reklama

Pomoc! Můj manžel snad miluje svoji matku...

Vztahy matek a synů jsou někdy dost komplikované. Speciálně v případech, kdy chlapec vyrůstá sám s matkou a oba jsou na sobě velmi citově závislí. A pokud se objevíte v jeho životě vy, můžete si s takovým maminčiným cumlíkem pěkně užít.

Foto: Profimedia.cz

Vztahy matek a synů jsou někdy dost komplikované. Speciálně v případech, kdy chlapec vyrůstá sám s matkou a oba jsou na sobě velmi citově závislí. A pokud se objevíte v jeho životě vy, můžete si s takovým maminčiným cumlíkem pěkně užít.

Ze začátku si myslíte, že žijete s dospělým chlapem, a po čase poznáte, že váš přítel nebo v horším případě manžel je skutečný „maminčin mazánek" stále propojený se svou matkou pupeční šňůrou. Není dne, kdy si nevolají a on se jí ptá na její názor nebo ji chce jen slyšet a pozdravit. Prostě v tomhle milostném vztahu nejste dva, ale tři.

Tuhle situaci zná dobře Julie, která si vzala Romana. Ten je na matce až nezdravě závislý.

Přečtěte si jejich příběh 

Roman, 29, grafik
K mámě mám velice blízko. Po šesti letech se rozvedla a zůstala s námi dětmi sama. Nikdy se už nevdala ani s nikým nežila. Je pravda, že mě dost rozmazlovala, byl jsem nejmladší. Mojí ženu Julii můj vztah k matce štve a říká, že se chovám jako dítě a stále se točím kolem matky. Moje maminka se snaží nejen mně, ale i mé ženě ve všem vyjít vstříc, pomáhá nám a usnadňuje nám tak život. Vaří mi má oblíbená jídla, žehlí košile, běží mi pro zásilku na poštu. Dělá to ráda a já s tím nemám problém.

Bydlí od nás kousek, hned za rohem, a proto nás často navštěvuje. Má klíče od našeho bytu, takže když jsme v práci, uklidí, nakoupí a podobně. Ušetří nám spoustu starostí a já jsem si donedávna ještě myslel, že i Julie to oceňuje. Nemusí gruntovat, prát ani vařit. Proto považuju za naprosto přirozené, že mámě prokazuju lásku a věnuju jí hodně pozornosti i času. Občas jí zavezu na návštěvu ke kamarádce, jdu s ní na procházku nebo se u ní stavím na kafe.

Ale poslední dobou cítím, že to mojí ženě silně vadí. Vytýká mi, že často matce volám a vyjdu jí ve všem vstříc. Já bych chtěl, aby se obě měly rády, ale chovají se k sobě jako rivalky. Jako by soutěžily o mou lásku, ale já je mám rád obě!

Julie, 34, učitelka
Bydlím s devětadvacetiletým dítětem. Jeho máma by mu nejraději utírala nos, když má rýmu. Stále ho pozoruje, jestli se moc nedře, kvalitně se stravuje atd. Nejraději by mu snad kontrolovala i stolici. Je to jako noční můra. Čím dál víc mě to štve. Stále s jeho mámou bojujeme o to, která z nás získá jeho pozornost. A já prohrávám. Cokoli řeknu nebo rozhodnu, Roman na mě vůbec nedá a hned se o všem radí s maminkou.

Pro mě je to bolestivé a ponižující a on si to vůbec neuvědomuje. Naopak, říká mi, že mám být vděčná. Tchýně žehlí, připravuje nám jídlo do mrazáku snad na celý týden, někdy platí i naše složenky. Já to cítím jako silné narušování soukromí. Vždyť bych i já ráda manželovi přichystala něco dobrého na zub, ani to žehlení košil mi nevadí. Jenže Roman bez uzardění říká, že matka je vyžehlí líp. Když jsem se pokusila s ním o tom mluvit, buď se naštve, nebo to převede v žert a říká mi, že žárlím. Kolikrát už jsme se kvůli jeho matce pěkně pohádali. Já bych chtěla mít dítě, ale představa, že u nás bude tchýně tvrdnout ještě víc, mě zatím od těhotenství odrazuje.

Jak na maminčina mazánka?

Berte to v klidu

Z maminčina mazánka lva salonů neuděláte, zůstane jím navždy, jen záleží na vás, jak moc. Důležité je, že se milujete. Nechtějte ho změnit. Ne ze dne na den. Může se stát, že díky vaší snaze se bude závislost na matce měnit v závislost na vás.

Tchýni nehaňte

To byste si pěkně zavařila. Ani jemu ve vzteku neříkejte mamánku. Když se vám něco nelíbí, řekněte to s chladnou hlavu. Třeba: „Není nutné, aby s námi šla maminka vybírat tu sedačku. Ať si odpočine, zaslouží si to." Nikdy s ní nebojujte, takhle nevyhrajete.

Podívejte se na to z té lepší stránky

Co by jiná žena dala za to, kdyby měla naklizeno a uvařeno. To je sen! Tím získáte volný čas, který si můžete užít s partnerem. Jděte do kina, na procházku nebo do restaurace.

Nastavte některá pravidla

Promluvte s tchýní a určete si, kdy k vám bude chodit. Jestli bude uklízet a žehlit, prosím. Ale třídit vám poštu a platit složenky, to ne.

Řekl něco nevhodného? Pusťte to z hlavy

Jasně, jeho matka dělá všechno líp. „Maminka pere v Persilu, proč ty kupuješ Ariel?" Nebo: „Tyhle krátké šaty si neber, mamince by se nelíbily." Klidně si je vezměte. Reagovat křikem nebo hádkou je špatná strategie.

Myslí to dobře?

Tchýně se třeba opravdu snaží, aby vám pomohla. Tedy pokud není zákeřná a nechce vás rozeštvat.  Jestli má tenhle záměr, nesnáší vás a chce svého chlapečka mít pro jen sebe, je velká šance, že se jí to podaří. Pak už záleží jen na tom, jak moc vás partner miluje¨.

Co si o tom myslíte vy? Vyjádřete svůj názor v diskuzi pod článkem!

Prokop: "Neviditelné" aspekty českého selhání. Za best in covid nemůže jen Babiš | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
reklama
reklama
reklama