reklama
 

Klíčem ke kvalitnímu vztahu je sebeúcta: Vážíte si sami sebe?

Ideální vztah neexistuje, ale pokud chceme mít hezký a kvalitní partnerský vztah, jeho základem by měla být sebeúcta. Pokud totiž chybí, je dost pravděpodobné, že si najdeme člověka, který má k vysněnému protějšku hodně daleko.

Foto: iStock

Psychologických výzkumů bylo na poli vztahů provedeno opravdu velké množství. Výzkumy amerických vědců z univerzity v Dallasu se zaměřily na zkoumání sebeúcty ve vztazích a potvrdily, co mnozí z nás dávno vědí - míra sebeúcty je přímo úměrná kvalitě vztahu.

Především jde o to, že čím méně si sami sebe vážíme, tím menší nároky klademe na výběr partnera. Má to logiku, pokud si o sobě myslím, že jsem ne moc atraktivní a pro muže vlastně nezajímavá, budu hledat "ve své pomyslné třídě", tedy mezi muži, kteří mě třeba moc nepřitahují, ale podvědomě si myslím, že mě neodmítnou.

Láska nemá hranice

Zajímavý názor na sebeúctu má britská vztahová koučka Adele Margie: "Láska nezná hranic, vůbec nejde o to, jak kdo vypadá. Přesně proto někdy vidíme naprosto vizuálně nesourodé páry - ona krásná, on průměrný, nebo naopak. Jde o vnitřní procesy a přitažlivost naprosto nezávislou na vzhledu. Takže pokud ke mně přijde žena, jejíž sebeúcta je na nule, a vypráví mi, že celý život má smůlu na despoty nebo muže, co ji ponižují, toto je první věc, kterou se jí snažím vysvětlit - láska nemá hranice, nezáleží jí na postavě, vlasech nebo oblečení. To, že si celý život přitahujete špatné muže, je jen ve vaší hlavě. Myslíte si, že nejste atraktivní, a na sexy muže si netroufáte a to je třeba změnit!"

Rozlučte se s falešnými představami

Dobře se to poslouchá, a také to dává velký smysl, jenže co udělat, aby se nám to "v hlavě přehodilo" a my si začali sami sebe vážit? Tak především jde o to, jak až je naše sebeúcta narušená, pokud hodně, je nutné požádat někoho o pomoc. A pozor, kamarádka, která vám bude u vína tvrdit, že jste bohyně, to vážně není. Je dostatek odborníků - psychologů, terapeutů, koučů.

Základem je objevit, kde je zakopán původ našeho nízkého sebevědomí, může za něj rodina, nebo se zformovalo v pubertě? Když objevíte, proč a kdy, je z půlky vyhráno, se správným člověkem, který vás povede a naučí pracovat se svými pocity, rozklíčovat, co se skrývá v podvědomí a nasměruje vás na správnou cestu, jak se s tím vším vyrovnat, dokážete za rok či za dva zázraky.

"Než se budeme vrhat do nového vztahu, je důležité se důkladně prozkoumat. Mými klientkami jsou především ženy, a tak vidím obrovský rozdíl mezi ženou, která přijde se zadupaným sebevědomým a řadou neúspěšných vztahů za sebou, a ženou, která pod mým vedením pracuje na sebeúctě, naučí se na svět dívat jinak a vystoupí z pozice outsidera. Je to těžká práce a netrvá měsíc nebo dva, ale když se povede, byť jen zčásti, dějí se zázraky. Žena, která se nepodceňuje, smíří se s postavou i vzhledem a začne se na život dívat radostněji, si "přitáhne" podobný typ muže a vytvoří tak prostor pro vztah, který má smysl, vztah, kde jsou dva lidé rovnocennými partnery," píše Margie.

Terapie klidem

Pokud se pouštíte do procesu "aktivace sebelásky", nejvíce vám podle psychologů pomůže, když se přestanete inspirovat příběhy jiných a začnete vytvářet příběh svůj. Což v praxi znamená, že je dobré se naučit být sám se svými pochybami, myšlenkami a vzpomínkami. Neodvádět pozornost jinam, především ne k sociálním sítím, kde prožijete hodiny sledováním příběhů jiných, jejich fotek z dovolených a zamilovaných večeří a začne vám připadat, že váš život je bezvýznamný.

Jenže sociální sítě jsou jen nafouknuté bubliny, lidé ukazují jen to krásné, často falešné, běžnou denní rutinou se chlubí málokdo. Takže se raději uzavřete do klidu, choďte na procházky, mezi lidi, kteří vás mají rádi, čtěte, mrkněte na film, ale především buďte sami se sebou. S dobrým terapeutem, začnete už za pár týdnů pociťovat změny a nový, hezčí a radostnější život může začít…

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama