reklama

Máte toxický vztah s matkou? Naučte se rozpoznat signály

Matka a dcera jsou pro sebe vzájemně těmi nejdůležitějšími ženami v životě, ale často to mezi nimi hodně skřípe. Problém je od začátku na straně matky, je to totiž ona, kdo vůči dceři nastavuje pravidla a hranice.

Foto: iStock

Mnohdy se matky do svých dcer projektují a chtějí si jejich prostřednictvím kompenzovat nesplněné sny. V rodině často vládne řetězec nefunkčních emocionálních vzorců mezi ženami, takže pokud si s mámou nerozumíte, pátrejte po tom, jak se k ní chovala vaše babička.

Negativní vlivy, které matka do dcery byť nevědomky vkládá, pak dívce mohou bránit, aby se realizovala a osamostatnila. V případě, že po setkání s matkou se často cítíte bez energie, smutná a k ničemu, nesnažte se obviňovat a pátrat, čím ji můžete potěšit. Jako její dítě máte nárok na bezpodmínečnou lásku. Pokud ji neumí předat, je velmi pravděpodobné, že ji sama nedostala.

Nefunkční vztahy (nejen mezi matkou a dcerou) jsou plné vzteku, obviňování, manipulace a pocitu viny. Jsou vám následující situace mezi vámi a matkou dobře známy?

Myslí si, že jste zodpovědná za její štěstí

Chce, abyste jí dělala radost. Je přirozené, že se chceme těšit ze svých dětí, ale nemůžeme jejich chování podmiňovat naším prospěchem. Některé ženy mají pocit, že děti jim něco dluží už od chvíle, kdy se narodily. Jen sami jsme ale strůjci naší spokojenosti, takže tohle břemeno musíme nést my, nikoliv to nakládat na naše děti. Pokud vám matka vyčítá, že jste sobecká, protože chcete trávit čas s partnerem nebo kamarády místo toho, abyste se jí nonstop věnovala, jen se do vás projektuje. Největší egoista je totiž v téhle situaci ona.

Nerespektuje vaše hranice

Ví, že máte úplně odlišný vkus, ale i jako dospělé vám kupuje oblečení, zjevuje se u vás v bytě, kdy se jí zamane, očekává, že budete vždy na příjmu. Tento problém vychází z toho, že matka nevnímá samostatnost dcery jako pozitivní krok, ale má strach z opuštění.

Chce získat všechnu pozornost

Matka se musí smířit s tím, že o její dospělou či dospívající dceru je zájem, který dřív patřil jí. Ne všechny se s tím dobře popasují, někdy se chovají tak, jako by byly sokyně svých vlastních dcer. Ty pak shazují neustálou kritikou. V jiných případech zase hovoří neustále o sobě, svých problémech a staví se do role oběti, která má extrémně špatný život a vy jste povinné jí pomoct.

Zdravý vztah mezi matkou a dcerou vyžaduje spolupráci obou. Pociťujete často emocionální zranění z její strany? Nemávejte nad tím rukou, nezasypávejte se výčitkami, že ji nemáte dost ráda. Proberte své pocity s terapeutem, rozhodně je to investice, která se vám později vyplatí. Platí totiž, že i poté, co rodiče z našich životů odejdou, cítíme ambivalenci, která mezi námi panovala. A to je často velmi bolestivé.

Odchod milované Libuše Šafránkové. Čím si diváky tolik získala? Sledujte DVTV | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama