reklama

Rozvod, nízký plat, ošklivý byt. Za co se stydíte vy?

Vyděláváte málo peněz a váš manžel ještě míň? Nevíte si rady s výchovou dítěte? Rozpadl se vám vztah? Každý z nás se za něco stydí a často úplně zbytečně.

Foto: Isifa/Thinkstock

Vyděláváte málo peněz a váš manžel ještě míň? Nevíte si rady s výchovou dítěte? Rozpadl se vám vztah? A stydíte se to přiznat na veřejnosti? Nejste sami, každý z nás má něco, za co se stydí, protože máme pocit, že v dnešní době člověk, který není dokonalý, neobstojí. A žena obzvlášť.

Dělej všechno skvěle, rychle a včas a ještě u toho buď na všechny milá, ochotná a samozřejmě i krásná. Tak nějak by se dalo shrnout, do čeho nás tlačí dnešní doba. Její požadavky jsou neúprosné, všichni musíme být dokonalí ve všech ohledech, a pokud se to náhodou v některém nedaří, je to bráno jako zklamání.

V důsledku toho se pak všichni ženeme za něčím, co se vlastně nikdy nemůže povést. Nebo snad znáte někoho, kdo vypadá skvěle, má parádní vztah, dobře placené a ještě zábavné zaměstnání, vzorně uklizenou domácnost a k tomu všemu nemá snad jedinou špatnou vlastnost?

Všechno se podařit nemůže

Pravděpodobně ne. Možná znáte lidi, kteří tak na první pohled vypadají, ale když je poznáte blíž, zjistíte, že sice tohle všechno mají, ale zase jsou nemocní. Nebo se už dva roky marně snaží o dítě. Anebo dostanou za týden padáka. Všude je něco. Každému se někdy v životě něco nepodaří.

Ale protože si to nechceme připustit, často se za neúspěch stydíme a před ostatními ho skrýváme. "A co víc, i kdybychom toho všeho dosáhli, pořád budeme mít pocit, že máme chtít víc. Že náš život pořád může být lepší než je a že se přece teď nemůžeme zastavit a přestat se snažit dosáhnout dalších cílů," říká americká psycholožka Brené Brown, která je mimochodem velká kamarádka Oprah Winfrey.

Takovým přemýšlením se podle ní úplně zbytečně dostáváme pod tlak, cítíme se smutní, osamocení, nebo dokonce úplně neschopní, i když to třeba vůbec není pravda. A za tyhle pocity se stydíme, protože do dokonalého světa, který od nás společnost očekává, samozřejmě nepatří, mlčíme o nich, a tím, jak se v nás hromadí, si jen zaděláváme na ještě větší depresi.

Život z reklamy na jogurt

Není vám jasné, co vás nutí takhle přemýšlet, když nikdo z vašeho okolí to po vás vlastně nežádá? Podívejte se třeba na fotografie v časopisech nebo třeba reklamy, které vidíte každý den v televizi.

I ve spotu na obyčejný jogurt sedí šťastná rodina v krásném bytě, nebo ještě lépe velkém domě se zahradou, všichni vypadají úžasně, jsou krásně oblečení i učesaní, maminka není ve stresu, ale pěkně v klidu si se zbytkem rodiny vychutnává jogurt, protože všechnu práci a péči o domácnost perfektně zvládla. Všude je uklizeno, tráva na zahradě posekaná, děti mají hotové úkoly, pes nepelichá...

Čtěte také: Co vám ničí požitek ze sexu? Vlastní sebevědomí

A vy to vidíte, zatímco se vaše děti rvou, vy žehlíte, váš muž je ještě v práci, kvůli čemuž se možná později pohádáte, a to ještě netušíte, že dítě přineslo ze školy pětku. V takových chvílích je těžké nepodlehnout pocitu, že u vás je všechno špatně a správně by to mělo být tak jako v reklamě na jogurt.

Anebo si představte situaci, kdy se potkáte se spolužačkou z vysoké, toho času manažerkou na vysoké pozici, a řeknete jí, že pracujete jako servírka v kavárně. Budete to říkat sebevědomě a pyšně, nebo se za to spíš budete stydět, protože předem víte, že bude reagovat opovržlivě zvednutým obočím?

Jak se bránit?

Jedině tak, že si uvědomíte, že nikdo není dokonalý, a ani vy nikdy nebudete. To, že se o to budete snažit, je samozřejmě dobré a působí to jako motivace. Ale musíte si připustit, že některé věci se prostě nepodaří - možná právě proto, aby se jiné podařit mohly.

Počítejte také s tím, že jednou může přijít chvíle (a ona pravděpodobně přijde), kdy už nebudete moct udělat víc. Kdy prostě dosáhnete svého maxima. Musíte si umět říct, že jste dost dobří a nesmíte se s nikým porovnávat.

Ale pozor, nepleťte si to s leností a rezignovaností. Řeč je totiž o lidech, kteří toho dělají příliš, ne o těch, kteří se ještě snažit nezačali. A zároveň to neznamená, že jakmile uvěříte tomu, že jste dost dobří, začnete na všechno kašlat. V žádném případě. Vy se pořád musíte starat o to, aby váš život byl kvalitní a udržel si určitý standard, jen musíte počítat s tím, že na třicetipokojovou vilu na Floridě si zřejmě nevyděláte, a hlavně musíte vědět, že to není nic, za co byste se měli stydět.

A pokud se setkáte se zmíněnou povýšenou spolužačkou, v žádném případě na její případné urážky či gesta nereagujte. Nenechte se jí rozhodit a pokud možno se s ní ani nebavte. A už vůbec s ní nebuďte v kontaktu jen proto, abyste se stýkali s někým movitým či vlivným. K ničemu vám to nebude.

--------------------------------------------------------------------------------

Náš tip: Online psychologická poradna.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Žiju se dvěma muži a jsem spokojená. Vadí vám to?

Zkoušela jsem, co vydrží. Nakonec odešel jen s taškou

Existuje přenos vzpomínek? Vědci připouští, že ano

Dara Rolins: Nehoda mě semlela. Z bulváru mi bývalo do breku, teď mě potřebuje | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama