reklama

Nevěra a lhaní: Jak vrátit důvěru do vztahu?

Stejně tak jako má dům své základy, i partnerský vztah stojí na svých základních pilířích. Je to hlavně naše vzájemná důvěra, shodná sexuální chemie, kompatibilita a v neposlední řadě komunikace, které tvoří pevný základ naší partnerské pohody.

Foto: Profimedia.cz

Stejně tak jako má dům své základy, i partnerský vztah stojí na svých základních pilířích. Je to hlavně naše vzájemná důvěra, shodná sexuální chemie, kompatibilita a v neposlední řadě komunikace, které tvoří pevný základ naší partnerské pohody.

Dnes se blíže podíváme na oblast naší důvěry, jak ji vytvořit, pečovat o ni a zbytečně ji neničit.

Jak vybudovat konto důvěry?

V mé poradně se často potkávám s páry, které mají ono konto důvěry totálně vyčerpané. Díky opakovaným nevěrám, lhaním a nedodržováním slova se může stát, že jednoduše druhému přestaneme věřit a naše dlouholetá práce na vztahu se během pár okamžiků může zhroutit. Pokud tedy chceme důvěru budovat a mít ve vztahu pocit jistoty, neměli bychom být ve vztahu nevěrní, měli bychom dodržovat naše slovo a rozhodně bychom k sobě měli být upřímní.

Nevěra jako zaručený zabiják vaší důvěry

Stále více párů se dnes potýká s nevěrou, která je pouze následkem dlouhodobé nespokojenosti jednoho z partnerů. Zároveň je to nejčastější příčina ztráty důvěry v partnerství, a i když se partneři snaží vztah po odhalení nevěry zachránit, bývá to často pro oba prakticky nemožné. Pokud jste důvěru ve vztahu porušili nevěrou, počítejte s tím, že se obnoví po delší době, zpravidla až letech. Bude to chtít na vztahu zapracovat a obrnět se trpělivostí, abyste důvěru opět nabyli. 

Lhaní jako nabourávač vaší partnerské důvěry

Kolikrát si říkáme, že je lepší zalhat, než aby bylo doma dusno. Možná tím krátkodobě uklidníme naše partnery a zahladíme tím náš problém, avšak z dlouhodobého hlediska se lhaní ve vztahu nevyplácí. Jednoduše se může stát, že se naše lži provalí, a tím se poruší naše konto důvěry. Pokud tedy chcete prožívat důvěrný vztah, buďte k partnerovi za každé situace upřímní. A pokud vám to nejde, zapracujte na vaší partnerské komunikaci!

Neobnovili jste důvěru? Raději ze vztahu odejděte

Tvrdím, že důvěra je ve vztahu základním pilířem jeho fungování. Pokud druhému nevěříme, nemůžeme s ním prožívat radost, neustále se trápíme strachem a postupně se s partnerem odcizujeme. Pokud se vám tedy nedaří ve vztahu důvěru navázat, doporučuji se nejdříve obrátit na partnerského kouče. A pokud se nepodaří důvěru navázat i s jeho pomocí, pravděpodobně si s partnerem již nestojíte za to a je lepší vztah opustit.


--------------------------------------------------------------------------------

Může manželská poradna pomoci?

Klaus: Bát se covidu je srabácké, žijeme v bláznivé době, bojíme se víc lidí než virů | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama