reklama
 

Proč je důležité naučit se říkat si o pomoc

Možná nechceme druhé obtěžovat, třeba nejsme přesvědčeni o tom, že pro nás skutečně chtějí něco udělat. Žijeme také v době, kdy je v módě být perfektní a neprojevovat žádnou slabost.

Foto: Shutterstock

Kdy naposledy jste něco udělali pro druhé a jak jste se u toho cítili? Pravděpodobně jste cítili zadostiučinění, radost z toho, že jste potřební.

Je to, jako byste dostali dárek. Jsme totiž naučeni, že je snazší dávat než brát. Do jisté míry je to tak v pořádku, ale odmítat pomoc blízkých i vzdálenějších lidí ve chvíli, kdy by se nám skutečně hodila, je zbytečné.

Pomáhejte ostatním, pak pro vás nebude těžké požádat o totéž

Jako člověk, který není lhostejný k potřebám svého okolí, nebudete cítit vinu v situaci, kdy rodinu či přátele také o něco požádáte.

Jasně definujte, co potřebujete

Vyvenčit psa, odnést věci do čistírny, poradit s náročným úkolem v práci. Čím jasnější zadání bude, tím snadněji se bude plnit. Často se také zdráháme poprosit o "virtuální věci", které mohou mít ale velký účinek: o radu zkušenějšího kolegy, o vyslechnutí trpělivé kamarádky a podobně.

Nečekejte, že máte okolo sebe jasnovidce

Nikdo neví, co se vám honí hlavou. Ani ti nejbližší často vůbec netuší, co pro vás mají udělat, abyste se cítili lépe. Řekněte to, v klidu a bez výčitek.

Náprsenka dokonale kopírující každou křivku. Zendaya ohromila na cenách kritiků | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama