reklama

Návod, jak se určitě pohádat: Vracejte se do minulosti

Nejlépe začít skutečným průšvihem, třeba tím, když skoro čerstvý novomanžel úplně zapomněl na oslavu vašich třicetin a dorazil domů zlitý jako Dán, protože potkal bezvadnou, ale fakt skvělou kámošku ze střední školy...

Foto: Isifa/Thinkstock

Nejlépe začít skutečným průšvihem, třeba tím, když skoro čerstvý novomanžel úplně zapomněl na oslavu vašich třicetin a dorazil domů zlitý jako Dán, protože potkal bezvadnou, ale fakt skvělou kámošku ze střední školy.

Od té doby jste si už dávno všechno vyříkali - i to, že jste se o něj tehdy moc bála, i to, že on jí ve vší počestnosti dvě hodiny hustil do ucha, jakou skvělou ženu si vzal a jak je šťastný.

Nikdy nevyčítat!

Jenže teď jste fakt naštvaná. Zase na něco důležitého zapomněl a vy máte pocit, že je úplně nezodpovědný - jako tenkrát. A tak mu to rovnou vpálíte mezi oči: Jsi strašný sobec! Máš v hlavě jen sebe! Vůbec nevím, jestli ke mně něco cítíš. I na ty moje nejkrásnější narozeniny jsi dokázal zapomenout!

A když už jste v tom, rovnou začnete sčítat všechny prohřešky od počátku vašeho vztahu, nebo raději přímo od jeho narození, neřkuli od vzniku světa. Co na tom, že vše bylo odpuštěno! Že vám od té doby ten svatý muž nosí kytku ke svátku i k narozeninám. Že vás mimo tyto dny nosí aspoň pomyslně na rukou...

Doporučujeme: Jak hloupá ženská o muže přišla

Jenže to děláte velkou chybu. Výčitky, kterými znovu ohříváte už vychladlé staré vášně, jsou rovnou cestou do manželského pekla a rozvodového očistce. Vždyť dokonce i vražda má promlčecí lhůtu, natož malé hříšky manželského soužití!

Nepřehánějte, definujte!

Proto bude lepší vysvětlit partnerovi, proč se vlastně zlobíte. Muži mají jiné myšlení a někdy nemusí vaši logiku chápat. A pozor přitom na slůvka jako vždycky, nikdy, pořád, všichni, nikdo - zejména v nadsázkách typu:

  • vždycky jsi mimo
  • nikdy nic neuděláš včas
  • pořád na mě zapomínáš
  • všichni si to o tobě myslí
  • neznám nikoho tak sobeckého

Podobné výrazy raději úplně vynechejte. Což ovšem neznamená, že byste měli před problémem zavírat oči, jinak se vrátí jako bumerang. Věci, které nefungují, je třeba pojmenovat, společně překonat a jít dál. "Problémy, jež zametete pod koberec, se časem zákonitě projeví. Především pokud jich tam uklidíte větší množství, je pochopitelné, že přerostou do krizového stavu," varuje Martina Horáková ze seznamovacího portálu Leyter.com.

Postavte se k problému čelem

... ale nemá smysl jít přitom přes mrtvoly! V nejprudším vzteku, kdy cítíte velkou bolest nebo zklamání, můžete často říct něco, čeho budete s chladnou hlavou litovat. A vyřčené lze už jen málokdy vzít zpátky.

Ostatně ne vždycky se musíte s partnerem shodnout. A ne vždycky se povede realizovat to, na čem se vám už dohodnout podařilo. Přesto nepropadejte pocitům beznaděje a marnosti. "Přijměte řešení problémů jako výzvu a zkoušku vaší osobnosti i vzájemného vztahu," radí Martina Horáková.

Pokuste se přitom vyhnout vyhroceným střetům a získat nadhled. Připomeňte si, co všechno pozitivního už pro vás partner udělal. Uvědomte si, že může mít klidně dobrou vůli ke změně a třeba jenom na chvíli podlehnout setrvačnosti. Pokud projeví dobrou vůli, dejte mu příležitost vše napravit. Byla by přece škoda, kdybyste výčitkami zavřeli bránu jeho vstřícnosti!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Manžel je mimozemšťan aneb Proč ženy muže nechápou

Jan Zlatohlávek: Lepší facka než kytka od mamánka!

Čtyřletý Sherwyn: Dětský génius s IQ jako Einstein

Dvořák může vést ČT jen pár měsíců. Policie byla psychologické divadlo, říká Rožánek | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama