reklama

Žít spokojeně ve vztahu až do smrti? Podle studie je třeba jedna věc, umí ji každý

Před stovkami let smích sloužil jako signál toho, že kmenu nehrozí žádné nebezpečí. Naše vnímání smíchu jako něčeho uvolňujícího v nás zůstalo a platí to obzvlášť v partnerských vztazích.

Foto: iStock

Kdo by neměl čas od času rád pořádný záchvat smíchu. Výsledky studií ukazují, že smích má vliv na spokojený život. Zlepšuje náš psychický stav, a dokonce partnerské vztahy

"Před stovkami let by smích nástrojem, který udržoval skupinu pohromadě. Fungoval jako vnější signál toho, že je vše v pořádku, nehrozí žádné nebezpečí a kmen se může uvolnit," vysvětluje v podcastu CNN profesorka a psycholožka Janet Gibsonová. Tuto spojitost si náš mozek uchoval a podle Gibsonové se tak smějeme právě ve chvílích, kdy slyšíme věci, jež jsou uvolňující, překvapivé a zábavné. 

Jste vystresovaní? Pusťte si zábavný film 

Smích je přitom komplikovaný fyziologický proces, během něhož se zapojuje několik částí mozku i těla. Čelní lalok interpretuje obrázky či zvuky, které se k nám dostávají, a rozhoduje, zda jsou vtipné, nebo ne. Toto vyvolává emocionální reakci v limbickém systému, který zase ovládá pocity jako potěšení a strach, což stimuluje naši motorickou kůru. To vyvolá fyzickou reakci. "Když se začnete smát, v hrudníku se spustí velká a rychlá kontrakce. Ta vytlačí vzduch, při kterém vydáváte typické zvuky - ha, ha, ha. Jedná se o velmi primitivní způsob vytvoření zvuku. Následně se v mozku spustí výměna endorfinů," říká pro CNN profesorka kognitivní neurovědy z londýnské univerzity Sophie Scottová. 

Dodává, že právě tento proces vám může dávat pocit, že vás daný vtip či člověk "zabíjí". Smích přitom snižuje hladinu adrenalinu a v delším časovém horizontu také hladinu stresového hormonu kortizolu. "Zlepší vám náladu a sníží fyzickou i emocionální reakci na stres. Jste více uvolnění a zažíváte příjemný vibrující pocit," popisuje Scottová. 

Páry, které se spolu smějí, spolu zůstanou

Spokojené páry se smějí více než ty nespokojené, objevil vědecký tým pod vedením profesora psychologie Roberta Levensona. V rámci výzkumu byli partneři vystaveni stresové situaci a měli daný problém společně vyřešit. Během experimentu byli napojení na polygraf, který měřil jednotlivé fyzické a emocionální signály. 

Smích objevující se během řešení problematické situace byl jasné znamení toho, že nepříjemné emoce muže nebo ženy nabývaly pozitivnějšího zabarvení. "Vidíte páry, které se stresují. První, čeho si všimnete, je to, že muži a ženy, kteří na nepříjemnou situaci reagovali smíchem, se v daný moment uvolnili. Tito lidé pak měli tendenci být ve vztahu spokojenější a mají tak větší šanci, že v něm setrvají," komentuje experiment Scottová. 

Smích podle Scottové není žádná magie. "Je to spíš prostředek, který lidem pomáhá vzájemně vyjednat lepší společný postup. Zmírňuje napjaté situace, čímž usnadňuje komunikaci a vytváří pouto," říká.

Smích vytváří léčivé spojení s ostatními

I když se psychologové snaží stále vysvětlit, proč je něco vtipné, neexistuje univerzální teorie. "Někdy nacházíme pobavení v neštěstí druhých, ve vyjádření jinak zakázaných emocí nebo v porušování pravidel. Jindy nám stačí jen zábavná slova nebo zvuky," popisuje Scottová. Smích je podle ní velmi důležitou součástí hry a možná je to právě hravé chování dospělých, které humor vytváří. 

Podle americké studie je 30x větší pravděpodobnost, že se budete smát ve společnosti než o samotě. Smích je nakažlivý a je mnohem pravděpodobnější, že se budete smát, když uslyšíte, jak se baví někdo jiný. "Když vám v mozku cirkulují endorfiny, cítíte se dobře. Tím, že se smějete, vdechujete více kyslíku a více vzduchu pak získávají všechny buňky v mozku i v celém těle," popisuje Gibsonová.

Tento obyčejný biologický proces je tedy jednoduchým nástrojem ve vaší osobní lékárničce. Podle Gibsonové je nicméně složité oddělit výhody smíchu a kontext, v němž pobavení vzniká. Pokud chcete využít jeho léčivou sílu, můžete se podívat na zábavný film, ve skutečnosti je to ale především pocit spojení či sounáležitosti s ostatními lidmi, s nimiž zažíváte příjemné chvíle.  

Mohlo by vás zajímat: Jako malý ďábel. Chlapeček svým démonickým hlasem dohnal své rodiče k slzám smíchu

Jako malý ďábel. Chlapeček svým démonickým hlasem dohnal své rodiče k slzám smíchu. | Video: Associated Press
reklama
Doporučené recepty
    reklama