reklama
 

Jak udržet lásku co nejdéle naživu? Pečujte o ni podle našeho manuálu

Není třeba po pár letech měnit partnera, protože máme pocit, že láska vyšuměla. Je třeba se lásce věnovat a pracovat na ní. Stejně tak jako pracujeme třeba na své kariéře. To nám jde právě v poslední době lépe než vztahy.

Foto: iStock

Je zbytečné si cokoliv nalhávat. Vztah se proměňuje dnes a denně a to, co šlo na začátku zcela přirozeně a krásně, může začít po letech drhnout. Proto je nutné o vztah vědomě pečovat. Nespoléhat se na to, že až do konce života to máme jisté a jasné.

Čím více máte pocit, že vás nic neohrozí, tím rychleji se to může stát. A tak jsem pobídla Lucii Mucalovou, koučku a lektorku v oblasti mezilidských vztahů, aby mi řekla, co pravý a láskyplný vztah potřebuje.

1) Vztah potřebuje komunikaci

"Zabiják dlouhodobých vztahů je nekomunikace. Jakmile se málo mluvilo na začátku vztahu, jen společným nasazením se to můžete spolu naučit, nebo se nekomunikace prohloubí a vztah umře. Nekomunikace, nepozornost, nepéče o vztah jsou jedny z důvodů vysoké rozvodovosti a skutečnosti, proč jsou po pár letech lidé žijící v partnerských vztazích unaveni jeden druhým," říká Lucie Mucalová. Pocit zamilovanosti nemusí totiž kupodivu být jen na začátku vztahu. Může naši lásku prohlubovat a a dát jí úplně nový rozměr. Je to někdy dřina, chce to úsilí, chuť a především vůli. Vůli z obou stran.

2) Vztah vyživuje intimita

Intimní vztah je důležitá součást vztahového balíčku. Postupně se může ze vztahu vytrácet z důvodu únavy, starostí, stereotypu. Je potřeba se spolu naučit otevřeně mluvit i v této oblasti. Nedovolte, aby intimita byla o nucení. Hledejte v každém věku to cenné koření, které intimitu oživí. Jednou týdně spolu vyrazte někam na rande. Jen vy dva.

"Není to nic magického, nic nadpřirozeného. Prostě být spolu na 100 procent přítomni. A pokud máte děti a jednou za týden je moc, tak si vytvořte pro vás dva průchodnou variantu. Raději jednou za dva měsíce než nic. Společný čas, kdy jste jen vy dva, je velmi cenný a ničím nenahraditelný," doporučuje Lucie Mucalová.

Lucie Mucalová

Lucie Mucalová

Terapeutka, koučka pro rodiny, děti a mezilidské vztahy. Vystudovala Pedagogickou fakultu UP v Olomouci, je absolventkou ročního koučovacího výcviku a frekventantkou dlouhodobého výcviku v komunikační a strategické psychoterapii a hypnoterapii. Přednáší a publikuje témata z oblasti partnerských vztahů, výchovy dětí a osobnostního rozvoje. Více na  www.koucink-vzdelavani.cz.

3) Vztah vyžaduje společný čas

Často se podvědomě vyhýbáme společnému času, protože když jsme spolu jen my dva, tak začnou přicházet všechny ty pocity hněvu, smutku, bolesti, které jsou mezi námi nevyřčené. "Čistěte pravidelně 'negativní' emoce, které jsou mezi vámi. Je potřeba žít pravdivě a upřímně hlavně sami k sobě. Pokud totiž nebudete pravidelně ze sebe dostávat jakékoliv emoce, nevytvoříte vztah, po kterém vaše srdce tak moc touží," říká Lucie Mucalová. Nezapomínejte se vzájemně chválit. Po letech se někdy vztah stočí jen na provozní věci. Nedovolte, aby mezi společné chvíle vstupoval mobil, internet, televize, což jsou obrovské nešvary dnešní doby.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama