reklama

Nechci hlídat vnouče. Dcera mě nenávidí

"Proč bych měla být babičkou na plný úvazek, když mám život před sebou," píše Jarka.

Foto: Thinkstock

"Dcera si myslí, že se o vnouče budu starat pět dní v týdnu. Ale já mám svůj život a hlídání odmítám. Nenávidí mě za to a pomlouvá mě," píše Jarka.

Skutečně jsou babičky od toho, aby jen hlídaly a rozmazlovaly vnoučata? Jarka je žena v nejlepších letech, našla si přítele a chce si užívat život. Ale "svoboda" pro ni znamená, že ji vlastní dcera zavrhne.

Neudělá stejnou chybu

Měla jsem svatbu velmi mladá, bylo mi pouhých 20 let. Zamilovaná a rady rodičů mě nezajímaly. V té době bylo zcela normální, že do roka přišlo dítě. Takže 21. narozeniny jsem slavila jako abstinent. Čekali jsme miminko.

Doporučujeme: Matka chce vajíčka své mrtvé dcery a porodit vnouče

Narodila se mi krásná dcera a já věděla, že pro ni udělám všechno. Za tři roky k Simče přibyl ještě mladší bráška Tomáš. Po téměř desetiletém manželství přišel rozvod. Manžel byl neustále pryč. Bylo jen otázkou času, kdy začnou problémy. Bohužel jim trošku pomohl, našel si jinou "paní".

Vše proběhlo v klidu. Dokonce i o děti se dodnes pěkně stará a nikdy mě nenechal ve štychu, když jsem potřebovala pohlídat, peníze na tábor či jiné věci.

Budu babičkou

Dostala jsem celkem slušnou životní lekci, která mě utvrdila v tom, že udělám vše pro to, aby děti neudělaly stejnou chybu a nechtěly svatbu příliš brzo.

Jenže jednu věc si můžete přát, a druhá se děje. Nejenže jsem vlastní dceři (velmi mladé) vystrojila svatbu, ale už s vědomím, že je těhotná. Nešlo o omyl, miminko počali plánovaně. Bylo mi 44, a už byl na světě někdo, pro koho budu navždy babičkou. Nevadila mi brzká svatba, dokonce ani vnouče, ale co následovalo, jsem prostě neskousla.

Chůva 24 hodin denně

Ze začátku jsem Simče slíbila, že se může ke mně nastěhovat, abych jí pomohla s prckem, protože manžel dělal u hasičů a byl pryč celý den. Celkem to bylo fajn, po pěti letech byla dcera zase doma. Simoně se nepodařilo rozkojit, a kdo v noci krmil? Já, protože se po porodu potřebovala pořádně vyspat a připravit na mateřství.

Čtěte také: Stala jsem se babičkou: Můj život skončil?

Velmi brzy si zvykla, že držím pohotovost a v noci téměř vůbec nevstávala. Jenže po čtrnácti dnech, kdy já odcházela každé ráno do práce, přišel kolaps a já už prostě nemohla. Řekla jsem, že už by měla jít do vlastního bytu a začít se starat sama. Naštvala se a odešla.

Babička na plný úvazek

Vnuka mi neukázala celé tři měsíce, tak mě nenapadlo nic jiného, než se jí omluvím za své nevhodné chování. Od té chvíle, byl u mě malý až příliš často. Nevadilo mi se o něj starat, jenže jsem konečně poznala muže, s kterým mi bylo skvěle, a on mi jednoduše ukázal, že život po čtyřicítce ještě nekončí.

Chtěl jezdit na výlety, chodit do divadla, kina, do restaurace. A já mu neustále říkala, že nemám čas, protože hlídám. Až ve chvíli, kdy hrozilo, že o něj přijdu, jsem pochopila, jak moc si ničím život.

Říct vlastní dceři "ne"

Po půlročním vztahu se ke mně partner nastěhoval. Ale znamenalo to, že "babičkovskou funkci" omezím. Vlastně o nic hrozného nešlo. Samozřejmě, vnuka miluju, ale totálně mě vyčerpával. Byl u mě skoro pět dní v týdnu a o večerech ani nemluvím. Mladí si udělali dítě, ale pak chtěli pařit s kamarády. Jenže tyhle dvě věci skloubit nejdou.

Po společné debatě, kdy jsem jasně určila hranice, že si ho vezmu dvakrát týdně po práci a jednou na noc, se dcera opět naštvala a řekla, že už ho nikdy neuvidím.

Pomluvy a hádky

Hrozně moc mi vnouček chybí, ale udělala jsem správnou věc. Naštěstí zeť má rozum a chápe mé rozhodnutí. Občas s malým přijede "na tajňačku", abych si ho mohla pochovat a užít. Dceru někdy potkám, ale ona na mě jen vyštěkne, že jsem příšerná matka a neschopná babička. Chápu ji, je uražená, ale zároveň s ní chci zatřást, aby se probrala a nedělala scény.

Náš tip: Jak se zbavit babičky? Rozmazluje mi děti

S přítelem chystáme příští rok svatbu a doufám, že mi dcera půjde za svědka. V současné době mě ale skutečně nenávidí. Dokonce sousedka říkala, jak moc mě vlastní krev dokáže pomlouvat. Prý si domů tahám neustále jiné chlapy, a proto na ni a na vnouče nemám čas.

Nechci ji ztratit. V hloubi duše věřím, že brzy pochopí, jak moc vše přehání. Mám právo na své štěstí, věnovat se sama sobě i partnerovi. Doufám, že najdeme kompromis a já budu moci být dobrou manželkou, matkou i babičkou. Moc bych si to přála.

Máte podobné zkušenosti? Co byste Jarce poradily? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Daniela Peštová oslavila 45, stárnutí si nepřipouští

Podzimní nápoje, které zahřejí na těle i na duši

Jsem zvrhlá? Sním o sexu se synem mé nejlepší kámoškyBezdětná: Neplodnost je tabu, těžko hledáte pochopení. Měla jsem deprese i bolesti | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama