reklama

Pár osvědčených tipů, jak přežít dovolenou a nezbláznit se

Na dovolenou se všichni celý rok těšíme, plánujeme ji a počítáme dny, kdy už budeme moci zmizet z “běžného života”. Někdy se pak ale stane, že přijíždíme otrávení a zklamaní. Jak tomu zabránit?

Foto: iStock

Pokud chcete prožít dovolenou, která vám dobije baterky, a opravdu si ji užít, měla by vám pasovat na míru. Psychologové se shodují, že volno by mělo trvat aspoň dva týdny, aby mozek i tělo stihly prožít pořádný relax.

Protože víc jak týden volna je v dnešní době pro mnoho lidí bohužel sci-fi, zaměřte se na to, abyste si volna pořádně užili a neztráceli čas něčím, co vám dobře nedělá - většinou prožíváním věcí podle představ druhých.

Dělejte jen to, co opravdu chcete

Je mi jasné, že rodinná dovolená je o kompromisech, ale ty by měly být na straně všech, nikoli jen na té vaší. Pokud tedy manžel miluje cyklistiku a nutí vás k dovolené na kolech, která je noční můrou, je asi jasné, že se do práce po týdnu odpočatá nevrátíte. Určitě lepší by bylo zaplatit si třeba hezký, příjemný penzion s bazénem, kde by se vám líbilo, a manžel může vyrážet na výlety - třeba se občas i přidáte, ale také si užijete relaxu s knížkou u bazénu. "Kompromis je důležitý, ale i dovolená s malými dětmi by měla být vyváženým relaxem pro všechny. Když jedete k moři, jistě dopřejte čas dětem na pláži u stavění hradů, ony vám ale pak musí dát "váš" čas, tedy třeba vyrazit společně na výlet do míst, která toužíte vidět vy - dospělí," píše americký psycholog Terry White.

Pozor, koho na dovolenou vezmete

Já osobně jsem vyznavačem dovolené v partě, máme to tak už mnoho let, navzájem se dobře známe a podnikáme dovolené po celém světě, tak trochu na blind. Jen vybereme destinaci, koupíme letenky a hurá. Styl dovolené se samozřejmě s dětmi trochu změnil, ale pořád je možné si užít trochu toho dobrodružství třeba na lodích nebo v karavanech. Úskalí ovšem nastává, když léty sehranou pohodu naruší "vetřelec", který není ochoten se podřídit pravidlům, která máme. Většinou se jedná o nového partnera nebo partnerku někoho "z party". Po několika ne zrovna podařených akcích, zkažených narušitelem, který za to vlastně ani nemohl, jsem se rozhodla sázet na jistotu a raději jet v méně lidech, ale s osvědčenými parťáky. Je samozřejmě jasné, že i my jsme nováčka štvali a ani on si s námi volno neužil. Nejde mi o to, řešit, kdo je lepší a kdo horší, spíše o to, že je nutné jezdit na dovolenou ve více lidech jen s těmi, které dobře znáte - ideálně máte odzkoušené třeba ze společných víkendů.

Hlavně to chce klid

Abychom si odpočinuli opravdu efektivně, je potřeba klid - nemusí to být samozřejmě statický klid na lůžku. Někdo potřebuje aktivitu, jiný preferuje pasivnější odpočinek. Přesto základem by měla být činnost, která nás uklidní a dodá nám radost a chuť do života. Psycholog Terry White píše: "Trendem dneška jsou exotické dovolené plné dobrodružství. Nafotíme spousty krásných fotek, které zveřejňujeme na sociálních sítích, a jen tak to vypadá, že opravdu žijeme! Proč ne? Ovšem taková dovolená se nehodí pro každého. Věřte nebo ne, pro někoho je lepší zůstat doma, pořádně se vyspat, přečíst stohy knih, které normálně číst nestíhá, po večerech vyrazit ven s přáteli, a když je chuť, tak třeba vyjet na malý výlet. Jen tak si totiž tento typ člověka opravdu odpočine."

Základem tedy je prožít dovolenou podle svých představ. I kdyby se mělo jednat o povalování se doma na gauči, proč ne, jen vy totiž víte, při jaké činnosti nejvíc relaxujete. Nenechte se tedy napasovat do dovolené, která vás nebaví a jeli byste na ni jen kvůli okolí. S rodinou udělejte kompromis, ať si odpočinete všichni, a pozor na to, s kým se dovolenou rozhodnete trávit, protože bez pohody není relax.

Může být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama