reklama

Proč se dnes vztahům nedaří? Jak to vidí muži

Hodně žen má pocit, že vztahová oblast v posledních letech moc nekvete, a že na vině jsou muži. Tak jsem je oslovila se svou malou anketou.

Foto: iStock

Byla jsem překvapená, kolik mužů bylo ochotných se k tématu vztahů vyjádřit. Z jejich odpovědí jsem vybrala pět názorových proudů, které se navzájem odlišovaly.

Otázky byly pro všechny stejné:

  1. Čím vás žena zaujme?
  2. Co na prvním rande ukáže, že chcete vést vztah dál?
  3. Kde dělají ženy při "budování" vztahu největší chyby?

Filip radí pozor na sex

Mám velmi pěkného kadeřníka, který mě na tohle téma vlastně přivedl. Podle něj, a je to tedy rovnou odpověď na otázku s číslem tři, nenechávají ženy vztah přirozeně rozvinout. V tom se shoduje s mnoha dalšími muži, kteří říkají: "Sex na prvním rande by měl být tabu. Muž potřebuje být napnutý, co bude příště. Když se hned dojde k sexu, většina z nich to třeba akceptuje, ale pak už nezavolají. Překvapení už je odhaleno a moc brzy…"

Na první dvě otázky Filip a "jeho skupina" odpovídají: "Není dané, čím mě žena okouzlí, i když si většina z nich myslí, že musí mít postavu nezletilé dívky, hubenost rozhodně není kritérium. Jde o kouzlo, charisma, stejně jako to ženy mají u mužů." Podobně ne úplně jednoznačná odpověď byla na otázku číslo dvě: "Nesmí to být trapné, pokud konverzace po pěti minutách zadrhává, není kam jít dál."

Petr mluví za romantiky

Druhou skupinu jsem si pracovně nazvala jako romantiky - jsou to muži, kteří se drží starých dobrých způsobů randění, a popravdě v mé anketě se jich objevilo nejméně. Jejich zástupce Petr říká: "Žena by měla být především opravdu žena, tedy ne muž v ženských šatech, vím, že je to dnes těžké, ale úspěšní "chlapáci" s rudou rtěnkou mě děsí.

Na rande pak čekám, že nám spolu bude dobře, je jedno kam půjdeme, ale mělo by nám být tak, že se nebudeme chtít rozloučit. A co mě nejvíc odpudí? Když žena přebírá mužskou roli, platí za sebe, i když jí říkám, že bych ji rád pozval, na začátku rande už má vymyšleno, kam půjdeme a nedá mi šanci cokoli řešit. Takové už nezavolám," razantně uzavírá romantik.

Martin má rád sebevědomí

Tuto skupinu, jejíž zástupce je Martin, bych označila jako "běžné muže" a nemyslím to vůbec zle. Normální kluci pracující na běžných středních pozicích, často ve volném čase rádi sportují, prostě docela aktivní čeští muži. "Mám rád živé, nezmalované holky. Trend rudých rtěnek, které se tak rády obtiskávají na zuby, takže žena vypadá jako podivný upír, mě děsí.

Přirozené holky s aktivnějším přístupem k životu mě naopak baví a naštěstí je jich dost. A na prvním rande musím mít pocit, že nehrajeme žádné hry, to nesnáším, jen otevřeně a upřímně… Abych pravdu řekl, nepřemýšlel jsem, kde dělají ženy chyby, ale první, co mě napadá, je, že nemají žádné sebevědomí, chlapům všechno odpustí, snaží se napasovat do nějaké škatulky, aby se mu líbily a nedokážou projevit svoji individualitu. U chlapa, jako jsem já, je to konečná."

Co na to mediální hoši?

Taková speciální škatulka by byla pro muže, kteří se pohybují v oblasti médií, PR, ale často také třeba mezi právníky. Prostě muži, které živí do určité míry i prezentace své osoby, musí se naučit komunikovat určitým způsobem a umět se "prodat".

Zástupcem téhle party je v mé anketě Honza. Pokud úvod zněl poněkud nepěkně, co se mediálních hochů týče, musím říct, že Honza je inteligentní, dnes už ženatý muž, který ví, co od života chce, a jak toho docílit: "Žena mě vždycky zaujme krásnýma očima a tím, co má v hlavě, neříkám, že se nedívám i na postavu a tak dále, ale tohle jsou hlavní kritéria. No, a pak očekávám, že inteligenci a nějaké kouzlo osobnosti předvede na prvním rande, stejně jako se o to samozřejmě snažím já.

Ale všechno je o chemii, když jsem ještě na rande chodíval, stalo se, že jsem potkal krásnou a chytrou holku, ale jiskra prostě nepřeskočila. A na třetí otázku bych odpověděl asi takhle, ženy by si měly víc vážit samy sebe. Často hezké a inteligentní holky ze strachu, aby nebyly samy, nahání trouby, kteří jim nesahají ani po kotníky a jen s nimi vymetají rohy. Někdy je lepší zůstat třeba i chvilku single, než být ve vztahu s někým, kdo mě nedocení, nebo ne?"

Lukáš, to je zlatá mládež

Bohatých, slušně postavených mužů jsem moc neodlovila, ale nejvstřícnější z nich byl Lukáš, bratr mé kamarádky, který se na svět dívá ze svého sporťáku, z luxusní kanceláře a některého ze svých bytů. "Mám rád reprezentativní ženy, které pořád nemelou o sobě. Na první schůzce se ji snažím ohromit a chci, aby ona chtěla to samé. Když přijde nenalíčená holka ve vytahaném svetru, nic z toho nebude. Ve vztazích rád překvapuji a dělám věci "hezké" a vyžaduji, aby se o to snažila i druhá strana.

Ženy podle mě zapomínají na to, aby byly ženy. Jestli se někdy ožením, byl bych rád, aby moje manželka měla svou práci, ale aby její hlavní náplní bylo dělat zázemí mně a rodině. Když bude chtít zůstat doma, budu rád. Dnes každá touží po skvělé kariéře a přitom se chová jako chlap. To mě tedy vážně odpuzuje."

Co říct závěrem, většinou odpovědí se jako červená nitka linulo slovíčko sebevědomí - nevyspat se s mužem na prvním rande, dát prostor k povídání k poznávání se… Málokterý muž nabízeným sexem pohrdne, ale také se pak málokterý ještě jednou ozve. Pobavila mě také rudá rtěnka, která pro mě doposud byla docela smyslným doplňkem. Tak asi úplně ne…

Girstlová: Mnoho rodičů udělalo z dětí manažery čehokoliv. Umět řemeslo je hodnota | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama