru. Volala hned druhý den a plakala zase. Ta hrozná věc stojí osmnáct stovek, vzlykala, tak jsem mu dala jen čtvrtku. Ještě, že jsem mu nedala celej! Do pěti do rána jsem nespala... Já už jsem stará paní, já tohle nemám zapotřebí, vždyť on mě úplně zničí. A od té doby jsou rodiče zase jako dvě hrdličky."

Padesátníci? Ti se mají!

S přibývajícími lety sice ubývá mužná síla, ale nikoli pocit sexuálního uspokojení. Pánové, kteří překročili padesátku, mají podle vlastního mínění plnější a hodnotnější pohlavní život než třicátníci a čtyřicátníci. Jejich spokojenost se pohybuje zhruba na stejné úrovni jako u mužů mezi 20 až 29 lety. Spokojenost začíná výrazněji klesat až po sedmé dekádě života.

Žena po padesátce: vyplundrovaná jako Evropa?

Ženy to mají trochu složitější: kolem čtyřicátého roku života je muži přestávají považovat za atraktivní, takže si partnera hledají hůř. Pokud však mají plnohodnotný vztah, ošizeny nejsou - v očích manžela zůstávají stejně krásné jako před lety.

Možná ještě krásnější o společné krásné chvíle, i o ty špatné, přes které se dvojice společně dokázala přenést. Intimní život je sice méně častý a poklidnější, o to víc ho však prozařuje vzájemné souznění. Navíc už děti obvykle vylétly z hnízda, takže nově nabyté soukromí i uvolnění od každodenních starostí umožňují prožívat intimitu s dosud nepoznanou intenzitou.

Potvrzuje to výzkum společnosti STEM/MARK, podle něhož považuje sex za důležitý 71 % žen ve věku 50 - 54 let a 57 % žen ve věku 55 - 60 let. Spokojena s intimním životem pak je drtivá většina žen, necelých 75 %. A pak, že sex ke stáří nepatří!

Co si o tomto tématu myslíte vy? Je sex po X letech manželství otázkou ne/příjemné povinnosti, nebo naopak získané zkušenosti intimní prožitky ještě umocní? Je sex v pokročilém věku nutné zlo?

Tento a další podobné soukromé problémy bude už tento čtvrtek řešit Dámský klub na rádiu Frekvence 1. Váš názor tak možná zazní i na vlnách tohoto rádia. 

Potřebujeme poznat sami sebe. Při meditaci se vynořují bolesti a zranění, říká Bob | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama