reklama

Tři tváře nevěry: Milostný trojúhelník může být zradou, ale i štěstím

Zjistit, že ve vztahu nejsme dva, ale tři, to je vždycky šok. Pro většinu žen i mužů je taková situace noční můrou. Ale pozor, jsou i tací, kteří jsou za "třetího do páru" šťastní.

Foto: iStock

Za vaše maily jsem moc vděčná, jednak mi dávají novou vztahovou inspiraci, ale hlavně mě těší, že jste ochotní své vztahové peripetie otevřeně přiznat, a ještě se o ně podělit se čtenáři.

Poslední dobou jsem si všimla, že hodně z vás píše o milostném trojúhelníku, který je vlastně trojího druhu…

Odhalení a pak rozchod…

"Petr spěchal ven a nechal otevřený mail. Potřebovala jsem ho přepnout na svůj, ale všimla jsem si, že si manžel píše s nějakou ženou - opakovaně, každý den a mnohokrát. Vlastně se stydím to říct, ale maily jsem mu 'projela' a má noční můra se naplnila. Měl milenku a pěkně dlouho. Podle toho, co jsem se dočetla, se jednalo o kolegyni a jejich poměr trval už několik let. A jak to dopadlo? Udělala jsem scénu a začal kolotoč usmiřování, několika rozchodů a návratů, slibování, že ji opustí…

Nakonec jsem ho opustila já - když jsem si celou situaci přebrala a uklidnila se, zjistila jsem, že bez důvěry ve vztahu prostě nemůžu fungovat," napsala mi Halka, která spadá - u milostných trojúhelníků - do kategorie A, tedy bez důvěry nelze žít. Americká vztahová koučka Patricia Cutiere ve své knize o nevěře píše: "Narušení důvěry je cestou ke konci vztahu. Někdo není schopen s nevěrníkem zůstat ani minutu, někdo to přetrpí, třeba i léta, ale celou dobu podezřívavě sleduje signály, které odhalí další nevěru."

Nevěra nám zachránila vztah

Úplně na opačném konci spektra pak stojí příběh Lídy a Matěje, setkali se na střední a byla to láska jako trám. Milovali se tak, že "přežili" odloučení, když Matěj studoval dva roky v zahraničí. Po vysoké se vzali a měli první dceru, pak druhou a ještě syna. Dnes je jim kolem pětatřiceti a pár tvoří už dvacet let. "Nějak ani nevíme, jak se to stalo, že nám do vztahu vlezla nuda. Známe se tak dobře, že už víme, co ten druhý v následující minutě řekne a udělá. Před rokem jsem si začala připadat stará, kamarádi se teprve usazují a já už mám všechnu zábavu za sebou," vyprávěla mi Lída.

Když pak potkala na jedné přednášce zajímavého muže, okouzlil ji, vlastně hlavně tím, že to byla velká neznámá. A tak se zamilovala a začal "život ve třech". Jenže Matěj Lídu znal až moc dobře, a tak rychle poznal, že je něco špatně, po pár týdnech prý uvařil dobrou večeři, zahnal děti spát, nalil víno a řekl manželce, že ví, že už nežijí život ve dvou, ale ve třech. "Složila jsem se, Vráťa mě bavil, okouzloval, ale věděla jsem, že muž mého života je Matěj," řekla mi. A pak se stalo něco, co si já osobně dokážu představit jen ve filmu - Matěj Lídě navrhl, že jí dá měsíc, ať se schází s milencem a ujasní si, jestli ho miluje, nebo ne, a pak se uvidí co dál. Podle knihy Patricie Cutiere se vše rozhodlo v moment, kdy tohle Matěj řekl. "Pokud je mezi partnery pořád láska, dost pomůže, když jsou moudří a dají si prostor. Možnost nadýchnout se bez výčitek nevěrníka zpravidla přivede na správnou cestu, do náruče původního partnera."

Sex není nevěra

A třetí "škatulkou" milostných trojúhelníků jsou ty sexuální… Třeba když se sejdou dva manželé či partneři s rozdílným sexuálním apetitem, na začátku se to ještě nějak vybalancuje, ale po letech vztahu se chuť či naopak nechuť k sexu balancuje těžko. A pak přijde několik možností, jak situaci řešit. Více sexuální partner přesměruje své fyzické aktivity jinam, třeba ke sportu - pak ale často vzniká frustrace. Partneři na sexuálním životě pracují, třeba navštíví školu tantry nebo sexuologickou poradnu - to se ale podle průzkumů u nás v Čechách děje zřídka.

Třetí možností je pak milostný poměr - sexuálně aktivní půlka páru zapátrá ve svém okolí po někom, s kým by si vybila sexuální frustraci, aby v běžném vztahu pak fungovala dobře. "Vím, že se to mnoha lidem zdá ulítlé, ale pro mě je sex opravdu důležitý, ale zároveň miluji svého muže. Nejdřív jsme se problém snažili řešit, ale Láďa mi nakonec řekl, že tohle nefunguje, že sex potřebuje jednou za rok a nechce se přemáhat. Chvilku jsem se snažila potlačit své potřeby, ale nešlo to, tak jsem si našla milence. Jenže Láďu miluji pořád stejně, a tak jsem to nakonec nevydržela a všechno mu řekla. Je to asi paradox, ale vlastně byl rád, a milence mi dokonce schválil. Máme jasná pravidla, nesmí se o tom dozvědět děti ani známí, nesmíme se vídat častěji než jednou za dva týdny - ale to mi nevadí," popsala svůj pro mnohé kuriózní partnerský život Iva.

"Víte, ideální partnerství je to, které vyhovuje dvěma, někdy třem, hlavním aktérům. Co si o něm myslí okolí, je úplně jedno," říká vztahová koučka Patricia a mně nezbývá než souhlasit. Je-li pro vás důvěra alfou a omegou vztahu, milostný trojúhelník vás těžko zláká, pokud ale potřebujete pravidelný sex a partner ne, je situace jiná. Co člověk, to názor, co vztah, to jiné rozuzlení…

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama